Menu

Sprzęgła

Sprzęgło ciągnione Fiat Ducato – pedał sprzęgła w podłodze [FILM]

Sprzęgło ciągnione w Fiacie Ducato wykorzystuje dosyć mocno wystający tłumik drgań. Po przyłożeniu tarczy do docisku okazuje się, że nie ma miejsca, żeby zmieścić tłumik drgań. Firma Schaeffler pokazuje w swoim filmie instruktażowym jak uzyskań miejsce na tłumik drgań.

Profesjonalna regeneracja skrzyni biegów Renault – szkolenie online dla Czytelników MotoFocus.pl

Zapraszamy na szkolenie online, przygotowane specjalnie dla naszych Czytelników przez firmę Schaeffler. Szkolenie dotyczyć będzie regeneracji dwusprzęgłowej, zrobotyzowanej skrzyni biegów Renault. Poprowadzi je specjalista techniczny Schaeffler – Marek Matejkowski.

Działanie mokrych sprzęgieł mechanicznych

W jednym z wcześniejszych artykułów analizowaliśmy komponenty sprzęgieł suchych, zasadę ich działania, a także obszary zastosowań. Okazało się, że istnieją jednak wyzwania, którym nie potrafią one sprostać. W odpowiedzi na te trudności pojawiły się alternatywne rozwiązania – sprzęgła zanurzone całkowicie w oleju, a pośród nich tzw. sprzęgło mokre.

Problem z instalacją łożyska oporowego sprzęgła ciągnionego w samochodach Citroen/Peugeot? [FILM]

Nierównomiernie zużyty układ wysprzęglania jest powodem problemów z zapięciem łożyska oporowego w sprężynie talerzowej sprzęgła ciągnionego. Film przygotowany przez firmę Schaeffler przedstawia sposób na rozwiązanie tego problemu.

Wydajność silników spalinowych

W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają samochody osobowe z napędem alternatywnym, a jednym z najczęstszych argumentów za silnikami elektrycznymi jest ich wyższa wydajność w porównaniu z jednostkami spalinowymi. Od momentu powstania silników benzynowych i wysokoprężnych nie ustają prace nad poprawą ich wydajności. W dalszym ciągu silniki te mają jednak poważne mankamenty. W artykule omówimy […]

Działanie suchych sprzęgieł mechanicznych

Technologia, bez której jeszcze kilkadziesiąt lat temu trudno było wyobrazić sobie branżę motoryzacyjną, obecnie jest na wymarciu. Różnorodność sprzęgieł mechanicznych skurczyła się obecnie do bardzo małych ilości, ponieważ dzisiaj tylko najprostsze samochody (oraz niektóre sportowe modele) posiadają ręczną skrzynię biegów. Z technicznego punktu widzenia ma ona jednak kilka bardzo interesujących cech. W artykule omówimy sprzęgła […]

Problem z adaptacją skrzyni DSG (grupa VW) po wymianie koła dwumasowego [FILM]

Dwumasowe koła zamachowe stosowane w skrzyniach DSG zmodyfikowano przy wprowadzeniu funkcji start/stop w modelach VW w 2010 roku. Firma Schaeffler przedstawia szczegóły tych zmian w swoim filmie instruktażowym.

Poprawny montaż sprzęgła SAC za pomocą narzędzia 400 0237 10 i blokada transportowa BMW [FILM]

Specjalne narzędzie do sprzęgieł samonastawnych umożliwia bezsiłowy montaż docisku poprzez ściśnięcie sprężyny talerzowej na całym jej obwodzie. Wraz z montażem sprzęgła konieczne jest właściwe wycentrowanie tarczy – za pomocą trzpienia centrującego zawartego w zestawie. Niektóre sprzęgła są zablokowane specjalną blokadą transportową, przez co nie trzeba już ściskać sprężyny talerzowej. Na przykładzie sprzęgła do samochodów BMW […]

Sprzęgła samonastawne SAC i TAC – używaj 400 0237 10 do poprawnego montażu [FILM]

Stosowane od połowy lat 90. sprzęgła samonastawne SAC wymagają specjalnego narzędzia do ściśnięcia sprężyny talerzowej podczas montażu. Również przy sprzęgłach typu TAC należy stosować odpowiednie narzędzie do sprzęgieł samonastawnych. Firma Schaeffler prezentuje narzędzie numer 400 0237 10 w swoim filmie instruktażowym.

Co to znaczy PP SIDE? Montaż tarczy sprzęgła właściwą stroną [FILM]

Oznaczenie na jednej ze stron tarczy sprzęgła pozwala określić, jak powinna być ona zamontowana. Właściwy kierunek montażu tarczy sprzęgła względem docisku sprzęgła opisuje firma Schaeffler w swoim filmie instruktażowym.

Awaria sprzęgła w samochodzie to jedna z najczęstszych usterek, z którymi kierowcy zwracają się do warsztatów. W tej kategorii zamieszczamy szereg artykułów, przybliżających specyfikację techniczną sprzęgieł samochodowych, informacje na temat różnych rodzajów sprzęgieł, a także warsztatowe poradniki. Przedstawiamy instrukcje wymiany sprzęgła, podpowiedzi specjalistów w zakresie tego, jakie inne podzespoły sprawdzić przy wykonywaniu tej czynności. Wskazujemy także najczęściej spotykane przyczyny awarii sprzęgieł.