Regeneracja turbosprężarki – wszystko, co warto wiedzieć

10 lipca 2023, 14:50

Regeneracja turbosprężarki to najtańszy sposób na przywrócenie jej sprawności. Ale regeneracja nie zawsze jest opłacalna. Dlaczego? Wyjaśnimy w naszym tekście. Ile kosztuje regeneracja turbosprężarki? Gdzie najlepiej zregenerować turbinę? Na czym polega regeneracja turbosprężarki?

Przekrój turbosprężarki
Przekrój turbosprężarki

Po co kupować nowe, skoro można naprawić. W dodatku za niższą cenę. Regeneracja turbosprężarek to obecnie dość popularna usługa. Nic w tym dziwnego. Na rynku stale przybywa samochodów z turbodoładowaniem pod maską. Od ponad 20 lat niemalże każdy diesel ma na wyposażeniu turbosprężarkę. Od ponad 10 lat dołączają do nich benzyniaki, z małolitrażowymi jednostkami, z turbodoładowaniem. Turbiny pozwalają zmniejszyć zużycie paliwa i „wycisnąć” z silnika o wiele więcej mocy.

Trwałość turbosprężarki – trudno ją określić

Na trwałość turbosprężarki wpływa kilka czynników. Najważniejsze z nich to:

 • jakość zastosowanego podzespołu;
 • sposób serwisowania auta – bezpośredni wpływ na trwałość turbiny ma jakość i poziom oleju silnikowego, stan filtra powietrza i stopień zapełnienia filtra cząstek stałych (jeśli występuje w danym aucie);
 • sposób eksploatacji auta przez kierowcę – stosowanie się do podstawowych zasad (unikanie dynamicznej jazdy przed osiągnięciem temperatury roboczej silnika, schładzanie turbiny po zakończonej jeździe przez kilkadziesiąt sekund) ma ogromny wpływ na trwałość turbiny.

Regeneracja turbiny – kiedy musisz zacząć o tym myśleć?

Utrata mocy przez silnik samochodu, dymienie z silnika o jasnym zabarwieniu, szarpanie podczas jazdy, wycieki oleju silnikowego, hałas podczas pracy turbiny (świst) – to typowe objawy awarii turbiny. W większości przypadków nie da się jeździć z uszkodzoną turbiną. Dlaczego? Po pierwsze silnik jest zbyt słaby. Po drugie, uszkodzone turbo, z którego cieknie olej, może przyczyniać się do zapychania filtra DPF i niebezpiecznego spadku poziomu oleju, który może spowodować zatarcie silnika.

Ile kosztuje regeneracja turbiny?

Cena zależna jest od:

 • rodzaju turbiny – regeneracja turbosprężarki ze zmienną geometrią łopatek jest droższa, bo urządzenie jest bardziej skomplikowane pod względem konstrukcyjnym;
 • stopnia uszkodzenia – turbosprężarka może wymagać jedynie wymiany uszkodzonych uszczelnień, piaskowania i kalibracji, ale może też wymagać wymiany innych, znacznie droższych części.

Można przyjąć, że obecnie w naszym kraju koszt regeneracji turbiny zawiera się w przedziale od 500 do 900 złotych (w zależności od powyższych czynników).

Regeneracja turbiny – koszty dodatkowe

Sama regeneracja turbiny to oczywiście tylko część wydatków. Dlaczego?

Większość kierowców oddaje pojazd do swojego mechanika. Mechanik demontuje turbinę i wysyła ją do firmy, zajmującej się regeneracją turbin. W takim przypadku trzeba doliczyć do kosztu regeneracji: koszt montażu i demontażu turbiny przez mechanika, a także koszt wysyłki turbiny i jej powrotu z firmy regenerującej (dwie przesyłki kurierskie).

Firmy regenerujące turbiny żądają wymiany intercoolera, czyli chłodnicy powietrza doładowującego (może kosztować do 300 zł plus koszt wymiany) z rurami, filtra powietrza (do 80 zł plus koszt wymiany) i czyszczenia układu dolotowego.

Zaleca się wymianę oleju silnikowego wraz z filtrem.

Kiedy regeneracja turbiny jest nieopłacalna?

Nowe turbosprężarki kosztują od 1200 do nawet 5000 złotych. Są i droższe turbiny. Regeneracja w ich przypadku jest niemal zawsze opłacalna, bo przywraca się sprawność turbinie za 30 procent ceny nowego podzespołu.

Kiedy regeneracja jest nieopłacalna? Jeśli regeneracja kosztuje ponad 900 zł, a fabrycznie nowa turbosprężarka 1200 zł,  to jednak lepszym rozwiązaniem wydaje się zakup nowej turbiny.

Regeneracja turbiny – krok po kroku

Jak przebiega regeneracja turbosprężarki?

 • Demontaż urządzenia z samochodu;
 • Testowanie urządzenia;
 • Rozebranie urządzenia na części;
 • Piaskowanie obudowy – odnawianie jej;
 • Wymiana uszczelnień i łożysk na nowe – bez względu na uszkodzenia, ta czynność musi być zawsze wykonana;
 • Wymiana uszkodzonych części na nowe;
 • Montaż turbosprężarki;
 • Wyważanie;
 • Test na specjalnym stanowisku.

Gdzie regenerować turbinę?

W naszym kraju działa już wiele firm, które regenerują turbosprężarki. Ceny pomiędzy nimi są podobne. Na co warto zwrócić uwagę, wybierając taki warsztat? Na doświadczenie, posiadany sprzęt, a także opinie klientów (realne, wiele opinii może być dziełem botów, albo specjalnych firm). Najlepsze firmy dają klientom gwarancje na wykonane prace.

Sama regeneracja to nie wszystko

Zregenerowanie turbiny to tylko rozwiązanie efektu problemu, a nie samego problemu. Należy znaleźć przyczynę tego, co spowodowało zużycie turbosprężarki? Chyba, że podzespół służył długo i bezawaryjnie, przez 200 – 300 tys. km przebiegu. Wówczas powodem awarii jest zwykle po prostu naturalne zużycie eksploatacyjne.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!