Menu
Informacje Części Technika Po godzinach
03.07 Czy ekologiczny samochód przyszłości zrobiony będzie z konopi? Reintrodukcja marihuany w przemyśle motoryzacyjnym. 03.07 Ważne zmiany w prawie zostały odwołane! Co z podatkiem od aut spalinowych? 03.07 Montaż DKZ w Audi krok po kroku [FILM] 03.07 Jak działają inteligentne pasy bezpieczeństwa? [FILM] 02.07 Wielka Wyprawa Maluchów już na starcie! Wyruszy spod Pałacu Kultury i Nauki.

Organizacje branżowe

Kongres Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego – start już 8 grudnia (online)

Coraz mniej dni zostało do rozpoczęcia XVI Kongresu Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego, który odbędzie się 8-9 grudnia w formule online. Sprawdź czego można się spodziewać po tegorocznej konferencji?

Fit for 55 w opinii producentów części – wyniki badania

Założenia unijnego pakietu Fit for 55, który w praktyce oznacza między innymi zakaz sprzedaży nowych aut z silnikami spalinowymi, ale także samochodów o napędzie hybrydowym\ już po 2035 r., są co najmniej rewolucyjne. Jak zapatrują się na nie producenci części motoryzacyjnych, działających na terenie Polski? Wynik naszej ankiety przyniósł zaskakujące wnioski.

Brak magnezu, czyli kolejna odsłona kryzysowego dramatu w motoryzacji

Brakuje stali i półprzewodników, a problemem staje się również niedobór magnezu. Europejski przemysł motoryzacyjny zmaga się z gigantycznymi kłopotami, których polscy producenci mogą nie wytrzymać – alarmuje Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych SDCM.

XVI Kongres Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego wyłącznie online

W związku z obecną sytuacją pandemiczną i rosnącą liczbą zakażeń w Polsce, Zarząd Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM) w porozumieniu z Partnerami i Współorganizatorami Kongresu podjął decyzję, że tegoroczny XVI Kongres Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego odbędzie się wyłącznie w formule online.

Zadłużenie branży motoryzacyjnej w Polsce nadal rośnie

Jak wynika z danych przedstawionych przez Krajowy Rejestr Długów, zadłużenie firm działających w branży motoryzacyjnej stale rośnie od początku pandemii. Wśród zadłużonych firm są zarówno producenci pojazdów, części i akcesoriów motoryzacyjnych, dystrybutorzy, jak również warsztaty naprawcze.

Sprzedaż opon po 3 kwartale 2021r

Po trzech kwartałach 2021 roku ponownie zanotowano duże wzrosty sprzedaży opon w Polsce. Sprzedaż zwiększyła się następująco w poszczególnych segmentach: opony do samochodów osobowych +22%, SUV +42%. Dane publikuje Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego (PZPO) na podstawie badań ETRMA. Tymczasem cały rynek europejski pozostaje bez zmian lub notuje spadki.

“Brak części odczuwalny jest niemal w każdej grupie produktowej” – wywiad

Tomasz Bęben, Dyrektor Zarządzający Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych w wywiadzie na temat aktualnych wyzwań dla branży motoryzacyjnej.

Zatrudnienie w produkcji części motoryzacyjnych po trzech kwartałach 2021 r.

Branża motoryzacyjna boryka się obecnie z wieloma trudnościami związanymi z produkcją części. Czy obserwowane problemy mają wpływ na poziom zatrudnienia? Przedstawiamy aktualne statystyki.

Diagności wyjdą na ulicę – protest branży SKP

Niezmienne od lat stawki opłat za badania techniczne pojazdów są bezpośrednim powodem protestu, organizowanego przez Polską Izbę Stacji Kontroli Pojazdów. Przedsiębiorcy i pracownicy branży badań technicznych wyjdą na ulice Warszawy 18 listopada.

Krzemowa pętla dusi przemysł motoryzacyjny

Przedłużające się problemy z dostępnością mikroprocesorów zmuszają fabryki samochodów do wstrzymywania produkcji, co wpędza w poważne kłopoty producentów części, wśród których są również polskie zakłady – alarmuje Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych SDCM.

Kategoria skupia aktualności dotyczące nadchodzących zmian prawnych pochodzące od związków, stowarzyszeń i organizacji, które zabiegają o właściwe regulacje rynku motoryzacji (np. FIGIEFA – Międzynarodowa Federacja Niezależnych Dystrybutorów Motoryzacyjnych). 

Do najbardziej znanych motoryzacyjnych organizacji branżowych zaliczamy: CLEPA, EGEA, FIGIEFA, PISKP, PZPM, PZPO, SDCM czy PSPA. Pochodzące od nich informacje pozwolą Ci przygotować się na najbliższą przyszłość oraz będą przydatnymi  wskazówkami podczas codziennej pracy w warsztacie samochodowym.