Menu
Informacje Części Technika Po godzinach
15.01 Konkurs Continental 15.01 Wypełnij ankietę i weź udział w tworzeniu raportu na temat warsztatów 15.01 Dokąd zmierza świat motoryzacji? Spostrzeżenia, wnioski i rekomendacje. 14.01 Polski dystrybutor części zamiennych wygrywa proces z Audi! Przełomowy wyrok sądu. 14.01 NEXUS Automotive International ogłasza N! Business Forum 2025

Części silnikowe

Czujnik skrzyni biegów – objawy awarii. Problemy z automatyczną skrzynią biegów.

Czujnik prędkości obrotowej skrzyni biegów (czujnik prędkości skrzyni automatycznej) to kluczowy podzespół, mający wpływ na właściwą pracę automatycznej skrzyni biegów. Awaria tego czujnika  powoduje problemy z właściwą pracą automatycznej skrzyni biegów. Jak sprawdzić czujnik skrzyni biegów? Zapytamy o to eksperta.

Problemy z montażem puszkowych filtrów oleju OC 248 w minibusach kempingowych

Jeśli w busie przerobionym na kampera zamontowano dodatkową chłodnicę oleju, często znacznie utrudnia to montaż puszkowego filtra oleju OC 248. Z odsieczą przychodzi proste rozwiązanie.

Opcje w zakresie doładowania częściowo mechanicznego – sprężarka Comprex

W poprzednich artykułach szczegółowo omówiliśmy kwestię doładowania i turbodoładowania, które zrewolucjonizowały branżę motoryzacyjną. Istnieją jednak różne rodzaje doładowania mechanicznego. W tym artykule przedstawiamy jeden z nich, który różni się nieco od pozostałych.

Co ile wymieniać rozrząd w samochodzie? Wymiana rozrządu – kluczowa kwestia dla silnika

Rozrząd to jeden z najważniejszych elementów każdego silnika samochodowego. Odpowiednia konserwacja i regularna wymiana tego układu są kluczowe dla zachowania prawidłowej pracy pojazdu. Ale ile tak naprawdę powinniśmy czekać, zanim przystąpimy do wymiany rozrządu? W tym artykule przyjrzymy się tej kwestii, przedstawiając zalecenia dotyczące częstotliwości wymiany rozrządu w zależności od typu układu i modelu samochodu.

Czym jest piezoelektrycznosć oraz jakie ma ona zastosowanie w motoryzacji?

Dzisiejszy artykuł dotyczy pozornie nieistotnej, ale w gruncie rzeczy rewolucyjnej idei. Energia elektryczna jest coraz mocniej wpleciona w nasze codzienne życie i dotyczy to również transportu drogowego. Ponieważ transport wiąże się z ruchem, programiści nieustannie poszukują najbardziej skutecznych rozwiązań łączących mechanikę i elektryczność. Jednym z najskuteczniejszych wdrożeń tej idei jest piezoelektryczność, która znajduje zastosowanie w […]

Regeneracja turbosprężarki – wszystko, co warto wiedzieć

Regeneracja turbosprężarki to najtańszy sposób na przywrócenie jej sprawności. Ale regeneracja nie zawsze jest opłacalna. Dlaczego? Wyjaśnimy w naszym tekście. Ile kosztuje regeneracja turbosprężarki? Gdzie najlepiej zregenerować turbinę? Na czym polega regeneracja turbosprężarki?

Świece żarowe – objawy i powody awarii. Rozmawiamy z ekspertem.

Świece żarowe to kluczowy element układu wspomagania rozruchu diesli. Dzięki nim uruchomienie silnika wysokoprężnego przestało być problemem, nawet w niskich, zimowych temperaturach. Świece żarowe są elementem eksploatacyjnym, który podlega wymianie w przypadku uszkodzeń. Jak rozpoznać uszkodzenia świec żarowych? Dlaczego świece żarowe się psują? Porozmawiamy o tym z cenionym ekspertem z firmy, która jest jednym z […]

Zużyte pierścienie tłokowe – objawy awarii

Pierścienie tłokowe to drobny, ale bardzo ważny element wyposażenia każdego silnika spalinowego (wysokoprężnego i benzynowego). Objawy awarii zużytych pierścieni tłokowych najczęściej pojawiają się w samochodach z dużymi przebiegami, przekraczającymi 250 – 350 tys. kilometrów. Objawy świadczące o zużyciu pierścieni tłokowych można też zaobserwować w znacznie młodszych autach, które były niewłaściwie serwisowane (zły olej silnikowy) albo […]

Uszczelka pod głowicą. Jak diagnozować? Jakie objawy powinny wzbudzić czujność?

Uszkodzona uszczelka pod głowicą prędzej lub później doprowadzi do poważnych awarii jednostki napędowej i układów towarzyszących. Niektóre z objawów, które sugerują uszkodzenie UPG, są zauważalne na pierwszy rzut oka. Są też jednak takie, które zaobserwować można wyłącznie specjalistycznymi narzędziami. Czy wiesz wszystko o diagnostyce uszczelki głowicy cylindrów?

Bez względu na to, czy mówimy o samochodzie spalinowym czy elektrycznym, silnik jest jego najważniejszym podzespołem, umożliwiającym poruszanie się i funkcjonowanie układów współpracujących. Części silnikowe takie jak cylindry, tłoki, zawory, pierścienie czy uszczelnienia to niezwykle często poszukiwane podzespoły na wtórnym rynku motoryzacyjnym. Na szczęście oferta części silnikowych jest szeroka, gdyż są one dostarczane przez wielu producentów. Dobór odpowiednich elementów oraz zapoznanie się z ich ofertą i jakością ułatwią powyższe artykuły. Można wśród nich znaleźć także porady techniczne, dotyczące napraw.