Pirackie oprogramowanie – więcej strat niż korzyści

, 4 grudnia 2012, 16:07

Pirackie wersje oprogramowania nigdy nie zapewnią poziomu obsługi, oferowanego przez wersje legalne. Decydując się na kopię z niepewnego źródła rezygnuje się z aktualizacji, które ukazują się często, usprawniając i optymalizując pracę urządzeń. Pirackie kopie nie są także wolne od błędów czy wirusów. Dlatego warto zainwestować w legalne wersje programów.

Stop nielegalnemu oprogramowaniu!

zdjecie: Compu.plUrządzenia diagnostyczne i serwisowe to dziś skomplikowane, zaawansowane technicznie uklady. Do ich prawidłowej obsługi niezbędne jest wysokiej jakości oprogramowanie, którego stworzenie jest pracą nie mniej czaso i pracochłonną niż zbudowanie całej aparatury diagnostycznej. Warsztaty naprawcze korzystające z oryginalnych, markowych urządzeń, niejednokrotnie stosują pirackie oprogramowanie. To opcja pozornie tańsza, ale i bardziej niebezpieczna. Nie tylko dlatego, że posiadanie takich kopii jest karalne, ich stosowanie może także zafałszować wyniki pracy urządzeń diagnostycznych.

Jedną z głównych wad pirackiego oprogramowania jest to, że często nie pozwalają one wykorzystać potencjału urządzeń. Producenci na bieżąco udoskonalają swoje produkty, wprowadzając nowości w formie aktualizacji. Tych nie można wykonać w nielegalnym programie. Zdarza się, że urządzenia wykorzystywane w warsztatach pracują na wersji programu sprzed nawet kilku lat. W praktyce nie można więc tam zdiagnozować poprawnie pojazdów, które produkowane są od niedawna, lub wprowadzono ich nowe wersje.

– „Nielegalne oprogramowanie to zazwyczaj brak aktualizacji, brak wsparcia oraz inny od preferowanego język obsługi. Jeżeli chcesz podążać za błyskawicznie rozwijającym się rynkiem to legalne oprogramowanie to jedyne rozwiązanie. Na 23 rynkach, które obsługujemy, także w Polsce widzimy zauważalny zwrot w stronę legalnego software." – tłumaczy Przemysław Treliński z Magneti Marelli.

Sprawdź ceny i promocje, zanim ściągniesz piracki program

Według badań z 2011 r. 53% oprogramowania używanego w Polsce pochodzi z niepewnego źródła. Problem dotyczy także branży motoryzacyjnej.  Korzystanie z nielegalnego oprogramowania jest w naszym kraju karane grzywną, która może kilkukrotnie przekroczyć wartość zakupu legalnego programu. W skrajnych wypadkach można także utracić komputery oraz sprzęt diagnostyczny, a nawet trafić do więzienia.

Argumentem osób korzystających z nielegalnego oprogramowania jest zbyt wysoka cena jego legalnej wersji. Można zrozumieć fakt, że mniejszych, lub borykających się z problemami warsztatów nie stać na inwestycje w drogi osprzęt. Warto jednak przed podjęciem decyzji zapoznać się z ofertą producentów i aktualnie oferowanymi promocjami. W ostatnim czasie jest ich coraz więcej.

Producenci zaangażowani w kampanię ,,Stop nielegalnemu oprogramowaniu", proponują warsztatom zakup oprogramowania w korzystnych cenach:

  • Axes – stała opłata aktywacyjna za pominięte wersje, jeden z najtańszych abonamentów na rynku.
  • Bosch – promocyjne ceny na wieloletni abonament, jednorazowe wersje oprogramowania dla wybranych modeli testerów.
  • Delphi – nowe promocyjne ceny na abonament, brak opłat za „zaległe wersje”, dożywotnia gwarancja na interfejs diagnostyczny DS150E NEW VCI w przypadku posiadania aktualnej, nieprzerwanej licencji. Możliwość wejścia w program dożywotniej gwarancji dla użytkowników poprzedniej wersji testera, poprzez zamówienie nowej aktualizacji do końca 2012 roku.
  • Hella Gutmann – pakiet specjalny dla posiadaczy „zaległych aktualizacji”, bezpłatne pakiety licencyjne do nowych testerów.
  • Magneti Marelli – promocyjne ceny na abonament, brak opłat za „zaległe wersje”, wymiana starego urządzenia na nowe z rocznym abonamentem w cenie.
  • Precyzja Autodata – gwarancja stałej ceny dla wieloletnich abonentów, wsparcie techniczne i pomoc w użytkowaniu oprogramowania, atrakcyjne promocje dla jednostek oświaty.
  • Texa – promocyjne ceny na wieloletni abonament, pakiety specjalne dla posiadaczy „zaległych aktualizacji”.

 

Już wkrótce w ramach kampanii Wiadomości IC, wspieranej przez nasze portale MotoFocus.pl i TruckFocus.pl, przytoczymy wypowiedzi ekspertów na temat prawnych konsekwencji korzystania z nielegalnego oprogramowania w warsztacie.

Dowiedz się więcej

Walczymy z pirackim oprogramowaniem w warsztatach
Walczymy z pirackim oprogramowaniem w warsztatach

Przedsiębiorca, który korzysta, nawet nieświadomie, z nielegalnego oprogramowania, naraża się na poważne konsekwencje prawne. MotoFocus.pl wraz z magazynem Wiadomości Inter Cars poprowadzi kampanię, której celem jest uświadomienie zagrożeń, wynikających ze stosowania pirackiego oprogramowania w warsztacie. Stop nielegalnemu oprogramowaniu! Korzystanie z nielegalnego oprogramowania jest w naszym kraju karane grzywną, która może kilkukrotnie przekroczyć wartość zakupu legalnego […]

Czy legalne znaczy drogie?
Czy legalne znaczy drogie?

Od 2 do 15 zł dziennie – tyle zapłacisz za właściwą aktualizację programów do urządzeń diagnostycznych i serwisowych. Zagrożenia i konsekwencje wynikające z użytkowania nielegalnych testerów będą znacznie kosztowniejsze. Współcześnie wykorzystywane w warsztatach urządzenia diagnostyczne i serwisowe cechuje wysoki poziom złożoności i zaawansowania technicznego. Często są to wysokospecjalistyczne systemy przetwarzające informacje, pracujące w oparciu o […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!