Menu

Prawo i przepisy

Podatek od samochodów spalinowych w 2024 roku? Nie taki diabeł straszny…

Od kilku tygodni we wszystkich mediach przekazywane są czarne scenariusze o podatku od samochodów spalinowych, który ma wejść w życie już w przyszłym roku. Jak to często niestety bywa, portale które publikują szokujące informacje o podatku w wysokości kilku tysięcy złotych, opierają się jedynie na przypuszczeniach. Jak naprawdę wyglądał będzie ten podatek i kiedy zostanie […]

Europejski Trybunał Sprawiedliwości broni uczciwej konkurencji w motoryzacji

Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) wydał wyrok na korzyść niezależnych operatorów w sprawie ATU/Belron przeciwko FCA w zakresie dostępu do informacji za pośrednictwem OBD. Sąd orzekł, że producenci pojazdów nie mogą narzucać warunków dostępu do OBD innych niż te wyraźnie przewidziane w rozporządzeniu w sprawie homologacji typu 2018/858, a niezależni operatorzy muszą mieć dostęp do portu […]

Blisko 300 reprezentantów Stacji Kontroli Pojazdów protestowało w Warszawie

W piątek 29 września 2023 roku blisko 300 przedstawicieli i sympatyków branży SKP spotkało się w Warszawie na ogólnopolskim proteście środowiska badań technicznych pojazdów. Powodem protestu był oczywiście brak waloryzacji stawek za badania.

EU na kursie kolizyjnym z chińskimi elektrykami

Komisja Europejska wszczyna dochodzenie antysubsydyjne w sprawie pojazdów elektrycznych pochodzących z Chin. Europa jest otwarta na konkurencję, ale nie na równanie w dół. Musimy się bronić przed nieuczciwymi praktykami – stwierdziła Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, podczas swojego niedawnego orędzia o stanie UE. Ta zapowiedź spotkała się z gniewnymi reakcjami w Pekinie. Jak wskazują eksperci wojna handlowa […]

Nowe rozporządzenie unijne GSR2 – czy w związku z tym samochody będą droższe?

W 2024 roku wchodzi w życie unijne rozporządzenie GSR2 (General Safety Regulation). Zgodnie z nim samochody opuszczające taśmę produkcyjną obowiązkowo będą musiały zostać wyposażone w co najmniej 20 nowych systemów i elementów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Zmiana dotyczy wszystkich nowych samochodów, sprzedawanych na terenie Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii. Rozwiązania to koszt dla producenta. Czy w […]

Jest zgoda na złagodzenie przepisów EURO 7. Zaskakujący powód.

Ministrowie UE zgodzili się na złagodzenie przepisów dotyczących emisji spalin według normy EURO 7. Hiszpania sprawująca obecnie prezydencję w UE przedstawiła kompromis, który przyjęła Rada Unii Europejskiej. Rada, Parlament Europejski i Komisja Europejska muszą teraz wynegocjować ostateczne porozumienie w sprawie nowych rozporządzeń. Co było powodem takiej decyzji?

NIK przeprowadził kontrolę w sprawie Izery – co z tego wynikło?

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła z własnej inicjatywy kontrolę poświęconą wydatkowaniu środków finansowych na projekt samochodu elektrycznego Izera. W wyniku kontroli Izba stwierdziła w szczególności, iż w badanym okresie założenia projektu i jego cele strategiczne nie były realizowane terminowo oraz wystąpiły nieprawidłowości wiążące się z zaangażowaniem przez Skarb Państwa kwoty 250 mln zł ze środków Funduszu Reprywatyzacji, jak również zidentyfikowała daleko idące, także finansowe […]

Kolejny protest SKP tuż przed wyborami

Protesty przedsiębiorców związanych z branżą badań technicznych pojazdów w Polsce stały się już świecką tradycją. Tegoroczna manifestacja w Warszawie odbędzie się tego samego dnia, co rok wcześniej. Władze pozostają jednak głuche na postulaty środowiska SKP.

Zbliża się XVIII Kongres Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego

Do startu XVIII Kongresu Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego, organizowanego przez Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych, zostały już niecałe 4 miesiące. Szczyt branży motoryzacyjnej odbędzie się 23 listopada 2023 roku w warszawskim hotelu Sound Garden. Poniżej pierwsze szczegóły od organizatorów wydarzenia.

Marelli – szkolenia w sierpniu i wrześniu

Grafik przedstawia szkolenia organizowane przez firmę Marelli Aftermarket Poland w drugiej połowie sierpnia oraz we wrześniu. Wszystkie szczegóły dostępne są w poniższej tabeli.

Regulacje MV BER/GVO, sprawozdania środowiskowe w warsztacie, dostęp do danych, telematyka, zmiany w badaniach technicznych pojazdów – to tylko kilka przykładowych terminów, które powinny być znane każdej osobie związanej z branżą warsztatową. Kategoria “Prawo i przepisy” pozwoli Ci być na bieżąco ze zmianami w branży warsztatowej. 

Śledź zmiany przepisów dotyczących prowadzenia warsztatu samochodowego, zatrudniania pracowników, zmian w badaniach technicznych pojazdów lub ustaw dotyczących ich dopuszczenia do ruchu. Oszczędź swój czas i korzystaj z jednego, sprawdzonego źródła informacji, jakim jest portal MotoFocus.pl. 

Publikowane przez nas treści tworzone są przez doświadczonych dziennikarzy motoryzacyjnych. W naszych materiałach często pojawiają się komentarze specjalistów w tematyce prawa motoryzacyjnego.