Menu
Informacje Części Technika Po godzinach
22.11 Niespodziewane zmiany w “koszyku inflacyjnym” części samochodowych. Z czego wynikają? 22.11 5 typowych błędów – podczas wymiany świec zapłonowych 22.11 Za nami XIX Kongres Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego 22.11 Szkolenie online: “MAHLE – warsztat przyszłości” 21.11 Hankook kupuje koreańskiego producenta części samochodowych

Organizacje branżowe

Dlaczego należy wymieniać oleje w samochodzie?

Obsługa olejowa współczesnych silników spalinowych w znacznym stopniu ukierunkowana jest na aspekt proekologiczny. Dlatego, podczas jej przeprowadzania, istotnymi czynnikami, które muszą być spełnione są interwał określony przebiegiem samochodu w km oraz specyfikacja oleju.

XVI Konferencja Stacje Kontroli Pojazdów 2022 – zapowiedź

Konferencja szkoleniowa, organizowana przez Polską Izbę Stacji Kontroli Pojazdów to kolejne wydarzenie, które wraca po kilkuletniej, pandemicznej przerwie. Tym razem konferencja odbędzie się w Zakopanem, pod hasłem: “Nowa dekada, nierozwiązane problemy”.

Barometr Rynku: wypełnij krótką ankietę, darmowy raport już wkrótce

Zachęcamy właścicieli i pracowników warsztatów do poświęcenia chwili swojego cennego czasu na wypełnienie krótkiej ankiety, której wyniki zostaną wykorzystane do opracowania raportu „Barometr Branży Części Motoryzacyjnych”. Raport będzie można pobrać bezpłatnie już wkrótce.

Stacje Kontroli Pojazdów walczą o… 50 złotych

Temat waloryzacji opłat za badania techniczne jest nadal aktualny. Od momentu wejścia w życie rozporządzenia ówczesnego ministra infrastruktury – 29 października 2004 roku – tabela opłat nie uległa zmianie. W tym czasie znacznie zmieniły się za to warunki życia w Polsce, a zwłaszcza koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Wzięliśmy udział w konferencji prasowej dotyczącej waloryzacji opłat […]

Branża motoryzacyjna w cieniu wojny

Na Ukrainie rozgrywa się straszliwy dramat, który wstrząsnął opinią publiczną na całym świecie. Wydarzenia na Wschodzie mają również wpływ na europejską gospodarkę, w tym branżę motoryzacyjną. Przerwane lub ograniczone zostaną łańcuchy dostaw i to w kilku wymiarach – informuje Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych.

Wojna na Ukrainie – wsparcie i apel SDCM

Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych wystosowało apel o pomoc dla Ukrainy przez wszystkie firmy, działające w polskiej branży motoryzacyjnej. Organizacja zachęca także do przekazywania jej informacji na temat miejsc wolnych pracy, które mogą zostać zaoferowane imigrantom.

Nowe unijne przepisy dotyczące danych – co zmienią w branży motoryzacyjnej?

Komisja Europejska zaproponowała w środę, 23 lutego, przepisy na rzecz sprawiedliwej i innowacyjnej gospodarki opartej na danych. Określają one, kto może korzystać z danych generowanych w UE we wszystkich sektorach gospodarki. W założeniu, akt ten ma zapewnić sprawiedliwość w środowisku cyfrowym, pobudzić konkurencyjny rynek danych, otworzyć możliwości dla innowacji wykorzystujących ich potencjał i zwiększyć dostępność […]

Zmiany w badaniach technicznych pojazdów – nadal wiele niewiadomych [wywiad]

W ostatnim czasie w mediach, nie tylko motoryzacyjnych, było dość głośno o postulacie środowiska stacji kontroli pojazdów, dotyczącym podwyżek opłat za badania techniczne. W międzyczasie poznaliśmy prawdopodobną datę wejścia w życie zmian w ustawie dotyczącej SKP, w których nie ma jednak mowy o podwyżkach. O komentarz do prowadzonych nad ustawą prac poprosiliśmy Marcina Barankiewicza – […]

Zrównoważony rozwój a firmy motoryzacyjne działające w Polsce

Hasło “zrównoważony rozwój” przewija się ostatnio niezwykle często w komunikatach dużych firm i korporacji. Co oznacza oraz jakie ma znaczenie dla polskich firm, działających w sektorze motoryzacyjnym?

Elektromobilność a producenci części w Polsce. Czy rynek obawia się ekspansji elektryków?

Nowa polityka klimatyczna Unii Europejskiej, w tym pakiet Fit For 55, to ogromne wyzwanie dla producentów części motoryzacyjnych. Wielu z nich nie wytwarza dziś produktów, które mogłyby znaleźć się na wyposażeniu aut elektrycznych. Czy w związku z tym polskie firmy obawiają się ekspansji tego typu pojazdów?

Kategoria skupia aktualności dotyczące nadchodzących zmian prawnych pochodzące od związków, stowarzyszeń i organizacji, które zabiegają o właściwe regulacje rynku motoryzacji (np. FIGIEFA – Międzynarodowa Federacja Niezależnych Dystrybutorów Motoryzacyjnych). 

Do najbardziej znanych motoryzacyjnych organizacji branżowych zaliczamy: CLEPA, EGEA, FIGIEFA, PISKP, PZPM, PZPO, SDCM czy PSPA. Pochodzące od nich informacje pozwolą Ci przygotować się na najbliższą przyszłość oraz będą przydatnymi  wskazówkami podczas codziennej pracy w warsztacie samochodowym.