Menu

Prawo i przepisy

Aby ograniczyć spalanie paliw kopalnych fabryki będą musiały… Spalać paliwa kopalne!

Na skutek decyzji rządu o ograniczeniu podaży prądu rozpoczął się boom na przemysłowe agregaty prądotwórcze. Producenci z branży automotive i nie tylko, w obawie przed wysokimi karami za zużycie energii ponad zaproponowane normy, masowo inwestują w spalinowe generatory energii elektrycznej.

Podsumowanie Forum Technologii H2POLAND – czy wodorowa rewolucja nadchodzi?

Tegoroczne 2. Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND – zgodnie z przewidywaniami – okazało się przestrzenią do współpracy dla biznesu, nauki, administracji rządowej, lokalnych samorządów i organizacji pozarządowych. To, co oddało cele Forum i jednocześnie wskazało kierunki na przyszłość, to bezpieczeństwo energetyczne, środowisko oraz ewolucja.

Marelli – szkolenia w maju, czerwcu, lipcu i sierpniu

Grafik szkoleń firmy Marelli Aftermarket Poland został przygotowany na najbliższe miesiące – maj, czerwiec, lipiec oraz sierpień. Wszystkie szczegóły dostępne są w poniższej tabeli.

Uprawnienia SEP niezbędne do przeprowadzania napraw samochodów elektrycznych. Czy są wystarczające?

Samochody elektryczne są coraz częstszym zjawiskiem na polskich drogach. Aby zajmować się serwisem takich pojazdów nasze prawo wymaga uprawnień SEP do 1kV. Czy są one dostosowane do realiów napraw aut z napędem elektrycznym? A może warto jest zdobyć dodatkowe uprawnienia?

MVBER – przepisy zapewniające wolną konkurencję w branży motoryzacyjnej przedłużone

Komisja Europejska dosyć niespodziewanie przedłużyła wczoraj o pięć lat rozporządzenie w sprawie wyłączeń grupowych dla pojazdów silnikowych („MVBER”), co oznacza, że będzie ono obowiązywać do 31 maja 2028 r. Rozporządzenie z 2010 r. miało wygasnąć z końcem maja tego roku. Komisja zaktualizowała również dodatkowe wytyczne uzupełniające dla tych przepisów stanowiąc, że niezależne warsztaty powinny mieć równy […]

CLEPA Aftermarket Conference: Dostęp do danych kluczowy dla rozwoju Aftermarketu

Przedstawiciele podmiotów skupionych wokół rynku wtórnego dyskutowali w ubiegłym tygodniu w Brukseli o wyzwaniach stojących przed branżą podczas konferencji CLEPA Aftermarket Conference 2023. Jednym z najczęściej pojawiających się wątków była digitalizacja i konieczność sprawiedliwego dostępu do danych generowanych przez pojazdy. CLEPA i inne organizacje branżowe doceniają horyzontalny akt o danych, ale nadal widzą potrzebę przepisów […]

Potencjał danych generowanych przez samochody zagrożony przez nieuczciwą konkurencję

Prawodawstwo prokonsumenckie i prokonkurencyjne jest niezbędne do rozwoju tętniącego życiem, innowacyjnego i konkurencyjnego europejskiego rynku usług związanych z danymi generowanymi przez pojazdy. Sama Komisja szacuje, że do 2030 r. rynek ten może być globalnie wart 400 mld euro. Brakuje jednak przepisów by do tego rynku dostęp miały inne podmioty poza producentami pojazdów.

Czy Niemcy uratują silnik spalinowy?

Silniki spalinowe nadal będą miały przyszłość pod warunkiem, że będą wykorzystywały paliwo neutralne dla klimatu. Niemiecka rewolta, która namieszała ws. zakazu silników spalinowych po 2035 roku przyniosła rezultaty szybciej niż można było to sobie wyobrazić. Bruksela porozumiała się z Berlinem w tej sprawie, o czym poinformowano w sobotę.

Technologia przyszłości i innowacyjne usługi – zapowiedź konferencji CLEPA Aftermarket 2023

CLEPA Aftermarket Conference 2023 to wyjątkowe wydarzenie na rynku motoryzacyjnym, w czasie którego omówione zostaną aktualne trendy i wyzwania stojące przed producentami części oraz firmami, oferującymi różnego typu usługi związane z mobilnością. Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się w Brukseli, w dniach 29-30 marca. Znamy już jej wstępny program.

Regulacje MV BER/GVO, sprawozdania środowiskowe w warsztacie, dostęp do danych, telematyka, zmiany w badaniach technicznych pojazdów – to tylko kilka przykładowych terminów, które powinny być znane każdej osobie związanej z branżą warsztatową. Kategoria “Prawo i przepisy” pozwoli Ci być na bieżąco ze zmianami w branży warsztatowej. 

Śledź zmiany przepisów dotyczących prowadzenia warsztatu samochodowego, zatrudniania pracowników, zmian w badaniach technicznych pojazdów lub ustaw dotyczących ich dopuszczenia do ruchu. Oszczędź swój czas i korzystaj z jednego, sprawdzonego źródła informacji, jakim jest portal MotoFocus.pl. 

Publikowane przez nas treści tworzone są przez doświadczonych dziennikarzy motoryzacyjnych. W naszych materiałach często pojawiają się komentarze specjalistów w tematyce prawa motoryzacyjnego.