Targi Automechanika 2018 – rekordowa edycja

17 września 2018, 13:30

Frankfurckie targi Automechanika to unikalne wydarzenie w skali światowego rynku motoryzacyjnego. Nie ma drugiej imprezy, która miałaby aż tak duży wpływ na branżę części i wyposażenia warsztatowego. To tu prezentuje się nowe produkty i buduje relacje biznesowe.

Poniższy artykuł jest pierwszym dotyczącym minionych targów Automechanika 2018. Już wkrótce kolejne. Zostańcie z nami!

Klimat targów Automechanika

Międzynarodowe targi Automechanika pod wieloma względami różnią się od targów regionalnych, takich jak dobrze nam znane imprezy organizowane w Polsce. We Frankfurcie prezentowane są nowe w skali globalnej produkty, koncepcje rozwoju oferty, a nawet zmiany organizacyjne w ramach firm. Stawia się tu zarówno na atrakcyjne dla oka stoiska (niełatwo wyróżnić się wśród tysięcy wystawców), ale także na zapewnienie przestrzeni do rozmów biznesowych. Uczestnicy Automechaniki, mówiąc o zaletach imprezy często wymieniają jeden argument: można tu odbyć w ciągu jednego dnia więcej rozmów niż w ciągu całego roku poza targami.

Spotkanie z klientem z kraju, niemieckim kontrahentem, firmą z Dalekiego Wschodu? To wszystko całkowicie realne na jednej imprezie, goszczącej przedsiębiorców zaangażowanych w rynek motoryzacyjny z niemal wszystkich krajów świata. W tym roku, podczas jubileuszowej, 25. edycji targów, swoje produkty zaprezentowała rekordowa liczba, ponad 5 000 wystawców z ponad 170 krajów. Cieszy fakt, że z każdą edycją, coraz większą przestrzeń targową zajmują firmy z Polski. Poniżej kilka zdjęć ich stoisk.


Zachęcamy firmy, których ekspozycje nie znalazły się w galerii do kontaktu i przesłania zdjęcia oraz krótkiego opisu stoiska. Zachęcamy także wszystkie firmy do przesyłania większej ilości informacji na temat swoich ekspozycji, które wykorzystamy w kolejnych publikacjach.

Nowości targów Automechanika 2018

Wynajęcie przestrzeni targowej na Automechanice nie jest zadaniem łatwym. Oczywiście na najlepsze miejsca w głównych halach mogą zawsze liczyć międzynarodowi giganci. Kluczowa jest jednak nie tyle cena, którą trzeba zapłacić za stoisko, ale dostępność. Wiele firm rezerwuje tę samą przestrzeń od wielu edycji imprezy. Siłą rzeczy więc, firmy które zaczęły wystawiać się później, mają mniejsze szanse na otrzymanie stoiska w atrakcyjnej lokalizacji. Najważniejsza jest jednak sama obecność na targach. Można powiedzieć, że jest ona symbolem przynależności do światowej czołówki branży części samochodowych, akcesoriów i narzędzi warsztatowych.

Jednym z głównych tematów konferencji oraz wystąpień, odbywających się podczas targów były nadchodzące zmiany w motoryzacji, określane mianem megatrengów. Mowa m.in. o elektromobilności, komunikacji pomiędzy pojazdami, a także zmianach w sposobie funkcjonowania warsztatów naprawczych. Większość producentów przygotowuje się na nadejście nowej ery w motoryzacji – przykładowo, producenci elementów, które nie występują w pojazdach elektrycznych szukają nowych pól działania. Obserwując stoiska wystawców można jednak odnieść wrażenie, że minie jeszcze sporo czasu, zanim samochody z konwencjonalnym napędem zostaną wykluczone z rynków.

Całkiem realną wizją jest za to zdalna komunikacja pomiędzy pojazdami, a także różnego typu usługodawcami – w tym warsztatami naprawczymi. Kilka firm przedstawiło swoje systemy łączności, najczęściej opierające się na komunikacji z pojazdem oraz jego kierowcą za pośrednictwem modułu, wpinanego w złącze OBD samochodu. Tego typu systemy mogą pozwolić warsztatom np. na przypominanie klientom o obowiązkowych przeglądach lub zdalne diagnozowanie usterek ich samochodów. Może to być zatem odpowiedź na konkurencję ze strony ASO, które będzie w podobny sposób wykorzystywać systemy montowane w samochodach fabrycznie.

Większość wystawców zaprezentowała na swoich stoiskach przynajmniej jeden nowy produkt, usługę lub koncepcję. Poniżej przedstawiamy zdjęcia wybranych ekspozycji.

BILSTEIN

W tym roku wiodącym tematem promowanym przez BILSTEIN było zawieszenie pneumatyczne. Więcej informacji na temat stoiska można znaleźć tutaj.

BIZOL

Producent oleju pokazał kilka najnowszych produktów – Green Oil+ dedykowany dla samochodów z systemem start-stop oraz napędów hybrydowych, a także maszyny do dynamicznej wymiany oleju przekładniowego ATF Inteligence 2000, która wcześniej była już prezentowana w Polsce, ale to właśnie we Frankfurcie miała swoją europejską premierę. Ponadto, prof. dr Boris Zhmud, szef działu R&D BIZOL wygłosił wykład dotyczący oszczędności paliwa i emisji spalin w nadchodzącej erze e-mobilności.

BorgWarner

BorgWarner przedstawił przekrój całej swojej oferty, zwracając uwagę głównie na rozwiązania, które mają przyczynić się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń oraz większej wydajności pojazdów.

Bosch

Gigantyczne stoisko Boscha zawierało ekspozycję części i wyposażenia warsztatowego tej marki. Specjaliści techniczni wyjaśniali szczegóły wszystkich prezentowanych rozwiązań. Tematem przewodnim ekspozycji były nowe rozwiązania dla warsztatów naprawczych. Więcej o tym, co zaprezentował Bosch na swoim stoisku, można przeczytać tutaj.

Brembo

Włoscy specjaliści od hamulców tym razem zaprezentowali we Frankfurcie zupełnie nowy produkt. Są nim klocki hamulcowe, uzupełniające ofertę tarcz hamulcowych Brembo XTRA. Więcej informacji tutaj.

Continental

Continental wkrótce może przestać kojarzyć się wyłącznie z oponami. Firma dynamicznie rozszerza ofertę swoich produktów. W gamie pojawiły się m.in. wycieraczki oraz akumulatory. Continental przedstawił też nowe koncepcje systemów, wspierających obsługę klientów przez warsztaty. Są one obecnie w fazie testowej.

Corteco

Należące do grupy Freudenberg, Corteco skupiło się (podobnie jak wielu wystawców) na zapewnieniu przestrzeni do rozmów z kontrahentami.

DAYCO

DAYCO przedstawiło ofertę pasków oraz zestawów rozrządu. Dużą uwagę poświęcono także niedawno wprowadzonej nowości, czyli DAYCO GARAGE – firmowemu portalowi dedykowanemu profesjonalistom.

Delphi Technologies

Delphi Technologies przygotowało na targi Automechanika długą listę nowości. Sporo uwagi poświęcono nowej identyfikacji wizualnej produktów firmy. Pokazano także nowe produkty, o których więcej można przeczytać tutaj.

DENSO

DENSO pochwaliło się swoimi kompetencjami z rynku OE oraz aftermarketową ofertą. Nowością jest kompleksowe narzędzie do diagnostyki pojazdów – e-Videns. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Elring

Firma Elring w tym roku postawiła na promowanie prowadzonych przez siebie szkoleń. Specjalista od uszczelnień wyśle w świat swoich szkoleniowców za kierownicą efektownego pickupa. Niewykluczone, że szkoleniowe auto pojawi się także w Polsce. Będziemy informować o rozwoju tej koncepcji.

EXIDE

Firma Exide zaprezentowała na targach szeroką gamę produktów dla pojazdów użytkowych, w tym pionierski akumulator VRLA oparty na technologii żelowej, Endurance+PRO GEL. Oprócz tego inżynierowie pokazywali elektroniczny tester akumulatorów nowej generacji, EBT965P, a także najnowszą mobilną aplikację testującą i ostatnie aktualizacje w wyszukiwarce akumulatorów online.

bilstein group

Po raz pierwszy na targach Automechanika, grupa bilstein skoncentrowała się na prezentacji podzespołów własnej produkcji. Tradycyjnie postawiono także na zapewnienie komfortowych warunków do rozmów biznesowych. Szczegółowe informacje o stoisku można znaleźć tutaj.

Federal Mogul

Federal-Mogul Motorparts na targi Automechanika 2018 przygotował kilka nowości i premier w ramach marek znajdujących się w szerokim portfolio (szczegóły tutaj). Na stoisku miała także miejsce premiera nowego programu pomocy technicznej.

Gates

Firma Gates zaprezentowała swoje kompetencje na rynku OE oraz przekrój oferty dostępnej na aftermarkecie. Nowością na rynku wtórnym jest wprowadzenie pompy wody e-Cool z napędem elektrycznym. Jest to rozwiązanie stosowane w wielu nowoczesnych samochodach, które wkrótce coraz częściej będą pojawiać się w warsztatach niezależnych.

HELLA

Urządzenia do ustawiania czujników, kamer oraz radarów w samochodach zaczynają być coraz bardziej potrzebne, nie tylko autoryzowanym serwisom, ale także warsztatom niezależnym. Hella Gutmann wciąż udoskonala swoje produkty w tym zakresie. Nowości nie zabrakło także w dziale części.

Hengst

Firma Hengst w tym roku obchodzi 60-lecie, co zostało odzwierciedlone w projekcie stoiska, który uwzględniał nie tylko historię firmy, ale też prezentował ewolucję filtrów i sposobie myślenia Hengst o filtracji na przestrzeni ostatnich 60 lat. Na targach Automechanika Hengst zaprezentował koncepcję filtra oleju Blue.on, która niedawno otrzymała nagrodę Partslife Environmental Award przyznawaną za działania na rzecz ochrony środowiska. Firma opracowuje i produkuje wielofunkcyjne systemy filtracji i zarządzania płynami do samochodów osobowych oraz pojazdów użytkowych, dlatego na stoisku zaprezentowano także moduły filtracyjne dla czołowych marek samochodowych takich, jak DAF (Paccar), Mercedes, Deutz, GM, VW i wielu innych.

KYB

Zaktualizowana wersja aplikacji KYB Suspension Solutions z nowymi funkcjami to jedna z targowych nowości KYB. Na stoisku pokazano także nowe produkty. Więcej informacji tutaj.

Liqui Moly

Liqui Moly zaprezentowało nie tylko ofertę olejów, dodatków do paliwa czy innych środków smarnych. Zwrócono uwagę także na ofertę urządzeń warsztatowych.

Magneti Marelli

Włoski producent pochwalił się swoimi kompetencjami w zakresie dostaw części na pierwszy montaż, głównie w segmencie oświetlenia samochodów. Produkty te obecne są nie tylko w samochodach włoskich, ale także m.in. niemieckich i francuskich. Oprócz tego firma skoncentrowała się na pokazaniu szerokiej oferty urządzeń warsztatowych.

MAHLE

Firma MAHLE w efektowny sposób, korzystając z makiety pojazdu, zaprezentowała swoją ofertę części.

MANN-FILTER

MANN-FILTER po raz pierwszy na dużej imprezie targowej zaprezentował się wspólnie z marką Filtron. Stoisko Filtron nie było jednak zintegrowanym elementem wystawy MANNa, co świadczy o tym, że marka ta nie zostanie wchłonięta pod brand nowego właściciela. Nowością prezentowaną na targach była nowa generacja filtra kabinowego FreciousPlus 2.

Metelli Group

Sześć marek z portfolio grupy Metelli zaprezentowano na wspólnym stoisku. Położono nacisk przede wszystkim na wygospodarowanie przestrzeni pod rozmowy biznesowe. Ważnym elementem były także klocki hamulcowe w technologii HybriX.

MEYLE

Hamburski producent części zamiennych MEYLE zaprezentował na targach Automechanika nowości, innowacje i zestawy serwisowe trzech linii produktów MEYLE-HD, MEYLE-PD i MEYLE-ORIGINAL oraz samodzielnie opracowane, indywidualne rozwiązania dla klientów i partnerów. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

NEXUS

Grupa zakupowa NEXUS do tegorocznej Automechaniki przystąpiła z bardzo dużym rozmachem. Zorganizowano konferencję prasową, a na stoisku rozmawiano z nowymi, potencjalnymi partnerami.

Nissens

Turbosprężarki, zawory EGR i zbiorniki wyrównawcze to nowe produkty w ofercie Nissens, prezentowane na targach Automechanika. Szczegółowe informacje na temat nowości można znaleźć tutaj.

NTN SNR

Na stoisku marek NTN i SNR nacisk położono na szkolenia produktowe i techniczne.

OSRAM

Technologia LED to główna tematyka stoiska OSRAM. Szczegółowe informacje na temat prezentowanych produktów można znaleźć tutaj.

Philips

Philips wybrał targi Automechanika na miejsce kilku premier swoich produktów. Zaprezentowano m.in. nowe żarówki, lampy warsztatowe i wideorejestrator. Szczegóły można znaleźć tutaj.

Schaeffler

Grupa Schaeffler na swoim ogromnym stoisku przedstawiła przekrój całej swojej oferty, skupionej w ramach marek LuK, INA, FAG i Ruville. Nie zabrakło nowych pomysłów, dotyczących wsparcia warsztatów – m.in. wykorzystujących rozszerzoną rzeczywistość w celu przekazania szczegółowych instrukcji wykonania naprawy.

SKF

SKF zaprezentowało rozwiązania z zakresu łożysk kulowych, mechanizmów rozrządu łańcuchowego i paskowego, pomp wody i układu kierowniczego oraz zawieszenia. Szczegóły można znaleźć tutaj.

Sogefi

Grupa Sogefi zaprezentowała nowości w ramach wszystkich posiadanych marek filtrów. Szczególnie promowano nową generację filtra kabinowego Cabin3Tech+. Uwagę zwrócono także na założony niedawno kanał na YouTube, który jest formą wsparcia w pracy mechaników.

TEXA

TEXA przybyła na targi we Frankfurcie z długą listą nowości. Zaprezentowano m.in. rozwiązania wielofunkcyjne do kalibracji kamer i radarów samochodów osobowych oraz ciężarowych (RCCS i KIT ADAS TRUCK), eLight – pierwsze inteligentne urządzenie do regulacji reflektorów z wbudowaną diagnostyką elektroniczną, urządzenie LASER EXAMINER do pomiaru zużycia tarcz hamulcowych i głębokości bieżnika opony, a także Adapter DoIP do bezpośredniej diagnostyki zgodnie ze standardem DoIP. Nowością dla warsztatów, zajmujących się klimatyzacją jest REC+ – urządzenie do odzyskiwania zanieczyszczonych czynników z układów A/C pojazdu.

UFI

Na stoisku UFI Filters we Frankfurcie można było zobaczyć najnowszą technologię UFI Multitube, która była nominowana do prestiżowej nagrody Automechanika Innovation Award 2018 w kategorii „Części i komponenty samochodowe”. Ten system filtrów charakteryzuje się cylindrycznym kształtem zamiast tradycyjnego płaskiego panelu, pozwala zoptymalizować przestrzeń w komorze silnika, a także zapewnia lepsze parametry filtracyjne i większą moc silnika.

Valeo

Elementem stoiska Valeo była ekspozycja marki FTE, która od niedawna należy do firmy. W temacie nowości produktowych warto wyróżnić nową generację wycieraczek Valeo AquaBlade. Swoje kompetencje na OE, Valeo zaprezentowało na przykładzie reflektorów Matrix Beam (więcej informacji), które automatycznie modyfikują emitowaną wiązkę światła, by nie oślepiać kierowców pojazdów nadjeżdżających z naprzeciwka.

VARTA

Nowy akumulator do pojazdów ciężarowych, wyposażony w innowacyjną technologię wydłużającą żywotność i zmniejszającą ryzyko nieplanowanych przestojów to główny element ekspozycji marki VARTA. Dotychczas technologia AGM dostępna była wyłącznie w akumulatorach do pojazdów osobowych. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Wolf

Stoisko marki Wolf imponowało rozmiarami oraz rozmachem. Zaprezentowano obok siebie ofertę marek Champion Lubes i Wolf Lubes. Oprócz nowości olejowych, przedstawiono także opatentowany projekt szafy olejowej, połączonej z aplikacją na smartfona, informującą mechanika o niskim stanie oleju w konkretnym zbiorniku.

ZF

ZF mocno koncentruje się na nowoczesnych trendach, w tym na elektromobilności. Świadczy o tym m.in. fakt, że jedną z głównych premier była nowa generacja klocków hamulcowych Electric Blue dla pojazdów elektrycznych. Podczas konferencji prasowej zaprezentowano także ofertę usług prowadzących do cyfryzacji biznesu warsztatowego. Szczegółowe informacje na temat stoiska ZF można znaleźć tutaj.

Targi Automechanika odbyły się w dniach 11-15 września  2018 r.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Rotsen, 18 września 2018, 23:13 0 0

Fajnie było. Szkoda, że nie obeszłem wszystkiego i nie dałem rady ze wszystkimi porozmawiać. Zawsze mi tego jednego dnia brakuje do kompletacji. :)

Odpowiedz

gienek, 19 września 2018, 11:37 5 -2

następnym razem poświęć troche czasu na zakup słownika języka polskiego - przyda się

Odpowiedz

Rotsen, 19 września 2018, 15:43 3 0

Jeżeli to do mnie, to dziękuję za cenną uwagę. Poprawię się w przyszłości. Zaznaczę tylko, że imiona w języku polskim piszemy z wielkiej litery. Natomiast na końcu zdania zawsze umieszczamy kropkę, wykrzyknik, lub znak zapytania.

Odpowiedz

Pozamiatane, 20 września 2018, 8:27 0 0

Mistrz ciętej riposty:) 1:0 dla Ciebie.

Odpowiedz

Anonim, 20 września 2018, 9:15 0 0

Najważniejsze, że obeszeł to co mógł.

Odpowiedz

Anonim, 20 września 2018, 8:39 2 0

Też tam byliśmy - LUMAG
Pozdrawiam
Marek Żak

Odpowiedz

Redakcja, 20 września 2018, 8:47 0 0

Dzień dobry,
Zachęcamy firmy, których ekspozycje nie znalazły się w galerii do kontaktu i przesłania zdjęcia oraz krótkiego opisu stoiska.

Odpowiedz