Spektrofotometr w praktyce

17 grudnia 2014, 13:33

Spektrofotometr uchodzi za narzędzie kolorystyczne, które jest wciąż dostępne jedynie dla wąskiego grona lakierników. Ostatnio obserwuje się jednak wzrost ilości urządzeń na rynku, jak też faktycznego ich wykorzystywania w procesie zarządzania kolorem.

Marka Spies Hecker swój pierwszy spektrofotometr ColorDialog wprowadziła na rynek ponad dekadę temu. Wówczas był on pokazywany lakiernikom oraz wykorzystywany w Polsce jedynie w Centrum Szkoleniowym marki Spies Hecker. Z biegiem lat korzyści z urządzenia czerpało coraz więcej rodzimych lakierni, stając się z roku na rok częścią podstawowego wyposażenia większej liczby profesjonalnych lakierni. Prognozuje się, że ich liczba będzie rosnąć.

Opracowywane i wprowadzane na rynek będą również spektrofotometry nowej generacji, o jeszcze lepszych funkcjonalnościach, np. oferowany przez markę Spies Hecker ColorDialog Delta-Scan uzupełniony o kolorowy, dotykowy wyświetlacz, czy nowy układ optyczny zapewniający jeszcze szybsze odtwarzanie koloru.

Wskazówki dotyczące użycia spektrofotometru ColorDialog

  1. Należy oczyścić powierzchnię karoserii przy użyciu zmywacza Permaloid Silicone Remover 7010 oraz przeszlifować obszar, z którego będzie dokonywany pomiar.
  2. Zarysowania oraz brud mogą wpłynąć na wyniki pomiaru, dlatego najlepiej jest pobrać pomiar z nieuszkodzonej, czystej powierzchni.
  3. Powierzchnia pomiaru winna być równa i znajdować się w pobliżu miejsca uszkodzenia.
  4. Pomiaru nie przeprowadza się na krawędziach.
  5. Należy wykonać trzy pomiary za każdym razem zmieniając kąt przyłożenia urządzenia do powłoki lakieru.
  6. Pomiar trzeba wykonać w określonych warunkach, tj. w temperaturze nie niższej niż 15°C i nie wyższej niż 40°C. Zalecane jest niewystawianie powierzchni na działanie mocnego światła słonecznego przed dokonaniem pomiaru.
  7. W czasie pomiaru, spektrofotometru ColorDialog nie wolno podłączać do przewodu.
  8. Dobrze jest wykonać kilka pomiarów koloru przed podłączeniem urządzenia do oprogramowania CRplus w celu wyszukania właściwej receptury.
     

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się również techniczne szkolenia kolorystyczne poświęcone pracy ze spektrofotometrem, np. ColorDialog spectro organizowane przez markę Spies Hecker, w czasie którego Mariusz Safarzyński, Koordynator techniczny marki omawia między innymi: podstawy kolorymetrii, zasady działania urządzenia, optymalny wybór propozycji koloru, czy serwis i kalibrację urządzenia.

Więcej o spektrofotometrze ColorDialog oraz ColorDialog Delta-Scan, jak również odbywających się w najbliższym czasie kursów szkoleniowych znaleźć można na stronie internetowej www.spieshecker.pl.

Dowiedz się więcej

Axalta i MIT Pioneer Technologies analizują właściwości lakierów
Axalta i MIT Pioneer Technologies analizują właściwości lakierów

Glen Mills, PA, Eric Houze, pracownik naukowy Axalta Coating Systems oraz Bavand Keshavarz, kandydat na studia doktoranckie w Massachusetts Institute of Technology (MIT), przedstawili wyniki wspólnego programu badawczego w zakresie nowych reologicznych technologii pomiarowych, które mogą zostać wykorzystane i znaleźć zastosowanie w dziedzinie lakierów natryskowych. Obie prezentacje miały miejsce, odpowiednio 7 i 8 października, w […]

Lakiernicze nowości Inter Cars
Lakiernicze nowości Inter Cars

Od grudnia tego roku asortyment lakierniczy Inter Cars SA poszerzy się o produkty firm MoTip Dupli Polska sp. z o. o. i Uvex Safety Polska. MoTip Dupli Oferta MoTip Dupli obejmuje środki takie jak: lakiery akrylowe, sztyfty zaprawkowe do drobnych napraw renowacyjnych, lakiery ogólnego stosowania, podkłady w aerozolach oraz cynki. Portfolio uzupełniają lakiery specjalistyczne, środki […]

Poprawna obsługa spektrofotometru
Poprawna obsługa spektrofotometru

Spektrofotometry stają się coraz popularniejszym narzędziem wśród kolorystów. Twórca popularnego spektrofotometru ChromaVision – DuPont Refinish – radzi, jak obchodzić się z tym narzędziem, by jego eksploatacja przebiegała bez problemów. Wskazówki od DuPont Refinish: Pracuj na czystej powierzchni. Rysy i kurz znacznie zmniejszą dokładność pomiaru. Zmyj całą powierzchnię wilgotną szmatką; użycie zmywacza 3920S jest szczególnie zalecane […]

Spies Hecker współpracuje z Mercedes AMG
Spies Hecker współpracuje z Mercedes AMG

Zespół MERCEDES AMG PETRONAS Formula One zwyciężył w Mistrzostwach Świata Konstruktorów Formuły 1. Ze zwycięskim teamem współpracuje Spies Hecker – jedna z globalnych marek renowacyjnych systemów lakierniczych. – „To naprawdę fantastyczny – i w rezultacie historyczny – sezon dla zespołu MERCEDES AMG PETRONAS Formula One. Podczas Mistrzostw Świata Konstruktorów Formuły 1, zorganizowanych przez FIA w […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!