Menu
Informacje Części Technika Po godzinach
13:44 “Wyrasta spod ziemii”. Nowy pomysł na ładowarki dla samochodów. 11:52 TMD Friction publikuje raport ESG 10:07 Nowe akumulatory AGM dla pojazdów z systemem Start-Stop i hybrydowych 26.11 Samoobsługowe złomowiska – potencjał recyklingu niewykorzystany w Europie 26.11 Konkurs Hella: wyniki

Części silnikowe

Jak wymienić łańcuch rozrządu? [FILM]

Firma Elring przygotowała film instruktażowy, w którym zaprezentowano krok po kroku proces wymiany łańcucha rozrządu w silniku Renault.

Jak naprawić pływający, jednotłokowy zacisk hamulcowy? [FILM]

Skuteczna naprawa zacisków hamulcowych typu pływającego jest możliwa. Jeżeli elementy gumowe (uszczelniające) są w dobrym stanie, należy przeprowadzić ich regenerację z użyciem właściwego smaru.

LPG do silnika z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Pytania do eksperta.

Im wyższe ceny paliw na stacjach, tym większe zainteresowanie instalacjami gazowymi LPG. Coraz większe grono kierowców zastanawia się, czy instalację LPG można zamontować do silnika z bezpośrednim wtryskiem paliwa? Na przykład do małolitrażowego, turbodoładowanego silnika benzynowego, które to konstrukcje od kilkunastu lat dominują pod maskami samochodów. Downsizing w pojemności plus downsizing w kosztach utrzymania auta […]

„Choinka” na desce rozdzielczej – czy przyczyną może być rozładowany akumulator? Pytamy eksperta.

Tak zwana „choinka” to popularne określenie równocześnie świecących kontrolek na desce rozdzielczej, które teoretycznie powinny informować o awarii. Dodatkowo na ekranie komputera pokładowego mogą pojawiać się komunikaty o awariach i często dotyczą one systemów bezpieczeństwa. Jednak w praktyce, po podłączeniu urządzenia diagnostycznego, okazuje się, że awarii nie ma. Bywa, że komunikaty znikają po naładowaniu akumulatora. […]

Hak samochodowy – najczęściej zadawane pytania

Przedstawiamy odpowiedzi na najczęstsze i najciekawsze pytania związane z popularnym elementem wyposażenia dodatkowego, jakim jest hak holowniczy.

Dym z rury wydechowej – przyczyny

Każdy sprawny samochód z silnikiem spalinowym emituje dym z rury wydechowej. Jednak czasami dymienie to jest wyjątkowo silne. Do tego dochodzą jeszcze kolory spalin, np. czarny albo biały dym z rury wydechowej. Sprawny mechanik potrafi już po ilości i kolorze dymu wstępnie określić przyczynę awarii. Sprawdźmy, co oznacza nadmierne dymienie z rury wydechowej samochodu osobowego.

Czym jest zabrudzenie olejowe turbosprężarki? Jakie są jego konsekwencje?

Przedstawiamy kolejny film poradnikowy, przygotowany przez firmę Melett. Tym razem technik mówi o jednym z głównych powodów usterek turbosprężarek – zabrudzeniu olejowym.

Strategia MAHLE na najbliższe lata – wnioski z konferencji

Tradycyjnie, jak co roku, firma MAHLE zaprosiła nas na konferencję prasową dotyczącą sprawozdania finansowego oraz kwestii związanych ze strategią firmy na najbliższe lata. Spotkanie odbywało się online, a uczestnicy poznali jasno sprecyzowane plany producenta części i urządzeń warsztatowych.

Jak powinien wyglądać olej silnikowy?

Czarny nie znaczy zużyty, krystalicznie przejrzysty nie znaczy idealny, „rzadki” może być tak naprawdę „gęsty”, a „gęsty” – „rzadki” jak woda. Najwyższa pora, aby rozprawić się ze stereotypami, które wciąż krążą wśród niektórych kierowców. Ba, można się z nimi spotkać nawet w warsztatach. Razem z Andrzejem Husiatyńskim, ekspertem TotalEnergies obalamy popularne mity.

Znaki i blokady przy wymianie rozrządu

Każdy mechanik ma jakieś swoje własne patenty usprawniające wymianę rozrządu. Niezwykle ważne jest jednak, aby sztywno trzymać się fabrycznych zaleceń, a wszelkie indywidualne sposoby traktować jedynie jako dodatek, który nigdy nie może zastępować lub pozostawać w sprzeczności z instrukcją montażu. Airtex przypomina najważniejsze zasady, z którymi możemy się zetknąć podczas pracy i tłumaczy, dlaczego są […]

Bez względu na to, czy mówimy o samochodzie spalinowym czy elektrycznym, silnik jest jego najważniejszym podzespołem, umożliwiającym poruszanie się i funkcjonowanie układów współpracujących. Części silnikowe takie jak cylindry, tłoki, zawory, pierścienie czy uszczelnienia to niezwykle często poszukiwane podzespoły na wtórnym rynku motoryzacyjnym. Na szczęście oferta części silnikowych jest szeroka, gdyż są one dostarczane przez wielu producentów. Dobór odpowiednich elementów oraz zapoznanie się z ich ofertą i jakością ułatwią powyższe artykuły. Można wśród nich znaleźć także porady techniczne, dotyczące napraw.