Menu
Informacje Części Technika Po godzinach
15:00 Europa jako technologiczny, suwerenny lider w branży motoryzacyjnej. Czy to możliwe? 13:51 Inter Cars zaprezentował kalendarz na 2025 rok 12:42 Nowy alternator w ofercie AS-PL. Pasuje do popularnych modeli grupy VAG. 10:00 Szkolenia Bosch – grudzień 2024 22.11 Niespodziewane zmiany w “koszyku inflacyjnym” części samochodowych. Z czego wynikają?

Układ zawieszenia

Zawieszenie aktywne – rodzaje i zasada działania

Jakie są rodzaje zawieszenia aktywnego? Od kiedy aktywne zawieszenie jest stosowane w samochodach? Odpowiedź na te i inne pytania znajduje się w poniższym artykule.

KYB wprowadza projekt Twin-Zero

KYB Advanced Manufacturing (KAMS) z siedzibą w Los Arcos w Hiszpanii jest jedną z trzech europejskich fabryk amortyzatorów KYB, która uruchomiła projekt o nazwie „Twin-Zero”.

Czy kontrola geometrii zawieszenia po wymianie amortyzatorów jest konieczna?

Kontrola geometrii zawieszenia jest zalecana zawsze po ingerencji mechanika w elementy, które są za nią odpowiedzialne. To, czy wymiana amortyzatorów będzie tego typu naprawą czy nie, zależy w dużej mierze od konstrukcji danego pojazdu. Bilstein wyjaśnia tę istotną kwestię.

Schaeffler i Bilstein rozwijają współpracę na portalu REPXPERT

Dział Automotive Aftermarket firmy Schaeffler i niemiecki producent amortyzatorów oraz sprężyn Bilstein rozszerzają swoją współpracę na portalu warsztatowym REPXPERT. Warsztaty w Hiszpanii, Portugalii, Grecji oraz Rumunii, będą teraz korzystać z kompleksowego spojrzenia na system podwozia.

Modernizacja technologii podwozia – sprężyny powietrzne (air springs)

Przemysł motoryzacyjny, jak każda inna dziedzina zorientowana na rozwój, często opracowuje innowacyjne technologie, które mogą radykalnie zmienić nasze pojęcie o świecie. Za przykład może tutaj posłużyć tzw. sprężyna powietrzna. Choć jej początki sięgają XIX wieku, to dopiero w latach 50. XX wieku wynalazek ten zaczął się naprawdę upowszechniać, stając się nieodzownym elementem samochodów. W poniższym […]

Smart ForTwo – test zawieszenia

Specjaliści zajmujący się zawieszeniem samochodowym często zastanawiają się, czy należy wymieniać amortyzatory jeśli nie mają widocznych uszkodzeń lub wycieków. Aby to zweryfikować w praktyce Matteo Turolla, Technical & Operational Marketing Support Manager w KYB Italy, odwiedził warsztat w Weronie w północnych Włoszech.

W jaki sposób układ zawieszenia tłumi drgania?

Niezależnie od kierunku przyszłego rozwoju motoryzacji czy wyposażenia pojazdów, większy komfort jazdy można uzyskać wyłącznie dzięki lepszemu zawieszeniu. W tym artykule przyjrzymy się technicznej stronie zjawiska tłumienia drgań, które zapewnia układ zawieszenia.

Bilstein wprowadził zawieszenie gwintowane do nowego VW Multivana

Najnowsza generacja vanów VW T7 charakteryzuje się nie tylko nowoczesną technologią, ale także niezwykle udanym designem. Nowy Multivan przekonuje także jako „samochód słuchający kierowcy”, do którego Bilstein wprowadził zawieszenie gwintowane EVO S.

Bilstein szkoli uczniów szkół zawodowych

Producent zawieszeń samochodowych, Bilstein, przeprowadza szkolenia dla uczniów szkół zawodowych i profilowych – mechanicznych. Są one dopasowane do potrzeb i możliwości lokalnych placówek oświatowych i pozostają w zgodzie z ramowym programem nauczania. W ostatnim czasie eksperci Bilstein odwiedzili Siedlce i Przeworsk.

Układ zawieszenia w pojazdach – jak wyglądał dawniej, a jak dziś?

W artykule przyglądamy się nieco historii zawieszeń, sprawdzamy, co jest obecnie w powszechnym użyciu i próbujemy przewidzieć przyszłe trendy.

Układ zawieszenia to zbiorcza nazwa elementów, odpowiedzialnych za przenoszenie i tłumienie sił powstających podczas pracy kół. Dzięki niemu duża część drgań nie zostaje przeniesiona na nadwozie, co zwiększa komfort jazdy, stabilność pojazdu i jego sterowność. Budowa układu zawieszenia pojazdu ewoluuje od wielu lat. Obecnie jest to dość skomplikowany system, zawierający wiele elementów, które mogą ulec usterkom, dając różnego typu objawy. Regularna kontrola układu zawieszenia to jedno z ważniejszych zadań warsztatów samochodowych. Więcej na temat tego układu oraz jego elementów, przeczytacie w tej kategorii.