Finał VIII edycji konkursu Young Car Mechanic dobiegł końca – znamy wyniki

22 kwietnia 2024, 11:55

Zakończyła się ósma edycja krajowego finału konkursu organizowanego przez Inter Cars – Young Car Mechanic w Polsce. Wyniki zaskoczyły, ponieważ pierwszy raz w historii wydarzenia było dwóch zwycięzców! Jeden z nich będzie rezprezentował nasz kraj w międzynarodowym finale na Litwie.

VIII edycja z nowymi partnerami na pokładzie

6 i 7 kwietnia jedenastu krajowych finalistów rywalizowało w Zespole Szkół Samochodowych i Licealnych nr 1 w Warszawie. Stawką była możliwość uczestnictwa w międzynarodowym finale, a co za tym idzie, walka o tytuł najlepszego europejskiego młodego mechanika wraz z całym uposażeniem przypadającym dla zwycięzcy. Młodzi pasjonaci wzięli na tapet własną wiedzę i umiejętności, którą zderzyli z konkurencjami przygotowanymi przez renomowanych dostawców komponentów w branży motoryzacyjnej: Bosch, Continental, Elring, Febi, Filtron, Meyle, Schaeffler, Shell, Varta, ZF Aftermarket. Warto wspomnieć, że w tym roku do tego grona dołączyła również firma NRF, Delphi oraz Milwaukee.

Łącznie odbyło się 11 konkurencji. Uczniowie mieli okazję zmierzyć się z wymianą sworznia wahacza, diagnostyką akumulatora, diagnostyką układu klimatyzacji, naprawą układu SCR, wymianą sprzęgła 2CT w skrzyni DSG czy mechatroniką automatycznej dwusprzęgłowej skrzyni biegów.

– Dziękujemy naszym partnerom, Fundacji Inter Cars i każdej osobie zaangażowanej w ten projekt. Chciałbym również podziękować nauczycielom za nieustające wsparcie i motywacje, by uczniowie mogli się rozwijać i podwyższać kompetencje zawodowe. To dzięki Wam konkurs Young Car Mechanic jest na tak wysokim poziomie i co najważniejsze, może pomagać uczniom rozwijać skrzydła w branży motoryzacyjnej. – mówi Sebastian Baber, Inter Cars Training Manager

Program Akcelerator działa z powodzeniem

Tegoroczny finał był pełen niespodzianek. Po raz drugi w konkursie uczestniczył podopieczny programu edukacyjno-stypendialnego Akcelerator. Brał on udział w zawodach i był oceniany jak pozostali zawodnicy, natomiast nie mógł być brany pod uwagę w klasyfikacji generalnej ze względu na zapisy regulamin konkursu.

W tym roku, dzięki Fundacji Inter Cars, takiego wyzwania mógł się podjąć Adrian Jureczko z Zespołu Szkół Mechanicznych im. Stanisława Staszica w Krośnie. Ten młody człowiek zaskoczył wszystkich, zdobywając największą liczbę punktów w finale i gdyby mógł być klasyfikowany, to właśnie on wygrałby 8. edycję krajowego finału Young Car Mechanic.

– Konkurencje były bardzo dobrze przygotowane pod względem merytorycznym. Mieliśmy dostęp do schematów i różnych instrukcji. Najważniejszym elementem, jaki trzeba było zachować, to po prostu kultura pracy i umiejętność działania z instrukcjami. Przydawała się też wiedza elementarna z mechaniki, zasady działania podzespołów, a także dobre nawyki warsztatowe. Cieszę się, że miałem możliwość wystartować w tym konkursie dzięki programowi Akcelerator i osiągnąłem taki wynik. Mój dobry kolega, którego tu poznałem, pojedzie reprezentować nasz kraj w finale międzynarodowym na Litwę i życzę mu samych sukcesów. – mówi Adrian Jureczko, uczestnik programu Akcelerator

– Nie miałem pewności, że Adrian zajdzie tak daleko. Niemniej znając jego atrybuty, zaciętość i głód wiedzy, spodziewałem się, że będzie wysoko. Zdobycie pierwszego miejsca absolutnie przerosło moje oczekiwania. Jestem niezmiernie dumny z jego osiągnięcia. – mówi Piotr Boś, nauczyciel Adriana z Zespołu Szkół Mechanicznych im. Stanisława Staszica w Krośnie

– Dziękujemy, że możemy być częścią tego wspaniałego przedsięwzięcia. Jako Fundacja Inter Cars mamy przyjemność prowadzić program Akcelerator oraz Akcelerator Pro, który jest skierowany do nauczycieli naszych Stypendystów. Dzisiejszy sukces Adriana to dla nas nie tylko cudowna wiadomość, ale też kolejny dowód na to jak zdolną młodzież skupiamy w #TeamAkcelarator. Nasze wsparcie jest tylko uzupełnieniem ich pasji, talentu i ciężkiej pracy. – mówi Anna Słoboda z Fundacji Inter Cars

Zwycięzcy VIII edycji Young Car Mechanic w Polsce

11 finalistów walczyło o tytuł najlepszego młodego mechanika w Polsce oraz o szansę na reprezentowanie naszego kraju w finale międzynarodowym, który rozegra się w Litwie. Zwycięzcą okazał się Oliwer Jeger z Zespołu Szkół Mechanicznych w Opolu i to on powalczy o tytuł najlepszego młodego mechanika w Europie.

Na drugim miejscu, ze stratą zaledwie 1 punktu, uplasował się Jakub Sikorski z Zespołu Szkół Samochodowych w Bydgoszczy. Uczniem zamykającym podium okazał się Jakub Mazurkiewicz z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu, któremu do zwycięzcy zabrakło jedynie 5 punktów. Walka była więc zacięta do samego końca!

– Będąc tutaj czułem, że poziom jest naprawdę wysoki. Szczególnie na początku, myślałem, że skoro już jestem w tej 11 finalistów to jestem elitarnym polskim gronie. Nie miałem szczerze myśli wskazujących na to, że mógłbym to wygrać. Wręcz przeciwnie. Poziom był naprawdę wysoki i zadania bardzo trudne i wymagające. Natomiast najlepsze w nich było to, że człowiek dużo się może nauczyć, za co tym bardziej doceniam konkurs Young Car Mechanic. – mówi Oliwer Jeger, zdobywca 1 miejsca z Zespołu Szkół Mechanicznych w Opolu

– Pewności nigdy się nie ma, że akurat Twój uczeń wygra dane zawody, bo to też jest zależne od poziomu innych uczestników. Oliwera zawsze oceniam bardzo wysoko. Chłopak ma niesamowity talent, jest bardzo pracowity i wkłada dużo serca w to, nad czym aktualnie pracuje. Takie zaangażowanie procentuje i wygrana w konkursie Young Car Mechanic jest na to niezbitym dowodem. – mówi Marek Pacion, nauczyciel z Zespołu Szkół Mechanicznych w Opolu

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

wawrzyniecc, 24 kwietnia 2024, 20:36 0 0

Marek gratuluję sukcesów uczniów Waszego Zespołu Szkół Mechanicznych w Opolu.
Jestem pewny , że jesteście przykładem placówki oświatowej , która wbrew krążącej opinii w Polsce o szkołach zawodowych " wypuszcza " na rynek pracy cennych, przyszłych pracowników serwisów samochodowych.
Pozdrawiam
Jarosław Piesik
CKZiU w Łęczycy

Odpowiedz