Menu
Informacje Części Technika Po godzinach
03.07 Czy ekologiczny samochód przyszłości zrobiony będzie z konopi? Reintrodukcja marihuany w przemyśle motoryzacyjnym. 03.07 Ważne zmiany w prawie zostały odwołane! Co z podatkiem od aut spalinowych? 03.07 Montaż DKZ w Audi krok po kroku [FILM] 03.07 Jak działają inteligentne pasy bezpieczeństwa? [FILM] 02.07 Wielka Wyprawa Maluchów już na starcie! Wyruszy spod Pałacu Kultury i Nauki.

Części samochodowe

Goodyear i TNO prezentują wyniki testów istotne dla zwiększenia bezpieczeństwa na drogach

Integracja technologii inteligencji opon ze sterownikiem układu przeciwblokującego (ABS) pojazdu może zwiększyć bezpieczeństwo na drodze i skrócić drogę hamowania o 1,75 metra – wynika z testów przeprowadzonych przez Goodyear oraz TNO. Firmy przedstawiły obiecujące wyniki wspólnych badań podczas targów Consumer Electronics Show 2024 w Las Vegas.

NTK Vehicle Electronics wprowadza 35 nowych szerokopasmowych czujników tlenu

Niterra – firma specjalizująca się w dziedzinie zapłonu i elektroniki samochodowej, wprowadza do swojej oferty 35 czujników tlenu NTK Vehicle Electronics. Te najnowsze produkty należą do grupy liniowych czujników szerokopasmowych.

Innowacje oświetleniowe – tak będą świecić auta (niedalekiej) przyszłości

Firma HELLA, jeden z wiodących producentów oświetlenia pojazdów, zaprezentowała w niemieckim Rust innowacje, które wkrótce trafiać będą do nowych modeli samochodów. Reflektory nowej generacji zwiększą bezpieczeństwo jazdy, ale staną się także wyzwaniem dla warsztatów, gdyż w określonych przypadkach będą wymagać konfiguracji.

Konstrukcja i charakterystyka wałka rozrządu w silniku spalinowym

Wałek rozrządu jest znacznie mniejszy niż wał korbowy, ale niemniejsze jest jego znaczenie. W dzisiejszym artykule przybliżymy czytelnikom zasadę działania wałka rozrządu oraz jego konstrukcję.

Akumulator “padł” na mrozie. Ale dlaczego? [FILM]

Z okazji wyjątkowo mroźnej aury przypominamy naszą rozmowę z ekspertem od akumulatorów oraz ich usterek, Adamem Potępą (VARTA, Clarios). Awaria tego elementu to najczęstszy powód interwencji pomocy drogowej. O tym, że akumulatory “padają” na mrozie wiemy wszyscy. Czy jednak znamy konkretne przyczyny tego zjawiska?

Mandat za zbyt głośny układ wydechowy. Jakie konsekwencje może ponieść kierowca?

Prawidłowo działający układ wydechowy w samochodzie to gwarancja bezpiecznej i komfortowej jazdy w każdych warunkach. Jeżeli jednak słychać niepokojące, głośne dźwięki z rury wydechowej to nie powinno się tego bagatelizować. Szczególną uwagę powinni zwrócić kierowcy swoich pojazdów, ponieważ mogą ich czekać srogie mandaty.

Awarie układu oczyszczania szyb jesienią i zimą – jak zapobiegać, jak „leczyć”?

Układ oczyszczania szyb ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy – dzięki niemu kierowca ma zapewnioną odpowiednią widoczność w trakcie każdych warunków atmosferycznych. Problemy z właściwym działaniem układu pojawiają się najczęściej w trakcie jesieni i zimy, co potwierdza nasz rozmówca. Jakie awarie układu oczyszczania szyb pojawiają się najczęściej? Jak im zapobiegać? Jak naprawiać?

MotoRad, czyli termostaty i nie tylko – wywiad z managerem firmy na kraje CEE

Termostat to niewielki, ale niezwykle ważny element układu chłodzenia silnika spalinowego. Na rynku funkcjonuje kilka firm, które specjalizują się w produkcji tego właśnie elementu. Wśród nich MotoRad, działający globalnie na rynku termostatów, ale oferujący także inny asortyment. Producent ma obecnie swojego przedstawiciela na rynki Europy Środkowo-Wschodniej, w tym na Polskę – Artema Davydova. Porozmawialiśmy z […]

Tryb podnośnika w samochodzie – jak to działa?

Tryb podnośnika to ustawienie pracy zawieszenia auta, dostępne w samochodach z zawieszeniem pneumatycznym. Tryb podnośnika stosuje się wtedy, kiedy samochód wymaga demontażu kół, naprawy zawieszenia, naprawy układu kierowniczego i wymiany opon. Co to jest tryb podnośnika, jak działa i jak go uruchomić w przykładowych samochodach?

Blokada mechanizmu różnicowego – czym jest?

Blokada mechanizmu różnicowego to rozwiązanie, które ma na celu zwiększenie dzielności samochodu w terenie, na drogach błotnistych, mokrych, zaśnieżonych i sypką nawierzchnią. Dawniej blokady mechanizmu różnicowego stosowano tylko w samochodach terenowych, w niektórych pickupach, a także pojazdach rolniczych. Było to przede wszystkim rozwiązania mechaniczne, sterowane za pomocą mechanicznej dźwigni. Obecnie blokady mechanizmu różnicowego montuje się […]

Praca z częściami to podstawa w każdym warsztacie samochodowym. Dowiedz się więcej na temat prawidłowego serwisowania samochodów, nowościach produktowych, a także rozwiązaniach pozwalających zoptymalizować zamówienia. To dział, w którym we współpracy z renomowanymi producentami, importerami i dystrybutorami, publikujemy aktualności o produktach, ich cenach i dostępności, dlatego warto śledzić go na bieżąco. 

To podstawowe źródło wiedzy każdej osoby związanej z serwisem samochodów. Treści dla siebie znajdą tu zarówno pracownicy warsztatów samochodowych, sklepów, jak i właściciele firm działających w branży motoryzacyjnej.