Menu

Układ Wydechowy

Nowe zawory EGR w ofercie Niterry

Niterra wprowadza do swojej oferty nowe zawory EGR marki NTK Vehicle Electronics. Nowe referencje pokryją dodatkowy park samochodowy o liczbie około 25 milionów pojazdów, co pozwoli na rozszerzenie go do ponad 110 milionów pojazdów w regionie EMEA.

Filtr cząstek stałych – historia i działanie

Od czasów wprowadzenia pierwszego filtra cząstek stałych do masowo produkowanych samochodów minęły już ponad 22 lata. W tym czasie urządzenie to wzbudzało mieszane uczucia zarówno wśród serwisantów, jak i właścicieli aut. W międzyczasie stało się ono również obowiązkowym elementem wyposażenia samochodów spalinowych. Nie ma więc możliwości zakupu nowego auta z silnikiem diesla, które by go […]

NTK Vehicle Electronics wprowadza 35 nowych szerokopasmowych czujników tlenu

Niterra – firma specjalizująca się w dziedzinie zapłonu i elektroniki samochodowej, wprowadza do swojej oferty 35 czujników tlenu NTK Vehicle Electronics. Te najnowsze produkty należą do grupy liniowych czujników szerokopasmowych.

Mandat za zbyt głośny układ wydechowy. Jakie konsekwencje może ponieść kierowca?

Prawidłowo działający układ wydechowy w samochodzie to gwarancja bezpiecznej i komfortowej jazdy w każdych warunkach. Jeżeli jednak słychać niepokojące, głośne dźwięki z rury wydechowej to nie powinno się tego bagatelizować. Szczególną uwagę powinni zwrócić kierowcy swoich pojazdów, ponieważ mogą ich czekać srogie mandaty.

Motor Clean – nowa płukanka od Liqui Moly

Motor Clean to uniwersalna płukanka silnika do silników diesla i benzynowych. Produkt rozpuszcza nagar i szlam, a następnie w bezpieczny sposób usuwa je z wnętrza silnika podczas spuszczania zużytego oleju.

Zawory w silniku spalinowym. Jak wygląda ich budowa i zasada działania?

Projektowanie, produkcja i kontrola zaworów silnikowych otoczone są tajemnicą. Nic w tym dziwnego, ponieważ mimo że zawór to stosunkowo niewielka część, to ma decydujący wpływ na osiągi silnika, a także jego trwałość. Czterosuwowe silniki spalinowe zawsze były wyposażone w zawory, choć ich wygląd, położenie, materiały wykonania i obciążalność zmieniały się na przestrzeni dziesięcioleci. 

Nowe czujniki tlenków azotu trafiły do oferty Delphi

Delphi wprowadza na rynek nową gamę czujników tlenków azotu obejmującą 70 milionów pojazdów w Europie. 36 nowych produktów ma zastosowanie w 70 milionach pojazdów osobowych i użytkowych w Europie. 

Na czym polega proces recyrkulacji spalin silnikowych?

W historii silników spalinowych był okres, w którym nie zwracano uwagi na zanieczyszczenia związane z eksploatacją pojazdów. W późniejszych czasach inżynierowie starali się je zredukować, aby spełnić ustalone przez władze limity maksymalnej emisji. Wraz z pojawieniem się norm Euro, ilość emitowanych substancji szkodliwych została zmniejszona o połowę, a w rezultacie producenci zostali zmuszeni do zwiększenia […]

Tarcza sprzęgłowa z wahadłowym tłumikiem typu odśrodkowego CPA [FILM]

W zestawach sprzęgła do silników 1.6 CRDi stosowanych w autach Hyundai oraz KIA, firma Luk zmieniła tarcze na typ z wahadełkami. Po jednej stronie tarczy umieszczono tłumiki wahadłowe, a po drugiej stronie zastosowano tłumiki klasyczne ze sprężynkami cylindrycznymi. Firma Schaeffler przygotowała film przedstawiający właściwy kierunek montażu tarczy.

Wolnoobrotowe silniki wysokoprężne. Jakie są rodzaje i ich różnice?

Sprawność energetyczna stała się istotnym tematem na przestrzeni ostatnich 10-20 lat, przede wszystkim w kontekście paliw samochodowych. Silniki spalinowe nie są w stanie przekształcić znacznej części energii zawartej w paliwie w ruch. Niewiele osób jednak wie, że to właśnie najbardziej sprawne pod względem energetycznym silniki spalinowe są spotykane najrzadziej na drogach.

Układ wydechowy to nie tylko tłumiki i rura wydechowa, z której ewakuują się spaliny. To we współczesnej motoryzacji zaawansowany system, w skład którego wchodzą różnego rodzaju elementy elektroniczne i moduły filtracyjne – zawór EGR, filtr cząstek stałych, sondy lambda, układ SCR itd. Naprawa układów wydechowych wymaga dziś sporych kompetencji. W tej kategorii artykułów znajdziesz przydatne poradniki. Poszukaj tu także czegoś dla siebie, jeżeli interesują Cię sportowe układy wydechowe lub rynkowe nowości czy rozwiązywania obniżające ceny napraw tłumików czy innych elementów ulegających awarii.