Projekt nowej akcyzy na sprowadzane samochody przyjęty przez Senat

15 grudnia 2016, 10:49

Projekt ustawy, która zmieni zasady naliczania podatku akcyzowego od sprowadzanych zza granicy pojazdów został przyjęty przez Senat. Prawdopodobnie już wkrótce Polacy zapłacą więcej za sprowadzanie starszych aut z dużymi silnikami, za to mniej za luksusowe i hybrydowe.

untitled-1sWersja projektu, która została zatwierdzona przez Senat praktycznie nie różni się od tej, którą opisywaliśmy na początku grudnia (link). Zakłada obliczanie stawek podatku akcyzowego według pojemności silnika i spełnianej przezeń normy emisji spalin, przy czym we wzorze uwzględniany jest spadek wartości pojazdu (tzw. deprecjacja). W większości przypadków stawki „nowej akcyzy” będą zbliżone do obecnych, z nielicznymi wyjątkami, np. starsze samochody z silnikami o dużej pojemności.

Nowy wzór naliczania opłat zdecydowanie premiuje auta z małymi silnikami spełniające wyższe normy emisji spalin, ale wpłynie także na znaczne obniżenie kwot akcyzy dla stosunkowo nowych samochodów luksusowych z silnikami o dużej pojemności. Pojazdy hybrydowe będą posiadały ulgę, obniżającą podatek o 20%, za to całkowicie zwolnione z opłat zostaną samochody elektryczne oraz pojazdy zabytkowe, mikrobusy do 3,5 tony i motocykle.

Kontrowersyjna jest kwestia opodatkowania pojazdów dostawczych, wcześniej zwolnionych z podatku. Projekt zakłada, że wszystkie tego typu auta do 3.5 t. będą objęte opłatami. Co ciekawe w kuluarach pojawiła się pogłoska, mówiąca o tym, że dwóch senatorów miało złożyć poprawkę dotyczącą wyłączenia pojazdów dostawczych z opłat, jednak nie pojawili się oni na posiedzeniu.

Jeśli uchwałę zatwierdzoną przez Senat, przegłosuje także Sejm, nowe kwoty akcyzy zaczną obowiązywać już ok. miesiąc później.

Dowiedz się więcej

Akcyza na samochody sprowadzane od 2017 r. – nowe ustalenia
Akcyza na samochody sprowadzane od 2017 r. – nowe ustalenia

Saga związana z proponowanym przez Ministerstwo Finansów projektem zmian w stawkach akcyzy na pojazdy sprowadzane zza granicy od kilku tygodni jest gorącym tematem. Niemal codziennie do mediów przedostają się kolejne, mniej lub bardziej wiarygodne doniesienia. Ostatniego dnia listopada Ministerstwo przedstawiło nową wersję projektu. Czy ostateczną? Nowy projekt Ministerstwa Przypomnijmy, że medialny szum wokół nowych stawek […]

Nowa akcyza na samochody sprowadzane w 2017 r. – co zmieni się na rynku warsztatowym?
Nowa akcyza na samochody sprowadzane w 2017 r. – co zmieni się na rynku warsztatowym?

Wprowadzenie nowych przepisów dotyczących kwot akcyzy na samochody sprowadzane z zagranicy może spowodować spadek napływu starszych pojazdów do Polski. Czy ta zmiana wpłynie istotnie na rynek warsztatowy? Od kilku tygodni media prześcigają się w doniesieniach na temat proponowanych zmian w podatku akcyzowym. Nie brakuje krzykliwych tytułów wieszczących koniec sprowadzania używanych samochodów do Polski. Kontrowersje budzi […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!