FIGIEFA: branża części motoryzacyjnych może odegrać ważną rolę w sankcjach przeciw Rosji

10 maja 2022, 13:57

FIGIEFA uważnie śledzi wydarzenia na froncie po zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę. Władze organizacji uważają, że skuteczne odcięcie rynku rosyjskiego od dostaw części zamiennych może wpłynąć na możliwości logistyczne rosyjskich pojazdów transportowych i wojskowych.

FIGIEFA zabiera głos w sprawie wojny

Przerwa w dostawach części zamiennych może, zdaniem FIGIEFA, wpłynąć również na możliwość utrzymania standardowych samochodów, w tym pojazdów luksusowych, które zostały w dużej mierze objęte sankcjami unijnymi jako towary luksusowe.

Członkowie FIGIEFA udzielają wsparcia finansowego uchodźcom, ale przede wszystkim pomagają rodzinom osób, pracujących dotychczas w firmach zajmujących się dystrybucją oraz handlem częściami. Poza aspektami humanitarnymi, członkowie FIGIEFA wierzą w praworządność, wolny wybór konsumentów, wolny handel oraz wolną konkurencję w ramach globalnych, europejskich i krajowych przepisów i regulacji. Agresja Rosji zniszczyła zaufanie inwestorów i partnerów handlowych do tworzenia wspólnego przyszłego rynku, który przynosiłby korzyści zarówno przedsiębiorstwom, jak i konsumentom w Rosji.

FIGIEFA wzywa nie tylko swoich członków, ale także wszystkie podmioty działające w łańcuchu wartości motoryzacyjnego rynku wtórnego – od produkcji towarów do dostarczania informacji technicznych i usług – do przestrzegania sankcji z najwyższym poziomem staranności. Najbezpieczniejszym i najskuteczniejszym sposobem zapewnienia przestrzegania sankcji jest zaprzestanie wszelkiej działalności komercyjnej z Rosją i Białorusią. FIGIEFA zdaje sobie sprawę, że w tej kwestii mogą wystąpić trudne okoliczności, nawet ciężkie negatywne konsekwencje dla zagranicznych firm, działających w Rosji. Uważa jednak, że są to działania potrzebne.

FIGIEFA wzywa również firmy motoryzacyjne do dokonania przeglądu działalności komercyjnej w innych krajach, np. krajach graniczących z Rosją i uniemożliwienia obchodzenia sankcji poprzez reeksport.

FIGIEFA jest europejską federacją i politycznym przedstawicielem niezależnych dystrybutorów części samochodowych wobec Unii Europejskiej i instytucji ONZ. Zrzesza 19 krajowych stowarzyszeń, a także czołowych graczy na rynku motoryzacyjnym.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!