Kończymy dobry rok – najważniejsze wydarzenia, najpopularniejsze artykuły

20 grudnia 2016, 12:19

Bez wątpienia, mijający rok 2016 był dobrym czasem dla niezależnego sektora rynku motoryzacyjnego. Dziś wspominamy wydarzenia i informacje, które szczególnie absorbowały nas oraz naszych Czytelników w ostatnich dwunastu miesiącach.

Wydarzenia

untitled-1sRok 2016 z pewnością nie był gorszy od poprzedniego dla dystrybutorów i producentów części. Sprzedaż części rosła, co pokazują dane zaprezentowane podczas niedawnego Kongresu SDCM. Nastroje właścicieli i pracowników warsztatów także były pozytywne, o czym świadczą wyniki licznych, przeprowadzonych przez nas ankiet.

Mimo to rok upłynął pod znakiem niepokoju związanego ze zmianami w przepisach podatkowych. Zaczęło się od nowej 571745c93a358untitled-3ustawy dotyczącej klimatyzacji. Wprowadzenie jej w szybkim tempie spowodowało chaos i wiele niejasności. Z kolei wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego poza nadrzędnym celem ograniczenia szarej strefy, może mieć także wpływ na zmianę dotychczasowego funkcjonowania części warsztatów. Zwłaszcza tych, które korzystały z luki systemowej pozwalającej na robienie tzw. zakupów na paragon. Zainteresowanie naszych Czytelników wzbudził artykuł dotyczący kontroli, które mogą odbywać się po wprowadzeniu nowych przepisów.

5823037888167545b6030d0d9funtitled-2Kolejnym bardzo absorbującym branżę tematem jest wynikły pod koniec roku plan zmian w podatku akcyzowym. Pierwotne założenia sugerowały, że za sprowadzenie starszych samochodów zza granicy będzie trzeba płacić państwu nawet kilkaset procent więcej niż obecnie. Pod wpływem medialnej wrzawy i protestów, Ministerstwo złagodziło założenia proponowanego projektu. Nowa wersja została przyjęta przez Senat i czeka na decyzję Sejmu.

fot-um-warszawaPaństwo postraszyło także kontrolami emisji spalin przez samochody. Możemy być pewni, że w nadchodzącym roku będą trwały prace nad znalezieniem sposobu na karanie kierowców, którzy usunęli w swoim aucie filtr DPF czy zaślepili zawór EGR. Kontrole mogą dotyczyć także warsztatów. Warszawska straż miejska już w tym roku sprawdzała stosowanie się do przepisów ustawy, regulującej gospodarowanie odpadami.

Artykuły

57712e164bb87ol1Z największym zainteresowaniem Czytelników w ubiegłym roku spotkała się oparta na faktach historia mechanika, którego klient odwiedził… wraz z instrukcją wykonania naprawy. Tekst wypłynął na szerokie wody internetu i był czytany także na platformach niezwiązanych z motoryzacją, co nas cieszy.

Jak zwykle w podobnych sytuacjach, dużą poczytność zdobyła informacja o zlikwidowaniu nielegalnej rozlewni olejów. Niemal 37 tys. litrów trefnego oleju skonfiskowano na Śląsku.

Za ciekawą informację nasi Czytelnicy uznali także założenie przez ProfiAuto własnej sieci warsztatów niezależnych. Tradycyjnie chętnie wyświetlane były artykuły techniczne, a także relacje z targów branżowych, np. Automechaniki we Frankfurcie. Wzbudzającym najwięcej reakcji wywiadem okazała się rozmowa z mechanikiem, pracującym na Wyspach Brytyjskich. Coraz większe zainteresowanie budzą nowe technologie, a zwłaszcza kwestie związane z niesionymi przez nie zagrożeniami. Czy nowoczesne samochody łatwiej ukraść? Czy są naprawdę ekologiczne? Te i inne kwestie absorbują naszych Czytelników.

Bądźcie z nami także w roku 2017. Wszystkiego najlepszego!

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!