Obsługa JPK w programie eSOWA – Elektroniczny System Obsługi Warsztatu

, 13 grudnia 2017, 11:26

Już od 1 stycznia 2018 roku wchodzi w życie obowiązek stosowania JPK przez mikro, małych i średnich przedsiębiorców. Zmiana w przepisach, to dobra okazja do wykorzystania programu eSOWA, który będzie takie dokumenty generował.

Struktury wchodzące w skład JPK, które obsługiwane będą przez program eSOWA to:

 • JPK_MAG
 • JPK_FA.

eSOWA nie będzie generowała struktury JPK_VAT w związku z tym, że nie jest programem finansowo-księgowym.

JPK_MAG – struktura ta dotyczy ruchu towarów, materiałów itd. w magazynie. Obejmuje swoim zakresem dokumenty magazynowe: PZ (przyjęcie zewnętrzne), WZ (wydanie zewnętrzne), RW (rozchód wewnętrzny) oraz MM (przesunięcie międzymagazynowe).

Ważne! Obowiązek składania JPK_MAG dotyczy wszystkich podmiotów, które prowadzą gospodarkę magazynową przy użyciu programów komputerowych. Obowiązek ten dotyczy również jednoosobowych działalności, spółek cywilnych itp., które nie są zobligowane przepisami do prowadzenia magazynu, a mimo tego to robią.

JPK_FA – struktura obejmująca jedynie faktury sprzedaży (w rozumieniu ustawy o VAT). W ramach tej struktury należy wykazać wszystkie te dokumenty, które formalnie spełniają wymogi uznania za fakturę (niekoniecznie słowo faktura musi znajdować się w nazwie). JPK_FA obejmuje takie informacje jak: stawki podatku, faktury (VAT, KOREKTA, ZAL – faktura zaliczkowa, POZ – pozostałe rodzaje faktur).

Ważne! W pierwotnej wersji JPK_FA miał obejmować zarówno faktury sprzedaży jak i faktury zakupu. Niemniej jednak w komunikacie Ministra Finansów z dnia 28 lipca 2016 roku wskazano, że faktury zakupu nie będą przekazywane w formacie JPK.

W przeciwieństwie do JPK_VAT, którą to strukturę należy obligatoryjnie wysyłać co miesiąc za pośrednictwem komunikacji wyłącznie w pełni elektronicznej, pozostałe struktury obsługiwane przez program eSOWA należy przesyłać na życzenie urzędu skarbowego. Obie te struktury, zarówno JPK_MAG oraz JPK_FA mogą być przekazywane za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub za pomocą informatycznych nośników danych (płyta DVD, pendrive itd.).

Zmiany o których mowa pojawią się w najnowszej wersji programu 3.17 w połowie grudnia. Szczegółowe instrukcje generowania JPK zostaną udostępnione na stronie www.e-sowa.com w zakładce Nowości.

Najważniejsze zalety eSOWY:

 • obsługa Jednolitych Plików Kontrolnych
 • pobieranie informacji o fakturach i asygnatach online
 • pobieranie kart towarowych na podstawie danych z IC Katalogu Online (w tym zamienniki i kody kreskowe)
 • obsługa skanerów kodów kreskowych oraz drukarek fiskalnych
 • pełna historia napraw pojazdów
 • automatyczny import danych o kontrahencie z CEIGD
 • wczytywanie danych o kontrahencie i pojeździe na podstawie kodów AZTEC z dowodów rejestracyjnych
 • automatyczna wysyłka SMS-ów do klientów z przypomnieniami i informacjami
 • program może być zrefundowany przez umowę inwestycyjną z Inter Cars S.A.
 • zdalna pomoc w przeniesieniu danych z poprzedniego programu

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!