Menu
Informacje Części Technika Po godzinach
14.06 Konkurs Niterra – wyniki 14.06 Nigdy więcej “elektryka”. To badanie zweryfikowało zdanie wielu kierowców. 14.06 Co zrobić, kiedy skrzynia biegów DSG w VW Golf Plus źle zmienia biegi? 13.06 Mała ładowarka, a duży akumulator. Czy takie ładowanie zepsuje baterię? 13.06 Obowiązkowy KSeF jednak nie od 1 lipca. Jaka jest nowa data i jak się przygotować?

Sondy lambda

Na rynku pojawiło się 10 nowych sond lambda marki DENSO

Nowe sondy lambda wprowadzone na rynek przez DENSO Aftermarket mają 745 zastosowań w ponad 15,5 mln pojazdów.

Sonda lambda – działanie, historia, objawy

Samochód może funkcjonować bez sondy lambda, ale jej brak lub awarię daje się natychmiast zauważyć. W tym artykule przyjrzymy się jednemu z najstarszych czujników samochodowych.

DENSO wprowadziło nowe sondy lambda

DENSO rozszerzyło ofertę sond lambda o 7 nowych numerów części. Nowe czujniki mają 92 dodatkowe zastosowania w około 2,2 mln pojazdów i zastępują 55 numerów części OE. Wprowadzone do oferty sondy lambda mają zastosowanie w pojazdach marek Lexus, Mazda, Mitsubishi i Toyota.

Awaria układu wydechowego – przyczyny i objawy

Spaliny samochodowe powstające podczas pracy silnika to nic innego jak mieszanka trujących substancji i gazów, które muszą zostać usunięte na zewnątrz. Z tego powodu niezwykle ważny jest odpowiedni stan techniczny układu wydechowego, aby w odpowiedni sposób chronił użytkowników pojazdu oraz środowisko naturalne.

Ruszyła nowa edycja Ligi Prawdziwych Mechaników DENSO

Z początkiem kwietnia 2022 roku w całej Europie ruszyła nowa edycja Ligi Prawdziwych Mechaników DENSO. Rozszerzono listę kursów technicznych dostępnych na platformie – aktualizacja obejmuje m.in. nowy kurs z cewek zapłonowych, sond lambda, układów klimatyzacji i układów chłodzenia silnika.

Czujniki liniowe (A/F) i czujniki tlenu – czym się różnią?

Pomimo wzrostu popularności w pełni elektrycznych układów napędowych, producenci pojazdów nadal znajdują się pod silną presją, aby poprawiać osiągi silników spalinowych, tak by spełniały one coraz bardziej rygorystyczne normy emisji. W rezultacie monitorowanie emisji spalin z silnika zajmuje bardzo istotne miejsce. Czujnik liniowy A/F – specjalny rodzaj czujnika tlenu – mierzy stosunek powietrza do paliwa […]

Nowy cykl webinarów: Sonda lambda bez tajemnic

Firma Valeo startuje z nowym cyklem trzech webinarów podczas których omówione zostaną wszelkie aspekty techniczne związane z sondą lambda. Szkolenia poprowadzi doświadczony trener i wieloletni praktyk techniki motoryzacyjnej mgr inż. Waldemar Busz. Pierwsze szkolenie odbędzie się na żywo już 10 lutego.

Konkurs NGK – wyniki

Patronem naszego konkursu była firma NGK SPARK PLUG. Znamy już nazwiska zwycięzców. Przedstawiamy także prawidłowe odpowiedzi na konkursowe pytania.

Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość badań emisji

Pomiary emisji spalin stanowią obecnie podstawowy element badań technicznych w wielu krajach, a w przyszłości będą one prawdopodobnie bardziej rygorystyczne. W niniejszym artykule zespół Autodata analizuje historię badań emisji i kierunek, w jakim będą prawdopodobnie ewoluowały.

Sonda lambda to nic innego jak czujnik, mierzący zawartość tlenu w spalinach pojazdu, umieszczony w układzie wydechowym. Współczesne samochody posiadają zwykle dwie sondy lambda – przed i za katalizatorem. Jak wiele elementów układu elektrycznego, sondy lambda po pewnym czasie eksploatacji dają objawy awarii, skutkujące zaburzeniami poprawnej pracy silnika. Uszkodzoną sondę należy wymienić. Popularnym, acz niezgodnym z prawem rozwiązaniem jest tzw. emulator sondy lambda, przesyłający do jednostki centralnej pojazdu informację o właściwym składzie spalin (nawet, gdy w rzeczywistości taki nie jest). Więcej o sondach lambda, ich usterkach oraz rynkowym asortymencie dowiesz się z artykułów w tej kategorii.