Cena serwisu klimatyzacji w dużych i małych miastach – ta statystyka zaskakuje

10 kwietnia 2024, 15:48

W ogólnym założeniu mogłoby się wydawać, że ceny usług warsztatowych w dużych miastach są średnio wyższe niż te w małych miejscowościach. Przyglądając się bliżej statystykom można jednak dojść do ciekawych wniosków dotyczących funkcjonowania rynku. Wartymi obserwacji polami okazują się szczególnie usługi w zakresie diagnostyki oraz serwisu układów klimatyzacji samochodowej, napełnianych tzw. “nowym czynnikiem” R1234yf.

Ile za diagnostykę klimatyzacji? Małe miasta vs. duże.

Diagnostyka stanu układu powinna być pierwszą usługą po przyjęciu auta do warsztatu w celu wykonania usługi związanej z klimatyzacją. Zróżnicowanie cenowe w kwestii diagnostyki układu klimatyzacji pomiędzy małymi i dużymi miastami jest dosyć wysokie. W mniejszych miejscowościach niewiele ponad połowa warsztatów pobiera za tę usługę kwotę do 100 zł. Warto jednak zauważyć, że znaczna część, prawie 3/4 warsztatów z miast powyżej 100 tys. mieszkańców pobiera za diagnostykę ponad 100 zł.  Z czego mogą wynikać takie rozbieżności w cenach?

– Różnice w cenach za usługi serwisu klimatyzacji samochodowej pomiędzy mniejszymi a większymi miastami mogą wynikać z kilku czynników. Po pierwsze, koszty prowadzenia działalności w mniejszych miejscowościach mogą być niższe niż w dużych miastach ze względu na mniejsze czynsze za lokale, niższe koszty utrzymania infrastruktury czy tańsze opłaty za korzystanie z usług komunalnych. Ponadto, konkurencja w mniejszych miejscowościach często jest mniejsza, co może skutkować niższymi cenami, gdy przedsiębiorstwa starają się przyciągnąć klientów. W dużych miastach natomiast istnieje większa konkurencja, co może prowadzić do bardziej agresywnej polityki cenowej, jednak koszty operacyjne dla firm mogą być wyższe, ze względu na większe wymagania związane z utrzymaniem działalności w takim środowisku. Dodatkowo, różnice w poziomie życia oraz zapotrzebowaniu na usługi mogą również wpływać na cenę, gdyż w mniejszych miejscowościach popyt na takie usługi może być mniejszy, co przekłada się na niższe ceny. Ostatecznie, indywidualne czynniki, takie jak renoma warsztatu czy stopień specjalizacji, również mogą mieć wpływ na różnice w cenach usług serwisu klimatyzacji samochodowej pomiędzy różnymi miejscowościami. – powiedział Marek Bubienko, dyrektor marketingu w firmie Valeo, produkującej m.in. urządzenia do obsługi klimatyzacji.

Serwis za ponad dwieście, nie tylko w dużym mieście…

Ciekawe wnioski płyną z odpowiedzi dotyczących stawek za wykonanie właściwego serwisu klimatyzacji w pojazdach, z rozróżnieniem na duże i małe miasta. Okazuje się, że serwis aut wyposażonych w “nowy czynnik” chłodniczy R1234yf nadal traktowany jest niczym usługa niemal ekskluzywna. W ponad połowie dużych miast i w co trzecim małym mieście zapłacimy za niego ponad 200 zł.

W przypadku starego czynnika R134a, taką cenę spotkamy w niewielu warsztatach. W większości małych miast, serwis klimatyzacji ze starym czynnikiem kosztuje mniej niż 150 zł. W dużych miejscowościach koszty są jednak wyższe, wahają się głownie pomiędzy ceną 100 zł a 200 zł za tę usługę.

Przypomnijmy, że w badaniu nie brano pod uwagę cen czynników. Skąd zatem takie rozbieżności? Mogą one wynikać z konieczności zamortyzowania kosztów zakupu lub leasingu urządzeń do obsługi pojazdów wyposażonych w nowy czynnik. Urządzenia obsługujące starszy gaz pracują wciąż zdecydowanie częściej, a zatem szybciej się amortyzują. Nie bez znaczenia może być tu jednak także profil klienta. Nowy czynnik to domena samochodów młodszych, których właściciele mogą być traktowani jako potencjalnie bardziej zamożni i skłonni do zapłaty wyższej stawki za dobrze wykonany serwis. Trzeci aspekt to oczywiście konkurencja. W przypadku obsługi aut z czynnikiem R1234yf jest ona znacznie niższa, nadal aż jedna trzecia warsztatów nie świadczy usług w tym zakresie.

– Ponad 20% zarejestrowanych samochodów w Polsce już teraz korzysta z czynnika R1234yf, co z jednej strony wskazuje na znaczny potencjał rynkowy dla serwisów samochodowych. Jednak z naszego badania wynika, że ponad 30% warsztatów nie oferuje jeszcze usługi wymiany tego czynnika, co rzuca światło na wyzwanie, przed jakim stoi branża. Ta luka w usługach stanowi jednocześnie szansę dla tych, którzy zdecydują się na rozszerzenie swojej oferty. Inwestycja w nowe urządzenia obsługujące czynnik R1234yf, przy relatywnie niskich kosztach leasingu – trochę ponad 400 zł miesięcznie, oraz dostępność szkoleń, oferowanych przez partnerów takich jak Inter Cars, mogą znacząco zwiększyć konkurencyjność warsztatu. Rozważając te kroki, warsztaty nie tylko zyskają możliwość obsługi szerszego zakresu pojazdów, ale także wzmocnią swoją pozycję na rynku, reagując na rosnące zapotrzebowanie. – powiedział Rafał Polewski Menedżer ds. Sprzedaży Cyfrowej Inter Cars S.A.

Odgrzybianie i dezynfekcja klimatyzacji – ceny z małych i dużych miast

Znaczących różnic cenowych pomiędzy warsztatami z małych i dużych miejscowości nie spotkamy w zakresie usługi polegającej na odgrzybianiu i/lub dezynfekcji układu klimatyzacji w pojazdach. Tu jednak warto zwrócić szczególną uwagę na to, za co konkretnie płaci się w konkretnym warsztacie. Istnieje bowiem kilka mniej lub bardziej skutecznych (a co za tym idzie tańszych lub droższych) metod oczyszczania układu. Zapewne więcej warsztatów oferujących kompleksowe metody czyszczenia, np. takie jak opisana przez nas niegdyś metoda TUNAP, znajdziemy w dużych miastach, gdzie potencjalnie szersze grono klientów jest w stanie zapłacić więcej za usługę wysokiej jakości.

Metodologia badania

Przedstawione w artykule dane pochodzą z kompleksowego badania „Rynek Klimatyzacji w Polsce”, przeprowadzonego wśród przedstawicieli niezależnych warsztatów naprawczych, które zadeklarowały świadczenie usług związanych z układem klimatyzacji samochodowej. Jednym z celów badania było poznanie średnich stawek, naliczanych przez warsztaty za diagnostykę oraz serwis układów klimatyzacji samochodowej. Zapytano osobno o każdą usługę.

Badanie zostało przeprowadzone w formie wywiadu internetowego na panelu reprezentantów warsztatów samochodowych. Ogółem w badaniu udział wzięły 363 osoby, które reprezentowały niezależne warsztaty samochodowe.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

R3134, 6 czerwca 2024, 8:54 0 0

cenę winduję dostawcy gazu Inter
cars 600% marży butla 12kg w carsie 2300pln

Odpowiedz