Płonie największe w Europie dzikie składowisko opon

18 maja 2016, 9:33

W Hiszpanii płonie największe w Europie nielegalne składowisko opon kilkadziesiąt kilometrów od Madrytu. Gaszenie pożaru trwa od piątku i może potrwać jeszcze co najmniej tydzień. Ze względu na duszący dym i niebezpieczne związki, które unoszą się w powietrzu, ewakuowano 9 tysięcy mieszkańców pobliskiego miasteczka Sesena.

Ogień objął już teren o powierzchni ośmiu hektarów, w pożarze splunęła już większa część składowiska. Wszystko wskazuje na umyślne podłożenie ognia na składowisku, przez samego właściciela znanego lokalnie kryminalistę. Składowisko powstało w latach 90., każdego dnia obrastając w kolejne stosy opon. Dzisiaj rozciąga się na przestrzeni 10 hektarów, a opony ułożone są w stosy sięgające kilku metrów. Zastanawiająca jest opieszałość władz w stosunku do nieplagalnego morza opon, bowiem od dawna o zagrożeniu alarmowali ekologowie i okoliczni mieszkańcy.

Podejrzenie o podpalenie opon właściciel składowiska, który był wielokrotnie karany za nieprzestrzeganie zasad ochrony środowiska naturalnego, zbiegł i jest poszukiwany przez policję. Na przestrzeni lat wymierzano mu grzywny wynoszące w sumie ponad pół miliona euro.

W wyniku pożaru ewakuowano ponad dziewięć tysięcy mieszkańców z pobliskiego miasteczka Sesena, gdzie unosiły się kłęby toksycznego dymu. W akcji wzięły udział zastępy strażaków z Madrytu i Toledo. Do gaszenia płomieni użyto trzech śmigłowców i dwóch samolotów zrzucających wodę na płonące składowisko.

Wiele osób często wskazuje na zacofanie Polski w stosunku do krajów Europy zachodniej. Jednak powstanie tak dużego nielegalnego składowiska opon w naszym kraju, wydaje się nie do pomyślenia. Jakim cudem pozwolono na rozrośnięcie się składowiska opon,  z surowca, który nieodpowiednio przechowywany może zagrażać środowisku, do kilku hektarów, ? Na to pytanie, dopiero poznamy odpowiedzi. Szkoda, że musiała wydarzyć się tragedia, aby temat przez hiszpańskie władze został podjęty. 

Dowiedz się więcej

„Mamy najbardziej efektywny system organizacji odzysku opon w Europie”
„Mamy najbardziej efektywny system organizacji odzysku opon w Europie”

W Polsce bardzo dobrze zorganizowany został odzysk opon używanych. Na tej sytuacji korzystają zarówno dystrybutorzy, przetwórcy, jak również całe społeczeństwo. Rozmawiamy z Markiem Sobieckim prezesem Centrum Utylizacji Opon Organizacja Odzysku SA o pozytywnych skutkach dobrze poukładanego recyklingu opon. Jakie są główne zadania Centrum Utylizacji Opon Organizacja Odzysku SA? Centrum Utylizacji Opon Organizacja Odzysku SA (CUO) […]

Straż miejska kontroluje warsztaty – sypią się kary
Straż miejska kontroluje warsztaty – sypią się kary

Warszawscy strażnicy miejscy rozpoczęli intensywne kontrole w warsztatach samochodowych. Sprawdzają stosowanie się do przepisów ustawy, regulującej gospodarowanie odpadami. Od samego początku nie ma taryfy ulgowej, są za to mandaty. Kontrole z powodu smogu Niedawno został powołany specjalny Oddział Ochrony Środowiska Straży Miejskiej miasta stołecznego Warszawy, którego celem ma być głównie przeciwdziałanie zanieczyszczeniom powietrza w mieście. […]

Ekstremalny test hamulców do Airbusa A380-800
Ekstremalny test hamulców do Airbusa A380-800

Honeywell przy współpracy z Dunlopem przeprowadzili test hamulców przydatnych do lądowania w maszynach powietrznych. Test nie jest taki zwyczajny, gdyż ma symulować lądowanie mocno przeładowanego samolotu. Czy domyślacie się jakie mogą być efekty? Przekonajcie się sami.

Innowacyjne podejście do podnośnika w warsztacie [WIDEO]
Innowacyjne podejście do podnośnika w warsztacie [WIDEO]

Jiří Jeřábek czeski wynalazca chce zrewolucjonizować wyposażenie współczesnego warsztatu. Od połowy lat 90. projektuje innowacyjne podnośniki do samochodów, a w roku 2008, jego produkt o nazwie AUTOLIFT 2000 otrzymał homologację na podnoszenie pojazdów do 2000 kg. Jiří Jeřábek cały czas udoskonala swoje wynalazki i właśnie z tego powodu w 2012 r. powstał AUTOLIFT 3000, w […]

Instrukcja naprawy wgniecionego dachu w Oplu Omega
Instrukcja naprawy wgniecionego dachu w Oplu Omega

Prace blacharskie potrafią przysporzyć wielu kłopotów. Jest to praca wymagająca najwyższej precyzji i dużego doświadczenia. Są jednak rozwiązania, na które miałby kłopoty z wpadnięciem nawet specjalista. Czasem okazuje się, że wystarczy trzasnąć drzwiami, aby wyklepać dach.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!