Menu

Organizacje branżowe

Branża motoryzacyjna po pierwszym kwartale roku 2023 – RAPORT

Przedstawiamy najświeższe dane dotyczące przemysłu, handlu oraz usług w motoryzacji, czyli najnowszą edycję raportu, przygotowywanego przez MotoFocus.pl we współpracy z Santander Bank Polska. Raport dotyczy sytuacji na rynku produkcji i dystrybucji części motoryzacyjnych oraz napraw pojazdów po pierwszym kwartale r. Zawiera zarówno podsumowania jak i prognozy.

K. Oleksowicz i A. Franke: Narodziny i rozwój filii oraz sieci handlowych

Powstawanie pierwszych filii i sieci handlowych było efektem dynamicznego rozwoju rynku dystrybucji części motoryzacyjnych w Polsce oraz zaostrzającej się konkurencji pomiędzy tworzącymi go podmiotami. Na początku lat 00′ zaczęły się kształtować różne modele dystrybucji – niektóre z powodzeniem rozwijane są do dziś. Wkrótce przed polskimi firmami otworzyła się szansa na ekspansję zagraniczną…

Zmiana na szczycie w SDCM – nowy Prezes Zarządu

Za nami kolejne Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM). Jak cyklicznie co dwa lata wybrano na nim przedstawicieli władz nowej kadencji, w tym nowego Prezesa Zarządu.

Jak kryzys wpłynął na branżę oponiarską? Czy Polacy oszczędzają na nowym ogumieniu?

Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego przedstawił dane dotyczące sprzedaży opon w pierwszym kwartale 2023 roku. Jednoznacznie widać, że kryzys zajrzał w kieszenie polskich kierowców i przedsiębiorców.

Nowe oleje silnikowe Mobil 1 ESP Formula P oraz zmiany w formulacji wcześniejszych produktów

ExxonMobil poinformował o zmianie formulacji oleju Mobil 1 ESP 5W30. Jednocześnie producent zaprezentował nowy produkt – Mobil 1 ESP Formula P 5W30, przeznaczony do pojazdów PSA i General Motors. Pomimo zmian oleje Mobil 1 zachowały zgodność z wymaganiami i aprobatami wszystkich najważniejszych producentów OEM.

MotoFocus TV: Chcą podnieść opłatę za przeglądy aut o 85%. Dlaczego?

Czy środowisko stacji kontroli pojazdów przygotowuje kolejny PROTEST? Czy czeka nas znaczna podwyżka opłat za badania techniczne? Dlaczego obecna stawka nie zmienia się od 19 lat? Czy system badań technicznych w Polsce potrzebuje reform? Odpowiedzi na te i inne pytania w nowym odcinku MotoFocus TV. Gościem Witolda Hańczki był Marcin Barankiewicz, Prezes Polskiej Izby Stacji […]

Czym właściwie jest zrównoważona mobilność? Wywiad z zarządem Grupy MEKO.

Zapewnienie zrównoważonej mobilności to jeden z priorytetów w działaniu największych firm w branży motoryzacyjnej, takich jak MEKO, czyli skandynawska grupa zajmująca się dystrybucją części zamiennych. Na ten temat rozmawialiśmy z Pehrem Oscarsonem, prezesem i dyrektorem generalnym oraz Petrą Bendelin, dyrektorką ds. rozwoju biznesu, strategii i zrównoważonego rozwoju w MEKO.

XVII Konferencja Stacje Kontroli Pojazdów 2023 – zapowiedź

Pod koniec maja odbędzie się kolejna edycja konferencji szkoleniowej „Stacje Kontroli Pojazdów – 2023″, organizowanej przez Polską Izbę Stacji Kontroli Pojazdów (PISKP). Wydarzenie po raz kolejny odbędzie się w Zakopanem.

Ósma edycja CLEPA Innovation Awards – konkursu dla producentów części motoryzacyjnych

Już tylko do 5 maja można złożyć wniosek i wziąć udział w kolejnej – ósmej już edycji konkursu CLEPA Innovation Awards organizowanym przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów Części Motoryzacyjnych (CLEPA) we współpracy z Deloitte. W konkursie mogą wziąć także producenci części motoryzacyjnych z Polski, którzy budują siłę naszej motoryzacji. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się jesienią.

Czy europejski przemysł motoryzacyjny przetrwa przejście na elektromobilność?

Zbliżająca się przemiana motoryzacji w związku z elektryfikacją transportu lądowego może spowodować przetasowanie na rynku motoryzacyjnym. Europejski przemysł musi dopasować się do nowych realiów. Czy może się to udać? Czy samochody elektryczne zrujnują europejskich producentów z branży motoryzacyjnej?

Kategoria skupia aktualności dotyczące nadchodzących zmian prawnych pochodzące od związków, stowarzyszeń i organizacji, które zabiegają o właściwe regulacje rynku motoryzacji (np. FIGIEFA – Międzynarodowa Federacja Niezależnych Dystrybutorów Motoryzacyjnych). 

Do najbardziej znanych motoryzacyjnych organizacji branżowych zaliczamy: CLEPA, EGEA, FIGIEFA, PISKP, PZPM, PZPO, SDCM czy PSPA. Pochodzące od nich informacje pozwolą Ci przygotować się na najbliższą przyszłość oraz będą przydatnymi  wskazówkami podczas codziennej pracy w warsztacie samochodowym.