Ile kosztuje serwis klimatyzacji? Znamy ceny z polskich warsztatów.

3 kwietnia 2024, 20:41

Jakie stawki za diagnostykę, serwis i odgrzybianie układu klimatyzacji ustalają polskie warsztaty? W którym regionie kraju jest najtaniej, a gdzie najdrożej? Jaki procent warsztatów obsługuje auta z tzw. “nowym czynnikiem” chłodniczym? Odpowiedzi na te i inne pytania przedstawiamy poniżej.

Ceny diagnostyki i serwisu klimatyzacji w niezależnych warsztatach

Przedstawione w artykule dane pochodzą z kompleksowego badania “Rynek Klimatyzacji w Polsce”, przeprowadzonego wśród przedstawicieli niezależnych warsztatów naprawczych, które zadeklarowały świadczenie usług związanych z układem klimatyzacji samochodowej. Jednym z celów badania było poznanie średnich stawek, naliczanych przez warsztaty za diagnostykę oraz serwis układów klimatyzacji samochodowej. Zapytano osobno o każdą usługę.

Czynnik R134a i R1234yf – ceny za serwis w polskich warsztatach

Wszystkie samochody produkowane od 1 stycznia 2017 r. posiadają układ klimatyzacji napełniony tzw. “nowym czynnikiem chłodniczym” R1234yf. Niektórzy producenci stosowali ten gaz już wcześniej, zatem pojazdy korzystające z niego stanowią już znaczną część parku pojazdów. Obsługa klimatyzacji z czynnikiem R1234yf wymaga posiadania specjalnej stacji do obsługi klimatyzacji. Inwestycja w jej zakup wydaje się bezpieczna i opłacalna, ale jak wynika z naszego badania nadal nie podjął jej niemal co trzeci warsztat.

– „Badanie “Rynek Klimatyzacji w Polsce” rzuca światło na trzy istotne kwestie, które mają zasadnicze znaczenie dla przyszłości warsztatów samochodowych: rozwój oferty usług i konieczność modernizacji oraz złożoność techniczna. Wnioski wskazują, że rozszerzanie oferty usług, w tym specjalistyczne obsługi systemów klimatyzacji, jest kluczowe dla zwiększenia konkurencyjności warsztatów. Równie ważna jest modernizacja – inwestycje w nowoczesne technologie, urządzenia i szkolenia z zakresu najnowszych rozwiązań technicznych są niezbędne, aby nadążyć za postępem technologicznym, oczekiwaniami klientów ale również zapewniają podaż na usługi w tzw. wysokim, sezonie, w którym doświadczamy większego obłożenia w okresach letnich, gdy klimatyzacja jest częściej używana. Może to wpływać na planowanie zasobów i pracy. Technologie związane z klimatyzacją samochodową stale ewoluują, co wymaga od serwisów ciągłego dostosowywania się i szkolenia personelu w zakresie najnowszych rozwiązań ale też procedur – powiedział Rafał Polewski Menedżer ds. Sprzedaży Cyfrowej Inter Cars S.A.

Stawki za serwis układu klimatyzacji z nowym czynnikiem są wyraźnie wyższe w całym kraju (w badaniu nie uwzględniamy cen obu czynników). W centralnej Polsce większość warsztatów nalicza za taką usługę ponad 200 zł. Serwis klimatyzacji ze starym czynnikiem (R134a) to usługa świadczona przez znaczną liczbę warsztatów, co generuje dość silną rywalizację cenową. W ponad połowie warsztatów nie zapłacimy więcej niż 150 zł.

Dezynfekcja klimatyzacji – ile kosztuje?

Większość warsztatów wycenia usługę odgrzybiania/dezynfekcji układu klimatyzacji samochodowej na kwotę od 51 do 100 zł. W co piątym warsztacie usługa ta jest jeszcze tańsza. Warto jednak zwrócić w tym miejscu uwagę na fakt, iż istnieje wiele metod przeprowadzania takiej usługi. W najniższej cenie oferowane są zapewne proste i niewymagające czasu oraz zaangażowania usługi czyszczenia środkami chemicznymi podawanymi do układu przez kratki wentylacyjne lub kasetę filtra kabinowego. Bardziej złożone, wymagające, ale i skuteczniejsze metody czyszczenia są oczywiście droższe. Wyniki badania mogą sugerować, że znajdują się one w ofercie stosunkowo niewielu serwisów. Dość niska uśredniona cena usługi dezynfekcji klimatyzacji może wynikać także z tego, że często oferowana jest ona w pakiecie w ramach kompleksowego serwisu.

Diagnostyka układu klimatyzacji – ceny

Wyniki badania wskazują, że na rynku warsztatowym nie obowiązują już zamierzchłe zwyczaje polegające na nieodpłatnym, wstępnym diagnozowaniu problemów z układem klimatyzacji. Warsztaty pilnują swoich interesów i pobierają opłaty za te czynności, w ponad połowie przypadków wyższe niż 100 zł (podajemy ceny bez podatku VAT).

W czasach, gdy niemal każdy samochód poruszający się po drogach jest wyposażony w układ klimatyzacji, jego serwis wydaje się niezbędną usługą warsztatową. Warto jednak mieć świadomość tego, że wiąże się on także z pewnymi powinnościami, obowiązkami związanymi z normami bezpieczeństwa i ochroną klimatu. Stosowane w układach pojazdów czynniki chłodnicze traktowane są jako substancje szkodliwe dla środowiska.

– Środowisko regulacyjne związane z klimatyzacją samochodową, takie jak przepisy dotyczące bezpieczeństwa i ochrony środowiska, ciągle ulegają zmianom, co wymaga od serwisów stałego monitorowania i dostosowywania się do nowych wymogów. Niektóre substancje chłodnicze używane w starszych systemach klimatyzacji samochodowej mogą być szkodliwe dla środowiska. Serwisy muszą być dziś świadome tych zagrożeń i działać zgodnie z przepisami dotyczącymi bezpiecznego i odpowiedzialnego postępowania z takimi substancjami. W firmie zdajemy sobie sprawę z tych wyzwań i aktywnie wspieramy naszych partnerów, oferując dostęp do najnowszych produktów, technologii oraz szkoleń związanych z naprawą i serwisem klimatyzacji, tak aby minimalizować ryzyka związane z opisanymi powyżej czynnikami. Jestem przekonany, że dzięki wspólnym wysiłkom możemy nie tylko zaspokoić bieżące potrzeby rynku, ale również przyczynić się do jego dalszego rozwoju. Dlatego też w najbliższym okresie o klimatyzacji będziemy bardzo dużo mówić. – dodał Rafał Polewski z Inter Cars S.A.

W kolejnym artykule, który opublikujemy za tydzień, przedstawimy porównanie cen usług dotyczących serwisu układu klimatyzacji obowiązujących w małych i dużych miastach.

Metodologia badania

Badanie, na podstawie którego przygotowano artykuł, zostało przeprowadzone w formie wywiadu internetowego na panelu reprezentantów warsztatów samochodowych. Ogółem w badaniu udział wzięły 363 osoby, które reprezentowały niezależne warsztaty samochodowe.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Anonim, 3 kwietnia 2024, 22:21 6 0

Co rozumiecie pod słowem serwis, a ile kosztuje teraz 100 g czynnika może byście podali, albo ile kosztuje butla gazu obecnie, bo z tego artykułu wynika, że za 150 zeta to mu podepną maszynę sprawdzą ciśnienia, szczelność, uzupełnią olej i dobiją np 300 g gazu.

Odpowiedz

Daniel Pękala, 3 kwietnia 2024, 23:33 4 0

W prawidłowym procesie "serwis" klimatyzacji pojazdu w skrócie polega na:
- odzyskaniu pozostałego czynnika z pojazdu (czynnik jest filtrowany przez urządzenie do obsługi układów AC)
- wytworzeniu podciśnienia w układzie pojazdu celem osuszenia układu z ewentualnej wilgoci (min.20 min)
- wprowadzeniu do układu pojazdu czystego czynnika w ilości podanej przez producenta pojazdu (z olejem w zależności od sytuacji).

Obecnie zbiornik gazu R134a (12kg) z legalnego źródła to koszt w granicach 2000-2500 zł/brutto w zależności od hurtowni. Cena czynnika chłodniczego zmienia się dość dynamicznie na rynku.

Odpowiedz

Anonim, 4 kwietnia 2024, 17:14 1 -2

Czy to wszystko kosztuje 150 złoty, bo w przyszłym tygodniu jadę na serwis klimatyzacji do warsztatu i nie chciałbym być oszukany

Odpowiedz

Warsztat, 9 kwietnia 2024, 7:54 1 0

Nie, podłączenie urządzenia kosztuję 100-200 zł, natomiast czynnik liczony jest jak jak towar dodatkowy w zależności od ilości, ok. 30-60 zł za 100g czynnika (tego co brakuję w układzie), czyli tak analogicznie jak wymiana oleju koszt 'wymiany' to 100-200 zł, a 1l oleju to 30-60 zł.

Odpowiedz

Tommi, 21 kwietnia 2024, 14:35 0 0

Chciałbym mieć takie ceny,ale w zachodniopomorskim to ceny chyba są Niemieckie bo podbięcie maszyny to koszt 250zł plus za każde 100gr 100zł.
Przy naprawie klimy koleś sobie liczy 250zł za odessanie pozostałego czynnika plus naprawa plus koszt szczelności,plus podpięcie maszyny i plus nabicie czynnika.
Cena kosmos...

Odpowiedz

AlfonsPetarda, 4 kwietnia 2024, 10:01 5 0

Z perspektywy klienta powiem, że coś niskie te ceny za "serwis" klimatyzacji, tak jakby sprzed ponad ładnych 5 lat.

Odpowiedz

Policz lepiej, 5 kwietnia 2024, 6:34 2 -2

Co Ty gadasz ? Do tego dolicz cenę czynnika i vat.

Odpowiedz

AlfonsPetarda, 5 kwietnia 2024, 16:03 1 0

czyli dobrze policzyłem :)

Odpowiedz