Menu
Informacje Części Technika Po godzinach
03.07 Czy ekologiczny samochód przyszłości zrobiony będzie z konopi? Reintrodukcja marihuany w przemyśle motoryzacyjnym. 03.07 Ważne zmiany w prawie zostały odwołane! Co z podatkiem od aut spalinowych? 03.07 Montaż DKZ w Audi krok po kroku [FILM] 03.07 Jak działają inteligentne pasy bezpieczeństwa? [FILM] 02.07 Wielka Wyprawa Maluchów już na starcie! Wyruszy spod Pałacu Kultury i Nauki.

Organizacje branżowe

Redukcja emisji czy ban na technologie?

W nadchodzących tygodniach zostaną podjęte kolejne kroki, które zadecydują o przyszłości europejskiego transportu drogowego. To ostatni moment by zastanowić się nad konsekwencjami, jakie mogą nieść proponowane założenia Fit for 55. Szybka elektryfikacja jest potrzebna do osiągnięcia celów klimatycznych, ale należy rozważyć sposób w jaki uzyskamy neutralność klimatyczną. Obecnie około 600 000 miejsc pracy tworzonych przez […]

Branża motoryzacyjna w 2021 r. – RAPORT

Znamy już wyniki badania rynku motoryzacyjnego, przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych oraz Santander Bank Polska we współpracy z MotoFocus.pl. Przedstawiamy szczegóły raportu rocznego (dostępnego do pobrania) oraz prognozy na najbliższą przyszłość branży.

Głos organizacji europejskich podczas Kongresu Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego

Podczas XVI Kongresu Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego organizowanego przez SDCM uczestnicy mogli zapoznać się z wieloma aspektami związanymi z naszym rodzimym rynkiem motoryzacyjnym, które podczas wystąpień prezentowali przedstawiciele firm działających w Polsce, a także ministerstw i organizacji rządowych. Była to także bardzo dobra okazja do wysłuchania głosu organizacji europejskich, które ściśle współpracują z głównym organizatorem […]

Diagnosta z zarzutami – czy jest winny śmiertelnego wypadku?

Prokuratura rejonowa w Łęczycy skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko diagnoście, który po przeprowadzeniu badania technicznego dopuścił do ruchu niesprawny technicznie samochód marki Mercedes. Tydzień po przeglądzie auto brało udział w wypadku samochodowym, w którym zginęły dwie osoby. Diagnoście grozi od 6 miesięcy do 8 lat więzienia.

Nowy prezes zarządu PZPO

Prezesem zarządu Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO) na 2022 rok został Radosław Bółkowski (Bridgestone), wiceprezesami natomiast Dariusz Wójcik (Continental) oraz Jacek Pryczek (Goodyear). Do zarządu jako nowy reprezentant Trelleborga dołączył także Krzysztof Święch, zastępując Andrzej Włodarczyka.

Barometr Rynku: wypełnij ankietę i pomóż w stworzeniu raportu

Wypełnienie naszej ankiety dla właścicieli i pracowników warsztatów samochodowych nie powinno zająć więcej niż 3 minut. Zachęcamy do poświęcenia tego czasu, gdyż wyniki badania posłużą do opracowania raportu „Barometr Branży Części Motoryzacyjnych”. Raport będzie można pobrać bezpłatnie. Tymczasem zachęcamy do udziału w ankiecie.

Zakłócenia w motoryzacyjnym łańcuchu dostaw – dyskusja podczas kongresu SDCM

Zamknięcie światowych gospodarek było następstwem pandemii koronawirusa, która poddała próbie m.in. elastyczność łańcuchów dostaw w branży motoryzacyjnej. Te okazały się mało odporne na tak duże zachwiania rynku. Spowodowało to nie tylko zerwanie łańcuchów, ale również uwidocznienie bolączek funkcjonowania światowych biznesów. Pojawiły się zupełnie nowe problemy, z którymi musi się mierzyć obecnie branża automotive.

Zrównoważony rozwój na rynku wtórnym – dyskusja podczas Kongresu SDCM

Polityka proekologiczna i większa koncentracja działań na rzecz ochrony środowiska coraz mocniej wkracza w działalność firm, niezależnie od reprezentowanej gałęzi przemysłu. Tematowi zrównoważonego rozwoju w motoryzacji, zwłaszcza na rynku wtórnym, poświęcona była jedna z sesji XVI Kongresu Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego. W panelu wzięło udział trzech specjalistów z branży – Hubert Słok (Nexus Automotive), Marek […]

W stronę autonomiczności transportu – wnioski z Kongresu SDCM

Autonomiczność pojazdów jest kolejnym trendem w świecie motoryzacji, który w ostatnich latach przybiera na sile. Polacy mają w tym swój duży wkład, ponieważ na terenie naszego kraju istnieją firmy, które zajmują się badaniami i wdrożeniem nowych technologii na europejskie i światowe drogi. Przyszłość transportu pod znakiem autonomiczności była tematem poruszonym podczas jednego z paneli dyskusyjnych […]

Zagrożenia dla niezależnego rynku motoryzacyjnego – debata

W trakcie XVI Kongresu Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego zorganizowanego z uwagi na pandemię COVID-19 online, odbyła się sesja poświęcona zagrożeniom dla niezależnego rynku motoryzacyjnego, które albo już się pojawiły, albo czekają branżę w najbliższej przyszłości. Udział w debacie wzięli przedstawiciele dystrybutorów i producentów części oraz Ministerstwa Infrastruktury.

Kategoria skupia aktualności dotyczące nadchodzących zmian prawnych pochodzące od związków, stowarzyszeń i organizacji, które zabiegają o właściwe regulacje rynku motoryzacji (np. FIGIEFA – Międzynarodowa Federacja Niezależnych Dystrybutorów Motoryzacyjnych). 

Do najbardziej znanych motoryzacyjnych organizacji branżowych zaliczamy: CLEPA, EGEA, FIGIEFA, PISKP, PZPM, PZPO, SDCM czy PSPA. Pochodzące od nich informacje pozwolą Ci przygotować się na najbliższą przyszłość oraz będą przydatnymi  wskazówkami podczas codziennej pracy w warsztacie samochodowym.