Menu
Informacje Części Technika Po godzinach
26.11 Samoobsługowe złomowiska – potencjał recyklingu niewykorzystany w Europie 26.11 Konkurs Hella: wyniki 26.11 MotoFocus TV: Czy diesel to przeszłość? Polski producent ma inne zdanie. 26.11 Szkolenie online: “MAHLE – warsztat przyszłości” 25.11 Europa jako technologiczny, suwerenny lider w branży motoryzacyjnej. Czy to możliwe?

Części silnikowe

Nieszczelna turbina – objawy awarii

Turbosprężarki są standardowym podzespołem, stosowanym w od lat w silnikach diesla ( z wyjątkiem nielicznych jednostek, jak SDI) i w większości współczesnych silników benzynowych. Turbosprężarki zużywają się w trakcie eksploatacji. Czasami zużycie jest spowodowane złym serwisowaniem samochodu. Jak rozpoznać, że w aucie jest nieszczelna turbina? Jak rozpoznać wycieki oleju silnikowego z turbosprężarki? Czy wycieki oleju […]

Pompowtrysk – czym jest, kiedy powstał i jak działa?

W latach 80. nastąpił ogromny rozwój silników wysokoprężnych. Jednostki napędowe niegdyś marginalizowane, skazane na wprawianie w ruch maszyn roboczych, osiągnęły nowy poziom elastyczności i wydajności, a przy tym zachowały atut bardziej oszczędnego zużycia paliwa w porównaniu z ich odpowiednikami benzynowymi. Do ekspansji silników wysokoprężnych na rynku samochodów osobowych przyczynił się w znacznym stopniu – obok […]

Indeksowanie świec zapłonowych

W jednym z poprzednich artykułów opisaliśmy ogólnie świece zapłonowe i ich działanie. Nawet czytelnicy mniej kompetentni w dziedzinie silników spalinowych wiedzą, że ta niewielka i pozornie nieistotna część ma znaczący wpływ na jakość spalania zachodzącego w silniku, a tym samym na dostarczaną moc.

Czujnik skrzyni biegów – objawy awarii. Problemy z automatyczną skrzynią biegów.

Czujnik prędkości obrotowej skrzyni biegów (czujnik prędkości skrzyni automatycznej) to kluczowy podzespół, mający wpływ na właściwą pracę automatycznej skrzyni biegów. Awaria tego czujnika  powoduje problemy z właściwą pracą automatycznej skrzyni biegów. Jak sprawdzić czujnik skrzyni biegów? Zapytamy o to eksperta.

Problemy z montażem puszkowych filtrów oleju OC 248 w minibusach kempingowych

Jeśli w busie przerobionym na kampera zamontowano dodatkową chłodnicę oleju, często znacznie utrudnia to montaż puszkowego filtra oleju OC 248. Z odsieczą przychodzi proste rozwiązanie.

Opcje w zakresie doładowania częściowo mechanicznego – sprężarka Comprex

W poprzednich artykułach szczegółowo omówiliśmy kwestię doładowania i turbodoładowania, które zrewolucjonizowały branżę motoryzacyjną. Istnieją jednak różne rodzaje doładowania mechanicznego. W tym artykule przedstawiamy jeden z nich, który różni się nieco od pozostałych.

Co ile wymieniać rozrząd w samochodzie? Wymiana rozrządu – kluczowa kwestia dla silnika

Rozrząd to jeden z najważniejszych elementów każdego silnika samochodowego. Odpowiednia konserwacja i regularna wymiana tego układu są kluczowe dla zachowania prawidłowej pracy pojazdu. Ale ile tak naprawdę powinniśmy czekać, zanim przystąpimy do wymiany rozrządu? W tym artykule przyjrzymy się tej kwestii, przedstawiając zalecenia dotyczące częstotliwości wymiany rozrządu w zależności od typu układu i modelu samochodu.

Czym jest piezoelektrycznosć oraz jakie ma ona zastosowanie w motoryzacji?

Dzisiejszy artykuł dotyczy pozornie nieistotnej, ale w gruncie rzeczy rewolucyjnej idei. Energia elektryczna jest coraz mocniej wpleciona w nasze codzienne życie i dotyczy to również transportu drogowego. Ponieważ transport wiąże się z ruchem, programiści nieustannie poszukują najbardziej skutecznych rozwiązań łączących mechanikę i elektryczność. Jednym z najskuteczniejszych wdrożeń tej idei jest piezoelektryczność, która znajduje zastosowanie w […]

Regeneracja turbosprężarki – wszystko, co warto wiedzieć

Regeneracja turbosprężarki to najtańszy sposób na przywrócenie jej sprawności. Ale regeneracja nie zawsze jest opłacalna. Dlaczego? Wyjaśnimy w naszym tekście. Ile kosztuje regeneracja turbosprężarki? Gdzie najlepiej zregenerować turbinę? Na czym polega regeneracja turbosprężarki?

Świece żarowe – objawy i powody awarii. Rozmawiamy z ekspertem.

Świece żarowe to kluczowy element układu wspomagania rozruchu diesli. Dzięki nim uruchomienie silnika wysokoprężnego przestało być problemem, nawet w niskich, zimowych temperaturach. Świece żarowe są elementem eksploatacyjnym, który podlega wymianie w przypadku uszkodzeń. Jak rozpoznać uszkodzenia świec żarowych? Dlaczego świece żarowe się psują? Porozmawiamy o tym z cenionym ekspertem z firmy, która jest jednym z […]

Bez względu na to, czy mówimy o samochodzie spalinowym czy elektrycznym, silnik jest jego najważniejszym podzespołem, umożliwiającym poruszanie się i funkcjonowanie układów współpracujących. Części silnikowe takie jak cylindry, tłoki, zawory, pierścienie czy uszczelnienia to niezwykle często poszukiwane podzespoły na wtórnym rynku motoryzacyjnym. Na szczęście oferta części silnikowych jest szeroka, gdyż są one dostarczane przez wielu producentów. Dobór odpowiednich elementów oraz zapoznanie się z ich ofertą i jakością ułatwią powyższe artykuły. Można wśród nich znaleźć także porady techniczne, dotyczące napraw.