Straż miejska kontroluje warsztaty – sypią się kary

17 maja 2016, 10:55

Warszawscy strażnicy miejscy rozpoczęli intensywne kontrole w warsztatach samochodowych. Sprawdzają stosowanie się do przepisów ustawy, regulującej gospodarowanie odpadami. Od samego początku nie ma taryfy ulgowej, są za to mandaty.

Kontrole z powodu smogu

Niedawno został powołany specjalny Oddział Ochrony Środowiska Straży Miejskiej miasta stołecznego Warszawy, którego celem ma być głównie przeciwdziałanie zanieczyszczeniom powietrza w mieście. Zgodnie ze statutem, około 120 zatrudnionych w oddziale osób ma realizować zadania związane głównie z kontrolowaniem czym opalane są piece na terenie nieruchomości, odnajdywaniem nielegalnych wysypisk śmieci i sprawdzaniem cieków wodnych pod kątem ich zanieczyszczania.

Walka o czyste środowisko jest oczywiście znakomitym pretekstem do zasilania gminnej kasy, kosztem przedsiębiorców. Strażnicy właśnie obrali sobie za cel warsztaty samochodowe. Przeprowadzono już pierwsze kontrole i wystawiono mandaty.

Strażnicy sprawdzają, w jaki sposób warsztaty składują i utylizują odpady. Mogą zwrócić uwagę np. na odpady uznawane za niebezpieczne, leżące w niewłaściwym miejscu na terenie obiektu. Warsztaty powinny wcześniej złożyć w urzędzie deklarację na zbiórkę odpadów komunalnych i mieć podpisane umowy z firmami specjalizującymi się w odbiorze zanieczyszczeń. Kolejną sprawdzaną formalnością jest wypełnianie Karty Ewidencji Odpadów i Karty Przekazania Odpadów.

Piece na olej na cenzurowanym

Właścicielom warsztatów może spędzić sen z powiek kolejny element kontroli. Piece na olej przepracowany są w myśl polskiego prawa nielegalne. Dotąd nikt jednak nie kontrolował ich używania, dlatego też warsztaty chętnie korzystały zimową porą z tego taniego źródła ciepła. Nie wiemy, czy strażnicy są zobligowani do tego, by karać za samo posiadanie takiego pieca, czy też muszą wykazać, iż podczas kontroli ów piec działał.

W ciągu tygodnia, warszawska straż skontrolowała 14 warsztatów, nałożyła 5 mandatów w kwocie 500 zł i udzieliła 1 upomnienia. Myli się jednak ten, kto myśli, że to koniec problemu. Kontrolowane będą kolejne warsztaty, natomiast właściciele tych ukaranych muszą naprawić nieprawidłowości i wkrótce ich obiekty zostaną sprawdzone ponownie.

 

Regulacje, których muszą przestrzegać warsztaty zawarte są w Ustawie o odpadach z 14 grudnia 2012 r, Ustawie z dn. 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz obowiązującym Regulaminie Utrzymania Czystości i Porządku na terenie m. st. Warszawy.

fot. UM Warszawa

Dowiedz się więcej

3 x Środowisko – ekologiczny projekt dla małych i średnich przedsiębiorstw
3 x Środowisko – ekologiczny projekt dla małych i średnich przedsiębiorstw

Ekologiczny projekt „3 x Środowisko” skierowany jest do małych i średnich przedsiębiorstw – ten sektor to 99% wszystkich firm w naszym kraju. Celem inicjatywy jest zachęcenie przedsiębiorców do oszczędnego gospodarowania zasobami naturalnymi. Polska zużywa dwukrotnie więcej zasobów niż jest dostępne na jej terenie. Oszczędzanie zasobów takich jak woda i energia elektryczna jest kluczowe. Projekt „3 […]

Rozwiązania ekologiczne w warsztacie samochodowym – wywiad
Rozwiązania ekologiczne w warsztacie samochodowym – wywiad

Uniwersytet w Radomiu, otwiera nowy kierunek studiów podyplomowych z zakresu „Ekologii w Warsztacie Samochodowym”, kierowany do profesjonalistów z branży motoryzacyjnej. O inicjatywie rozmawialiśmy z drem inż. Sławomirem Olszowskim, opiekunem merytorycznym studiów oraz Dyrektorem Danish Technological Institute Polska – Michałem Karlikowskim. Ekologia wkracza dziś we wszystkie dziedziny życia, także do motoryzacji. Czy wprowadzenie kierunku studiów na […]

Płonie największe w Europie dzikie składowisko opon
Płonie największe w Europie dzikie składowisko opon

W Hiszpanii płonie największe w Europie nielegalne składowisko opon kilkadziesiąt kilometrów od Madrytu. Gaszenie pożaru trwa od piątku i może potrwać jeszcze co najmniej tydzień. Ze względu na duszący dym i niebezpieczne związki, które unoszą się w powietrzu, ewakuowano 9 tysięcy mieszkańców pobliskiego miasteczka Sesena. Ogień objął już teren o powierzchni ośmiu hektarów, w pożarze […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Anonim, 17 maja 2016, 19:00 0 0

No to BIO :)

Odpowiedz

Anonim, 17 maja 2016, 19:00 0 0

No to BIO :)

Odpowiedz

sąsiad syfa, 19 maja 2016, 7:48 1 0

Nareszcie ,obok mnie debil pali pociętymi na małe kawałki oponami i innymi gumami uszlachetniając ten wsad jakimiś tworzywami sztucznymi. Zapraszam na mój ogród troszkę się poinhalować.

Odpowiedz

lewar, 19 maja 2016, 10:39 1 -1

No i dobrze, środowisko to nasze wspólne dobro.

Odpowiedz

rider, 19 maja 2016, 11:23 0 -1

a co wiecie o piecach (na zużyty olej), które są specjalnie skonstruowane do spalania takiego oleju? Jak to możliwe, że w Kalifornii skąd większość norm dot. emisji splin w branży samochodowej jest ustalana, MOŻNA ogrzewać spalając zużyty olej! A co z przepisem, który mówi, żeby utylizować odpady w jak najbliższym miejscu do tego służącym, czyli zużyty olej z całej Polski jedzie na kołach do rafinerii na południu, jak bomby ekologiczne, i co? to jest ok. to spójrzcie gołym okiem na spalanie polskiego złota, czyli węgla, co z kominów leci

Odpowiedz