Przełom w detailingu – Nowa powłoka ceramiczna Ceramic Spray Coat

27 marca 2024, 23:59

W ofercie Inter Cars zadebiutowała innowacyjna natryskowa powłoka ceramiczna, która ma odmienić świat detailingu samochodowego. Najwyższa jakość to tylko jeden z jej atutów. O jakim rozwiązaniu mowa? O szczegółach opowiada w rozmowie Daniel Wicher, Senior Product Specialist z działu Wyposażenia Warsztatów w Inter Cars S.A.

Rafał Majchrzak: W ostatnim czasie do oferty Inter Cars włączona została premierowa powłoka ceramiczna. Co więcej możesz nam powiedzieć na jej temat?

Daniel Wicher: Nasz premierowy produkt jawi się jako totalny rynkowy gamechanger – to innowacja, która pozwoli usprawnić pracę w branży detailingowej i łatwiej zeskalować biznes.

Dzięki powłoce Ceramic Spray Coat, możliwe stanie się wykonanie nawet 2-3 razy więcej zleceń na zabezpieczenie detailingowe niż dotychczas. Aby to osiągnąć, potrzebne będą jednak odpowiednie umiejętności. Proponujemy naszym klientom dedykowany program ekspercki. Dzięki niemu, otrzymają wiedzę, która pozwoli im świadczyć usługi na najwyższym poziomie.

Na czym dokładnie polega proces aplikacji powłoki? Jakie zalety dla studia możemy wskazać?

Aplikacja warstwy bazowej powłoki odbywa się za pomocą odpowiedniego pistoletu lakierniczego.

Oczywiście, mogą pojawić się głosy na rynku: „To żadna nowość, od dawna aplikuję powłokę pistoletem”. To prawda, ale każdą z tych powłok należy po takiej aplikacji dotrzeć. W przypadku Ceramic Spray Coat nie musimy tego robić. Sama powłoka odparowuje i już po godzinie możemy zaaplikować warstwę wykończeniową, czyli Top Coat. Dzięki temu zabiegowi, skracamy czas pracy o kilka, a czasem nawet o kilkanaście godzin.

Dodatkowym atutem Ceramic Spray Coat jest to, że do jego aplikacji nie potrzebujemy „warunków laboratoryjnych”. Nie musimy się zanadto martwić o temperaturę oraz wilgotność powietrza panującą w naszym studio.

Jak zostać ekspertem w nakładaniu i aplikacji tej powłoki?

Aby zostać ekspertem, należy przejść szkolenie akredytacyjne. Po ukończeniu takiego szkolenia, firmy, które zdecydują się na akredytację, będą miały pełne wsparcie techniczne i merytoryczne. Przede wszystkim, będą mogły liczyć na dodanie ich wizytówki do portalu MotoIntegrator. Tam klienci znajdą miejsce, które oferuje taką usługę, a dodatkowo od razu umówić ją.

Co mogą zyskać salony samochodowe oraz ich właściciele, którzy wprowadzą usługę zabezpieczenia lakieru do oferty?

Główną zaletą będzie oczywiście dodatkowe źródło dochodu. W ofercie znaleźć może się również zabezpieczenie poprzez aplikację powłoki od razu w momencie zakupu przez klienta samochodu prosto z salonu. Usługa może być też kartą przetargową w przypadku klientów, którzy będą mocno walczyć o uzyskanie rabatu. Dla nich plusem może być wliczenie takowej usługi w ratę leasingu za samochód lub pojazd użytkowy.

Czy w ofercie Inter Cars można znaleźć powłoki ochronne? Jakiego rodzaju asortyment znajdziemy poza tym nowym produktem?

Tak, w ofercie znajdziemy już teraz produkty wiodącego polskiego producenta, jakim jest Ultracoat. Cały czas jednak rozwijamy asortyment, stąd decyzja o wprowadzeniu tego całkiem nowego rozwiązania, jakim jest powłoka natryskowa.

W jakim celu pracownicy studiów detailingowych nakładają powłokę na samochód bądź inny pojazd? Są one bowiem wykorzystywane też na jachtach i motocyklach.

Zabezpieczenie to przede wszystkim służy ochronie pojazdu przed warunkami atmosferycznymi. Pojazdy narażone są również na działanie związków chemicznych, wżerami z różnych substancji organicznych oraz po prostu na brud.

Oczywiście nie oznacza to, że samochód czy motocykl w ogóle nie będzie się brudził po aplikacji takiej powłoki. Niemniej, powłoka ułatwia nam jego czyszczenie, ponieważ brud nie „wgryza” się w lakier. Często wystarczy jedna wizyta na myjni bezdotykowej i odpowiednie spłukanie pojazdu. Dodatkowo, raz w miesiącu warto pojechać na dobrą myjnię ręczną bądź też samemu wyczyścić pojazd.

Na które części i elementy pojazdu można położyć powłokę ceramiczną?

Powłoki ochronne można stosować na każdy element pojazdu. Należy jednak pamiętać, aby dobrać odpowiednią powłokę do materiału, jaki chcemy zabezpieczyć.

Na rynku możemy wyróżnić kilka rodzajów powłok służących do zabezpieczenia elementów lakierowanych. W obecnych czasach utarło się, że nakładamy tzw. „ceramikę” na swoje samochody. Jest to jednak tylko nazwa potoczna. Chodzi bowiem o to, że niekoniecznie wszystkie powłoki są ceramiczne – zaczynając od wosków syntetycznych, poprzez powłoki kwarcowe czy też grafenowe.

Tzw. niewidzialne wycieraczki również są powłokami ochronnymi szyb, które mają za zadanie zwiększyć hydrofobowość szyb. To pozwala użytkownikowi pojazdu na rzadsze korzystanie z tradycyjnych wycieraczek, przez co rzadziej będzie trzeba je wymieniać. Zwiększa to również bezpieczeństwo podczas jazdy – deszcz lub śnieg spływa nam z szyb, zwiększając widoczność.

Tapicerkę skórzaną zwłaszcza jasnego koloru także warto zabezpieczyć powłoką. Po pierwsze – ułatwi nam to jej czyszczenie. Po drugie – brud lub odbarwienia, np. od spodni jeansowych tworzą się wtedy na powłoce, a nie na samej skórze. Zabezpieczenie tapicerki materiałowej służy głównie do tego, aby dać nam trochę czasu na reakcję, aby wytrzeć np. kawę, która nam się rozlała w samochodzie.

Jeśli zabezpieczymy nielakierowane plastikowe elementy przeznaczoną do tego powłoką, pozwoli nam to długo cieszyć się czarnym kolorem. Mające filtry UV plastiki nie będą tak podatne na blaknięcie.

Czy powłoka ceramiczna zwiększa wartość pojazdu?

Samo położenie powłoki nie zwiększy nam wartości auta. Po porównaniu auta zabezpieczonego i tego bez nałożonej „ochrony” zobaczyć jednak możemy mniej zużyty lakier. Samochód ten będzie w dużo lepszym stanie, mniej wyblakły, bez widocznych zarysowań. Dlatego położenie powłoki nie zwiększy wartości pojazdu, ale pozwoli zmniejszyć utratę jego wartości, a mówimy przecież o rzeczach szybko ją tracących wraz z upływem czasu.

Jak oznaczamy twardość powłoki? Co np. oznacza widoczny na niej symbol twardości „9H+”?

Jest to oznaczenie jej twardości w skali ołówkowej. Najprościej mówiąc: oznaczenie w jakim stopniu powłoka jest odporna na zarysowania. Jeśli weźmiemy np. ołówek o twardości 9H bądź niższej, wówczas pojazd z nałożoną powłoką nie zostanie uszkodzony. Z uwagi na to, że skala kończy się na poziomie 9, nie jesteśmy w stanie określić dokładnej wartości powyżej. Dlatego też stosuje się oznaczenie z plusem.

Jak długo utrzymuje się taka powłoka na samochodzie?

Wszystko zależy od rodzaju powłoki. W zależności od tego, jakiej użyjemy, okres ten waha się od roku do pięciu lat. Oczywiście trzeba pamiętać o jej konserwacji. Zależnie od tego, ile kilometrów pokonujemy przez 12 miesięcy, powinniśmy ją wykonać raz lub dwa razy do roku.

Liczymy zatem, że nowość w ofercie Inter Cars sprawi, że studia detailingowe zyskają świetny produkt do wzbogacenia swoich usług. Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję.

Dowiedz się więcej o nowej powłoce ceramicznej w Inter Cars i zapisz się na szkolenie!

Artykuł sponsorowany Inter Cars

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!