Czy ekologiczny samochód przyszłości zrobiony będzie z konopi? Reintrodukcja marihuany w przemyśle motoryzacyjnym.

3 lipca 2024, 16:00

W obliczu rosnących problemów środowiskowych branża motoryzacyjna poszukuje innowacyjnych rozwiązań, które zmniejszą negatywny wpływ na planetę. Jednym z takich rozwiązań jest wykorzystanie konopi, zarówno w postaci materiałów konstrukcyjnych, jak i bioplastiku. Konopie, znane z szerokiego zastosowania w różnych dziedzinach, zyskują coraz większą popularność także w motoryzacji, gdzie mogą przyczynić się do stworzenia bardziej zrównoważonych pojazdów.

fot. unsplash.com

Historia wykorzystania konopi w motoryzacji

Choć może się to wydawać nowoczesnym wynalazkiem, konopie były wykorzystywane w motoryzacji już w przeszłości. Jednym z najsłynniejszych przykładów jest „Hemp Car” Henry’ego Forda z 1941 roku, którego nadwozie zostało wykonane z kompozytu zawierającego konopie. Samochód ten był także napędzany paliwem na bazie konopi, co pokazuje, jak wszechstronne mogą być te rośliny.

Hemp Car / Soybean Car – samochód konopny czy sojowy?

Często spotyka się także nazwę „Soybean Car” (samochód sojowy) w kontekście Forda i jego projektu z 1941 roku. Jest to wynikiem szerokiego zastosowania produktów rolnych, w tym soi, w eksperymentach Forda z bioplastikami. Choć samochód ten zawierał włókna konopne, to nie były one wyłącznym produktem roślinnym. Nazwa “Soybean Car” podkreślała zaangażowanie Forda w wykorzystanie różnych roślin, takich jak soja, ale także len czy pszenica do produkcji materiałów kompozytowych. Był to wyraz dążenia Forda do stworzenia samochodu z materiałów odnawialnych, co miało symbolizować przyszłość zrównoważonej motoryzacji.

 – Po co zużywać lasy, które powstawały przez stulecia, i złoża naturalne, których stworzenie wymagało wieków, skoro możemy uzyskać ekwiwalent produktów leśnych i mineralnych w rocznym plonie pól konopi? – powiedział Henry Ford

Biopaliwa promowane przez Forda

Henry Ford dostrzegł potencjał konopi nie tylko jako materiału konstrukcyjnego, ale także jako źródła paliwa. Ford promował ideę biopaliw, wierząc, że rolnictwo mogłoby dostarczać surowców do produkcji paliw zamiast ograniczonych zasobów kopalnych. Paliwo na bazie konopi, będące biopaliwem, mogło być produkowane z nasion konopi i innych roślin, co miało zmniejszyć zależność od ropy naftowej i przyczynić się do zrównoważonego rozwoju.

 – Paliwo przyszłości będzie pochodzić z owoców, takich jak sumak przy drodze, z jabłek, chwastów, trocin – niemal ze wszystkiego. Paliwo znajduje się w każdym kawałku materii roślinnej, którą można poddać fermentacji. W rocznych plonach z akra ziemniaków jest wystarczająco dużo alkoholu, by napędzać maszyny niezbędne do uprawy pól przez sto lat. – powiedział Henry Ford dla New York Times w 1925 roku.

Dlaczego projekt Forda upadł?

Samochód opracowany przez Forda powstał tylko w jednym egzemplarzu, który niedługo później został zutylizowany. Jest kilka powodów, dla których konopny samochód nie wszedł do seryjnej produkcji. Produkcja bioplastików i biopaliw była znacznie droższa niż korzystanie z tradycyjnych materiałów, takich jak stal i ropa naftowa. Koszty produkcji kompozytów z konopi były wysokie, a technologia nie była jeszcze dostatecznie rozwinięta, aby mogła konkurować cenowo z tradycyjnymi materiałami. Ponadto w latach 40. XX wieku przemysł motoryzacyjny koncentrował się na zwiększaniu efektywności produkcji i obniżaniu kosztów, co było związane z masową produkcją samochodów dla rosnącego rynku konsumentów. Stal i inne tradycyjne materiały były bardziej dostępne i opłacalne. Rosnące znaczenie przemysłu naftowego miało kluczowy wpływ na rozwój motoryzacji w XX wieku. Wprowadzenie taniej i łatwo dostępnej ropy naftowej uczyniło paliwa kopalne dominującym źródłem energii dla transportu. W latach powojennych przemysł naftowy zyskał na znaczeniu, a biopaliwa, mimo ich potencjalnych zalet ekologicznych, zostały zepchnięte na margines ze względu na konkurencyjność cenową paliw naftowych.

W 1937 roku w Stanach Zjednoczonych wprowadzono ustawę Marihuana Tax Act, która znacząco ograniczyła uprawę i wykorzystanie konopi, zarówno przemysłowych, jak i tych o wyższej zawartości THC (substancji psychoaktywnej). Choć konopie przemysłowe różnią się od konopi używanych jako narkotyk, regulacje prawne związane z konopiami wpłynęły negatywnie na ich rozwój w przemyśle.

Plastikowy samochód to nie tylko Ford

Trabant, produkowany przez wschodnioniemiecki VEB Sachsenring Automobilwerke Zwickau, jest jednym z najbardziej znanych przykładów samochodów z plastikową karoserią. Produkowany od 1957 do 1991 roku, Trabant miał karoserię wykonaną z duroplastu – materiału kompozytowego składającego się z żywic fenolowych wzmocnionych włóknami bawełnianymi. W tamtych czasach zastosowanie tworzywa sztucznego było rewolucyjnym rozwiązaniem, które pozwoliło na zmniejszenie kosztów produkcji i wagi pojazdu. Chociaż Trabant jest często krytykowany za swoje skromne osiągi i prostotę konstrukcji, jego lekka, plastikowa karoseria była innowacją, która wpłynęła na rozwój motoryzacji. Dziś materiały kompozytowe (w tym te z udziałem konopi) stają się coraz bardziej popularne w nowoczesnej motoryzacji, ze względu na swoją wytrzymałość i korzyści ekologiczne. Wprowadzenie plastikowej karoserii w Trabancie można postrzegać jako wczesny krok w kierunku zrównoważonych materiałów w przemyśle samochodowym. Jednakże kwestia bezpieczeństwa Trabanta budziła liczne kontrowersje. Plastikowa karoseria, choć lekka i tania, nie zapewniała odpowiedniej ochrony w przypadku kolizji. Duroplast, z którego wykonano nadwozie, był kruchy i nie absorbował skutecznie energii uderzenia, co zwiększało ryzyko obrażeń dla pasażerów. Ponadto, brak nowoczesnych systemów bezpieczeństwa, takich jak strefy kontrolowanego zgniotu czy poduszki powietrzne, sprawiał, że Trabant nie spełniał współczesnych standardów bezpieczeństwa.

fot. unsplash.com

Konopie – rośliny idealne?

Konopie charakteryzują się wieloma zaletami, które czynią je atrakcyjnym materiałem w przemyśle motoryzacyjnym:

Wytrzymałość: Włókna konopne są bardzo wytrzymałe, co czyni je idealnymi do produkcji kompozytów o wysokiej odporności na uszkodzenia mechaniczne.
Lekkość: Materiały z konopi są lekkie, co może przyczynić się do zmniejszenia masy pojazdów i obniżenia spalania.
Ekologia: Konopie są szybko rosnącą rośliną, która pochłania duże ilości dwutlenku węgla, przyczyniając się do redukcji gazów cieplarnianych.
Biodegradowalność: Plastik konopny jest biodegradowalny, co zmniejsza problem odpadów plastikowych zanieczyszczających środowisko.

Zastosowania konopi w nowoczesnych samochodach

Współczesne samochody coraz częściej wykorzystują materiały z konopi w różnych komponentach. Nowoczesne kompozyty konopne mogą być używane do produkcji nadwozi samochodowych, co zmniejsza wagę pojazdu i zmniejsza jego spalanie. Włókna konopne są także używane do produkcji paneli drzwiowych, desek rozdzielczych i siedzeń. Dzięki swojej wytrzymałości i lekkości poprawiają one ogólną jakość i trwałość wnętrz samochodów.

Kilka firm motoryzacyjnych już wykorzystuje konopie w swoich pojazdach. W modelach BMW i3 oraz i8 zastosowano panele drzwi z włókien konopnych, co zmniejsza wagę samochodów i zwiększa ich zasięg. Mercedes używa konopi w panelach drzwiowych i innych elementach wnętrza w niektórych swoich modelach. Marka Audi również eksperymentuje z konopiami, testując je w różnych komponentach samochodów.

Samochód konopny Bruce’a Dietzena

Współczesnym przykładem samochodu konopnego jest projekt Bruce’a Dietzena. Dietzen, były przedsiębiorca z branży komputerowej, zbudował samochód z nadwoziem wykonanym z kompozytu konopnego. Jego inspiracją była zarówno historia Forda, jak i chęć promowania zrównoważonych materiałów. Samochód Dietzena, nazywany „Renew”, jest oparty na konstrukcji Mazdy MX-5 Miata, ale jego nadwozie wykonane jest z włókien konopnych, które są trzy razy bardziej wytrzymałe od stali, a jednocześnie lżejsze. Dietzen stworzył ten pojazd, aby podkreślić możliwości, jakie dają konopie, i promować bardziej ekologiczne podejście do motoryzacji.

Czy konopie znajdą stałe miejsce w przemyśle automotive?

Przyszłość konopi w motoryzacji wydaje się obiecująca. W miarę jak technologia się rozwija, a przepisy dotyczące ochrony środowiska stają się coraz bardziej restrykcyjne, producenci samochodów będą musieli szukać bardziej zrównoważonych materiałów. Konopie, dzięki swoim licznym zaletom, mogą odegrać kluczową rolę w tej transformacji. Dalsze badania i rozwój w tej dziedzinie mogą doprowadzić do jeszcze bardziej innowacyjnych zastosowań, przyczyniając się do stworzenia bardziej ekologicznych i efektywnych pojazdów.

Wykorzystanie konopi w nowoczesnej motoryzacji to krok w stronę zrównoważonej przyszłości. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom, materiały z konopi mogą znacząco przyczynić się do redukcji wagi pojazdów, zmniejszenia zużycia paliwa oraz ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko. W miarę jak technologie te będą się rozwijać, możemy spodziewać się coraz większej liczby samochodów korzystających z zalet, jakie oferują konopie.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!