Regeneracja maglownicy – na czym polega i czy jest opłacalna?

27 lipca 2023, 12:38

Maglownica to potoczna nazwa przekładni zębatkowej montowanej w układzie kierowniczym. Odpowiada ona za przenoszenie obrotów kierownicy na koła samochodu, czyli mówiąc wprost za skręcanie. Awaria maglownicy powoduje problemy z prowadzeniem pojazdu, co znacząco obniża bezpieczeństwo na drodze. Jakie objawy daje uszkodzona przekładnia kierownicza? Na czym polega regeneracja maglownicy i czy jest bardziej opłacalna niż wymiana tego podzespołu na całkiem nowy?

Co powoduje awarie maglownicy?

Maglownica wykorzystuje listwę zębatą, która łączy się z wałem kierowniczym za pośrednictwem zębnika. Wał kierowniczy jest z kolei połączony z kolumną kierowniczą, na drugim końcu kolumny znajduje się kierownica. Obrót kierownicy jest przenoszony przez wszystkie te podzespoły na listwę zębatą, która przesuwa się w lewo i w prawo. Ruchy listwy przekładają się natomiast na wychylenie drążków kierowniczych, które łączą się ze zwrotnicami kół.

Maglownica nie jest szczególnie złożonym mechanizmem, ale z uwagi na pracę, jaką wykonuje, może ulegać awariom. Na zużycie przekładni kierowniczej wpływa styl prowadzenia pojazdu – agresywne manewrowanie na drodze ma duże szanse skrócić żywotność maglownicy. Do awarii przyczyniają się także warunki, w jakich samochód jest użytkowany. Częste wjazdy na krawężniki i przejazdy przez ubytki w jezdni, szczególnie jeżeli nie są wykonywane delikatnie, również przyspieszają zużycie maglownicy.

Objawy awarii maglownicy – jak rozpoznać problemy z przekładnią kierowniczą?

Głównym symptomem uszkodzenia maglownicy są luzy pojawiające się w układzie kierowniczym oraz odczuwalna utrata płynności manewrowania. Samochód, w którym doszło do awarii maglownicy, będzie stwarzać problemy z utrzymaniem toru jazdy. Niezbędne będą ciągłe kontry kierownicą. Objawem może być również zwiększony opór w trakcie kręcenia kierownicą. W sytuacji, gdy maglownica ulegnie zapowietrzeniu, podczas kręcenia kierownicą da się słyszeć głośne piski.

O zużyciu uszczelek maglownicy świadczy wyciek płynu z układu, co wiąże się z utratą smarowania. W skrajnym przypadku może to doprowadzić do całkowitego zablokowania kierownicy podczas jazdy. W sytuacji pojawienia się nieszczelności do wnętrza przekładni kierowniczej mogą przedostawać się zanieczyszczenia oraz wilgoć. W efekcie maglownica staje się bardziej narażona na korozję i zatarcie.

Na czym polega regeneracja maglownicy?

Regeneracja maglownicy zaczyna się od jej demontażu i rozłożenia na części. Ważnym elementem regeneracji jest dokładne oczyszczenie wszystkich jej elementów z rdzy oraz zanieczyszczeń. Usunięcie zabrudzeń oraz ognisk korozji pozwala uzyskać wyższą wytrzymałość zregenerowanej maglownicy. Naprawa wiąże się z koniecznością wymiany elementów gumowych – uszczelek i osłon. Wymieniane są także tuleje, jak również wszystkie elementy, które uległy zużyciu. Podczas naprawy maglownicy zaleca się także wymianę drążków kierowniczych razem z ich końcówkami. Ostatnim krokiem jest usunięcie luzów w układzie i przywrócenie pierwotnego ścisku wszystkich elementów wewnątrz maglownicy.

Naprawa czy zakup nowej – ile kosztuje regeneracja maglownicy?

Rozpiętość cenowa nowych maglownic jest bardzo szeroka. Kluczowy wpływ na koszty naprawy lub zakupu nowej maglownicy ma model samochodu, w którym ma być użytkowana. Najdroższe mogą kosztować nawet 10-12 tysięcy złotych i więcej. Modele do tańszych aut kosztują około 1000-1500 zł. Zakup regenerowanej maglownicy to natomiast od około 400 złotych do około 5 tysięcy złotych. Ile kosztuje regeneracja maglownicy? Ceny zaczynają się od około 350 złotych i sięgają około 1500, więc będzie to prawdopodobnie najtańsza opcja.

Regeneracja maglownicy nie zawsze jest możliwa, jeżeli element został poważnie uszkodzony w wypadku, to może nie kwalifikować się do naprawy. Należy również uwzględnić ewentualne dodatkowe koszty naprawy – nowy olej, drążki, ustawienie zbieżności itp. Ile trwa regeneracja maglownicy? Nie jest to szczególnie czasochłonny proces, w większości przypadków da się przeprowadzić naprawę w ciągu 24 godzin.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!