Poprawna obsługa spektrofotometru

16 maja 2012, 15:27

Spektrofotometry stają się coraz popularniejszym narzędziem wśród kolorystów. Twórca popularnego spektrofotometru ChromaVision – DuPont Refinish – radzi, jak obchodzić się z tym narzędziem, by jego eksploatacja przebiegała bez problemów.

Korzystanie ze spektrofotometru ChromaVision

Wskazówki od DuPont Refinish:

  1. Pracuj na czystej powierzchni. Rysy i kurz znacznie zmniejszą dokładność pomiaru. Zmyj całą powierzchnię wilgotną szmatką; użycie zmywacza 3920S jest szczególnie zalecane przy uporczywych plamach. Zastosuj pastę polerską 3000S w celu usunięcia wszelkich pozostałych zanieczyszczeń. Zwróć uwagę, aby nie pozostawiać rys lub innych uszkodzeń powierzchni. Nigdy nie używaj past pozostawiających warstwę nabłyszczającą.
  2. Powierzchnia, na której wykonujemy pomiar powinna być płaska. Im więcej nierówności tym większa szansa na uzyskanie niedokładnych pomiarów.
  3. Każdego dnia należy kalibrować ChromaVision przy pomocy białego i czarnego standardu. Standardy te należy utrzymywać w czystości, ale nigdy nie myć ich detergentami. Detergenty lub inne rodzaje środków myjących mogą zawierać wybielacze, co spowoduje zmianę właściwości standardów do kalibracji. Rozcieńczalniki są także niewskazane. Czysta woda i pozbawiona włókien szmatka są najlepszymi środkami czyszczącymi.
  4. Instrument musi być kalibrowany w tych samych warunkach wilgoci i temperatury, w jakich będzie używany. Chwilowe wyjście na zewnątrz nie powinno rodzić problemów, ale ponowna kalibracja jest konieczna, jeśli przez dłuższy czas aparat będzie używany w innych warunkach niż te, w których go kalibrowano. Należy też wziąć pod uwagę temperaturę powierzchni przeznaczonej do pomiaru – niektóre pigmenty są termo-chromatyczne i ich barwa ulega zmianom w zależności od temperatury. Nie powinno się dokonywać pomiarów na powierzchniach, które były wystawione przez jakiś czas na działanie promieni słonecznych.
  5. Trzeba dokonać trzech pomiarów na dokładnie wyczyszczonej powierzchni sąsiadującej z uszkodzeniem. Ważne, aby dokonać pomiaru na odpowiedniej powierzchni, ale blisko miejsca przeznaczonego do naprawy. Pomiary dokonane na całkowicie innych powierzchniach – na przykład na dachu lub na dolnej części samochodu – są prawie zawsze niedokładne.
  6. Ogranicz swoje poszukiwania właściwego odcienia w gamie kolorów dostępnych w systemie ChromaVision do kolorów odpowiedniego producenta. Jeśli szukasz poprzez całą gamę kolorów zawartych w narzędziu, narażasz się na ryzyko wyboru niewłaściwych receptur. Problem ten nie jest bardzo istotny przy kolorach zwykłych.
  7. Światło słoneczne lub sztuczne nie ma żadnego wpływu na dokładność działania aparatu ChromaVision. Mylne odczyty pojawią się na ekranie przyrządu w przypadku, kiedy pomiaru dokonano w niewłaściwy sposób. Większe różnice temperatur i rozproszone „boczne” światło będą wykryte i pojawią się na ekranie jako błąd odczytu.
  8. Bezpośredni kontakt z rozpuszczalnikami lub z lakierem w stanie płynnym przyrządu spowoduje nieodwracalne zmiany. Zawsze zakładaj ochronne nakrycie na instrument, kiedy nie jest on używany.
  9. Wyłączaj przyrząd jeśli nie jest w użyciu. Zawiera on „uśpiony mechanizm”, włączający się automatycznie, kiedy aparat nie jest w użyciu przez dłuższy czas. Jeśli przyrząd nie został wyłączony czarnym przyciskiem znajdującym się z tyłu aparatu, cały czas jest pod napięciem.
     
Opublikowane przez: Redakcja

Dowiedz się więcej

Barwna historia DuPont Refinish
Barwna historia DuPont Refinish

Od ponad dekady DuPont Refinish zapewnia swoim warsztatom ChromaVision – cyfrowe urządzenie do pomiaru kolorów. Spektrofotometr umożliwia szybkie i doskonałe dopasowanie koloru w połączeniu z technikami pomiarowymi. Urządzenie umieszcza się na pojeździe w pobliżu uszkodzonej powierzchni, w trzech różnych miejscach, gdzie dokonuje ono pomiarów koloru pod trzema kątami. Metoda ta jest chroniona patentem. DuPont Refinish […]

Grunt epoksydowy czy reaktywny?
Grunt epoksydowy czy reaktywny?

Tomasz Kazakidis, Doradca Techniczny Spies Hecker ekspert od przeszło 20 lat, a także Twarz tej marki, przygotowuje serię felietonów na wybrane tematy lakiernicze. W pierwszym z nich omawia grunty epoksydowe i reaktywne. Czym kierować się przy wyborze produktu? Często zastanawiamy się nad doborem odpowiedniego gruntu do podłoża w wybranej naprawie. Ocena podłoża jest istotna z […]

Podkłady – czym kierować się przy wyborze produktu
Podkłady – czym kierować się przy wyborze produktu

Tomasz Kazakidis, Doradca Techniczny Spies Hecker ekspert od przeszło 20 lat, a także Twarz tej marki, przygotowuje serię felietonów na wybrane tematy lakiernicze. W tym felietonie będzie można się w pełni zapoznać z zagadnieniem wybierania oraz stosowania podkładów. Kontynuując serię „Expert radzi” chciałbym zająć się podkładami, znanymi też pod nazwą izolatory. Odgrywają one dużą rolę […]

Spektrofotometr w praktyce
Spektrofotometr w praktyce

Spektrofotometr uchodzi za narzędzie kolorystyczne, które jest wciąż dostępne jedynie dla wąskiego grona lakierników. Ostatnio obserwuje się jednak wzrost ilości urządzeń na rynku, jak też faktycznego ich wykorzystywania w procesie zarządzania kolorem. Marka Spies Hecker swój pierwszy spektrofotometr ColorDialog wprowadziła na rynek ponad dekadę temu. Wówczas był on pokazywany lakiernikom oraz wykorzystywany w Polsce jedynie […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!