Glen Mills, PA, Eric Houze, pracownik naukowy Axalta Coating Systems oraz Bavand Keshavarz, kandydat na studia doktoranckie w Massachusetts Institute of Technology (MIT), przedstawili wyniki wspólnego programu badawczego w zakresie nowych reologicznych technologii pomiarowych, które mogą zostać wykorzystane i znaleźć zastosowanie w dziedzinie lakierów natryskowych.
Obie prezentacje miały miejsce, odpowiednio 7 i 8 października, w czasie 86-ego, corocznego spotkania Society of Rheology w Filadelfii. W spotkaniu tym uczestniczyli światowi specjaliści w zakresie reologii, badający deformacje i przepływy materiałów, w tym farb.
Axalta i zespół MIT opracowały nową technologię analizy i określania ilościowego zachowania cieczy złożonych w czasie wykonywania natryskiwania. W trakcie trwania procesu natryskiwania farby, rozmiary i rozmieszczenia cząsteczek kropelek, mogą stanowić czynniki determinujące, rozstrzygające w zakresie jakości i wyglądu końcowej warstwy farby.
Nowa technologia została zaprojektowana celem ulepszenia właściwości natryskowych farb w trakcie procesu wykonywania natrysku. Powinno to zaowocować udoskonaleniem jakości powierzchni jak i poprawą walorów wizualnych.
– „W przeszłości badacze przemysłowi wykorzystywali wysoką lepkość ścinania (HSV) lub reometr kapilarny Capillary Breakup Extensional Rheometer (CBER) do oceny rozcieńczania kapilarnego oraz dynamiki tworzenia się włókien farby. W wielu przypadkach może być to związane z procesem tworzenia się kropelek podczas procesu natryskiwania farby, jednakże może zostać ograniczone w wyniku stosunkowo niewielkich czasów zluźnienia, odnotowywanych w przypadku farb ogólnie dostępnych na rynku” – wyjaśnił Houze – „Razem z moimi kolegami z Axalta, to jest z Mike Koerner, John Moore oraz zespołem MIT opracowaliśmy podejście reometryczne oparte na strumieniu, w celu dokonywania analiz zachowania próbki przy bardzo dużych prędkościach odkształcenia, które z kolei mogą umożliwić określenie czasów zluźnienia farb wodorozcieńczalnych na około 60 mikrosekund. Technika ta, jest znana pod nazwą Rayleigh-Ohnesorge Jetting Rheometry (ROJER).” – dodał.
– „Atomizacja wspomagana pneumatycznie w natryskiwaniu cieczy złożonych, to proces o kluczowym znaczeniu w szeregu różnych zastosowań przemysłowych, niemniej jednak wpływ niektórych właściwości reologicznych na powyższe procesy pozostaje nadal niewystarczająco rozpoznany” – mówi Dr. Gareth McKinley, Profesor Innowacji w Nauczaniu i Zastępca Kierownika ds. Badań Naukowych w Szkole Inżynierskiej MIT – „Nowe technologie, opracowane wspólnie z Axalta, mogą stanowić powiązanie reologicznych cech materiału z zastosowaniami przemysłowymi, między innymi takimi jak 'właściwości natryskowe' lakierów” – dodaje.
– „Współpraca z najlepszymi oraz wspólne badania pozwalają na integrowanie wiedzy eksperckiej oraz połączenie zastosowań w zakresie wykonywania natrysków i reologii, a to z kolei pozwala nam na osiąganie kolejnych postępów” – powiedział Panos Kordomenos, Starszy Wice Prezes i Główny Technolog firmy Axalta.
Komentarze