Zaktualizowane MV BER (GVO) już wkrótce?

7 lipca 2022, 13:36

6 lipca Komisja Europejska opublikowała dokumenty, które będą stanowić nowe ramy prawne dla przepisów MVBER (rozporządzenie 461/2010 w sprawie stosowania art. 101 ust. 3 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do kategorii porozumień wertykalnych i praktyk uzgodnionych w sektorze pojazdów silnikowych), które mają wejść w życie 1 czerwca 2023 r. i obowiązywać do 31 maja 2028 r.

Jak podaje Komisja, ocena przeprowadzona w latach 2018–2021 wykazała, że przepisy te są nadal potrzebne. Konieczna jest jednak aktualizacja wytycznych uzupełniających do tych przepisów, aby odzwierciedlić główne zmiany technologiczne w przemyśle motoryzacyjnym, jakie zaszły od 2010 r. Inicjatywa ma na celu przedłużenie obowiązywania rozporządzenia w sprawie wyłączeń grupowych w sektorze motoryzacyjnym o kolejne 5 lat oraz ograniczoną i ukierunkowaną aktualizację wytycznych uzupełniających.

Celem proponowanych zmian jest:

  • Utrzymanie obowiązujących przepisów MVBER przez kolejne 5 lat, by po tym czasie dostosować je do pojawiających się obecnie trendów takich jak te wynikające z cyfryzacji pojazdów i nowych wzorców mobilności. Proponowane przedłużenie umożliwi Komisji ponowną ocenę sytuacji w nowych realiach rynkowych przed nową datą wygaśnięcia przedłużonego MVBER (tj. 31 maja 2028 r.).
  • Wykazanie, że dane generowane przez pojazd mogą być niezbędne dla świadczenia usług naprawy i serwisowania pojazdów. Propozycja Komisji uwzględnia rozszerzenie istniejących zasad dotyczących dostarczania informacji technicznych, narzędzi i szkoleń niezbędnych do świadczenia usług naprawy i konserwacji o dane generowane przez pojazdy.

Dodatkowo Komisja Europejska uruchomiła konsultacje, które będą trwały do 30 września br., a ich celem jest pozyskanie jak najszerszego wkładu wszystkich uczestników rynku napraw i serwisowania pojazdów.

 – Cieszymy się z publikacji Komisji Europejskiej w tym zakresie. Wizja przedłużenia obecnych przepisów MVBER o kolejne 5 lat sprawiła, że niezależni operatorzy odetchnęli z ulgą, ponieważ jeszcze jakiś czas temu były obawy, że Komisja Europejska całkowicie z nich zrezygnuje. Dla przedsiębiorców świadczących usługi naprawy i konserwacji pojazdów będzie to czas na dostosowanie się do nowej rzeczywistości. Jednocześnie Komisja nie pozostawia przepisów bez zupełnej aktualizacji – dostosowane zostaną wytyczne sektorowe tak, by mamy nadzieję, lepiej odzwierciedlać aktualną sytuację na rynku serwisowania i napraw pojazdów. Wspólnie z FIGIEFA będziemy starali się o to by nasz głos był słyszalny w zapoczątkowanym przez Komisję procesie konsultacji tak, by przepisy były jak najkorzystniejsze dla podmiotów, które reprezentujemy – mówi Tomasz Bęben, Dyrektor Zarządzający SDCM

Dodajmy, że MVBER, nazywane również potocznie GVO, to przepisy, które, mówiąc prostym językiem, umożliwiają serwisowanie i wymianę eksploatacyjnych części zamiennych w okresie gwarancji pojazdu w serwisie niezależnym bez jej utraty. Oczywiście taka usługa powinna być wykonana zgodnie z wytycznymi producenta pojazdu i odpowiednio udokumentowana. Co ważne dla kierowców, producenci pojazdów nie mogą uzależniać gwarancji od serwisowania pojazdów tylko w autoryzowanych stacjach obsługi.

Niezależnie od obowiązujących przepisów i praw przysługujących konsumentom w tym zakresie z całej Europy otrzymujemy cały czas sygnały o naruszeniach ze strony producentów samochodów. Niemniej budujący jest fakt, że praktyki te zostały przykładowo niedawno wzięte pod lupę polskiego UOKiK, który w drodze audytu wybranych sieci autoryzowanych wychwycił nieprawidłowości w procesie serwisowania pojazdów i wezwał do podjęcia odpowiednich działań naprawczych – mówi Alfred Franke, Prezes Grupy MotoFocus.pl

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Wikti, 8 lipca 2022, 21:23 2 0

Czy to znaczy że gvo jest przedłużone, czy jeszcze coś musi się wydarzyć aby było przedłużone?

Odpowiedz