Menu
Informacje Części Technika Po godzinach
14:37 UFI Group zapowiedziało nowość, którą zaprezentuje na ważnych targach branżowych 14:22 Mototechnika kończy współpracę z dystrybutorem części 10:11 Jak dobierać płyn katalityczny? Pytamy eksperta. 03.07 Castrol EDGE to najbardziej zaawansowana linia olejów silnikowych firmy 03.07 Systemy pompy ciepła, wymiana sprężarki i płukanie układu

Organizacje branżowe

Motoryzacja na prąd i pod prąd

Tegoroczne dane pokazują, że sytuacja w przemyśle motoryzacyjnym jest coraz trudniejsza. Wiele czynników takich, jak wojny handlowe, konieczność dostosowania motoryzacji do rygorystycznych wymagań środowiskowych, a więc także konieczność gigantycznych inwestycji na przykład w elektromobilność, skutecznie wpłynęło na spowolnienie dynamiki wzrostu producentów części motoryzacyjnych.

Po górce… dołek

Wykres cyklu koniunkturalnego przypomina sinusoidę. Po okresie prosperity nieuchronnie następuje spowolnienie. Jest to dla gospodarki sytuacja naturalna niczym zmiana pór roku w przyrodzie. Słowem – zima idzie, rady na to nie ma.

Idą duże zmiany w segmencie opakowań – to nowe obciążenia dla producentów części

Za sprawą unijnego pakietu dyrektyw odpadowych zmienią się w Polsce przepisy dotyczące wprowadzania na rynek opakowań. W parze ze zwiększeniem tzw. Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP) idą nowe koszty dla firm produkcyjnych. Na rynku motoryzacyjnym dotkną one głównie producentów części, ale pośrednio uderzą także w innych uczestników rynku.

Optymizm, ale mniejszy niż kiedyś – wyniki barometru SDCM i Frost & Sullivan

Czy rynek części i napraw pojazdów czeka spowolnienie? Nie sposób określić tego z całą pewnością, jednak wyniki barometru przygotowanego przez SDCM oraz firmę badawczą Frost & Sullivan wskazują, że zarówno warsztaty jak i dystrybutorzy części wykazują umiarkowany optymizm związany ze swoją działalnością. Badanie objęło sytuację na rynku po 3 kwartałach 2019 r.

Sprzedaż opon w trzecim kwartale 2019 roku

Według danych Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO) w trzecim kwartale 2019 roku producenci i importerzy opon w Polsce odnotowali wzrost sprzedaży w segmencie opon do aut typu SUV oraz do motocykli – o odpowiednio 14 i 19%.

Jak wyceniasz części, które sprzedajesz w warsztacie? Ankieta.

Według danych SDCM, ponad 83% zakupów części zamiennych w Polsce odbywa się za pośrednictwem warsztatów samochodowych. Oznacza to, że to właśnie właściciele warsztatów realnie kreują ceny części na rynku. W jaki sposób dokonują wyceny? Właśnie tej kwestii poświęcona jest nasza ankieta.

Najkrótsze podsumowanie XIV Kongresu Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego

Jeżeli z jakiegokolwiek powodu nie mogliście Państwo uczestniczyć w ostatnim XIV Kongresie organizowanym przez SDCM i nie macie również czasu zagłębić się w czytanie długiej relacji, udostępniamy Państwu najkrótszą i najbardziej esencjonalnie przedstawioną informację o przykładowych tematach poddanych dyskusji przez liderów polskiej motoryzacji. Bez wątpienia Kongres ten był najważniejszym wydarzeniem obejmującym legislacyjne aspekty dotyczące przemysłu […]

XIV Kongres Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego za nami

Wyzwania stojące obecnie przed motoryzacją – dostęp do danych generowanych przez pojazdy, cyfryzacja, pojazdy autonomiczne, niskoemisyjna mobilność oraz spowolnienie gospodarcze na horyzoncie. Między innymi te zagadnienia zostały poddane dyskusji podczas XIV Kongresu Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego, organizowanego przez SDCM.

Wyniki finansowe Grupy AP po trzech kwartałach 2019 r.

Grupa Auto Partner po trzech kwartałach 2019 r. wypracowała rekordowe przychody ze sprzedaży: wyniosły one 1,1 mld zł (+29% r/r). To efekt wzrostu sprzedaży zagranicznej o 52% r/r (do 425 mln) zł oraz 18% wzrostu przychodów w kraju (do 686,1 mln zł). Poziom sprzedaży w samym III kwartale 2019 r. również był rekordowy w historii […]

Płynność finansowa mniej płynna

1 listopada tego roku wprowadzony został obowiązkowy split payment, czyli metoda podzielonej płatności za faktury. Ministerstwo Finansów liczy, że nowe przepisy przyczynią się do ograniczenia tzw. luki VAT. A ponieważ branży motoryzacyjnej przyczepiono łatkę tej, w której często dochodzi do podatkowych nadużyć, jako jedna z pierwszych zostanie objęta obowiązkiem zastosowania split paymentu. To zaś z […]

Kategoria skupia aktualności dotyczące nadchodzących zmian prawnych pochodzące od związków, stowarzyszeń i organizacji, które zabiegają o właściwe regulacje rynku motoryzacji (np. FIGIEFA – Międzynarodowa Federacja Niezależnych Dystrybutorów Motoryzacyjnych). 

Do najbardziej znanych motoryzacyjnych organizacji branżowych zaliczamy: CLEPA, EGEA, FIGIEFA, PISKP, PZPM, PZPO, SDCM czy PSPA. Pochodzące od nich informacje pozwolą Ci przygotować się na najbliższą przyszłość oraz będą przydatnymi  wskazówkami podczas codziennej pracy w warsztacie samochodowym.