Każdy sprawny samochód z silnikiem spalinowym emituje dym z rury wydechowej. Jednak czasami dymienie to jest wyjątkowo silne. Do tego dochodzą jeszcze kolory spalin, np. czarny albo biały dym z rury wydechowej. Sprawny mechanik potrafi już po ilości i kolorze dymu wstępnie określić przyczynę awarii. Sprawdźmy, co oznacza nadmierne dymienie z rury wydechowej samochodu osobowego.
Dziwny kolor spalin – przyczyny
Czym w ogóle są spaliny? To gazy wydechowe, powstające po wybuchach mieszanki paliwowo – powietrznej w cylindrach silnika samochodu. W skład spalin wchodzą produkty reakcji chemicznej utleniania paliwa w spalaniu zupełnym (dwutlenek węgla) i niezupełnym, produkty reakcji chemicznych, zachodzących pomiędzy składnikami aktywnymi i nieaktywnymi paliwa, a także gazami obojętnymi, resztki paliwa, niewielkie ilości oleju silnikowego i gazy obojętne. Nim spaliny trafią do rury wydechowej, są oczyszczane z najbardziej szkodliwych składników, za pomocą katalizatorów, filtrów cząstek stałych, układów SCR itd.
W sprawnym samochodzie spaliny są bezbarwne, za wyjątkiem sytuacji, gdy mogą być białe przez krótki czas, na skutek wydzielania pary wodnej.
Kiedy jednak spalin jest bardzo dużo, a dodatkowo nabierają wyraźnego koloru – czarnego, białego albo wpadającego w niebieski – powód może być poważny.
Czarny dym z rury wydechowej
Czarny dym z rury wydechowej charakterystyczny jest dla diesli. Po naciśnięciu pedału gazu starsze auta (bez filtrów cząstek stałych) albo pojazdy z problemami technicznymi pozostawiają za sobą czarną zasłonę dymną.
Co jest powodem czarnego dymu, wydobywającego się z układu wydechowego? Najczęściej awaria wtryskiwaczy, które przelewają paliwo (tak zwane lejące wtryski). Może to też oznaczać, że auto ma wycięty filtr cząstek stałych.
Za czarny dym może odpowiadać także uszkodzona turbosprężarka, nieszczelny układ dolotowy albo stała praca silnika na zbyt bogatej mieszance. Powodem stałej pracy silnika na zbyt bogatej mieszance są najczęściej problemy z właściwym działaniem czujników, odpowiedzialnych za dobór mieszanki paliwowo – powietrznej. Winnym może być sonda lambda albo czujniki powietrza (przepływomierz, MAF).
Niebieski dym z rury wydechowej
O czym świadczy niebieski dym z rury wydechowej? To wynik spalania oleju silnikowego.
Co jest tego powodem? Najczęściej zużyty silnik (z bardzo dużym przebiegiem), w którym doszło do zużycia eksploatacyjnego pierścieni tłokowych albo uszczelniaczy zaworowych.
Przez to duże ilości oleju silnikowego trafiają do komór spalania.
Źródłem problemu może być też zużyta turbosprężarka, która przepuszcza olej silnikowy do skompresowanego powietrza, kierowanego do cylindrów.
Biały dym z rury wydechowej
Jak wspomnieliśmy na początku tekstu, wiele silników może przez kilka chwil po uruchomieniu emitować spaliny o białej barwie. Biały dym z rury wydechowej, zaraz po uruchomieniu silnika, jest spowodowany parą wodną, która dostaje się do spalin. Taka barwa spalin pojawia się jesienią i zimą i po kilkudziesięciu sekundach zanika (ewentualnie takie zabarwienie spalin może trwać do rozgrzania się jednostki napędowej do temperatury roboczej). Nie ma w tym nic niepokojącego. Niepokojący objaw jest wtedy, gdy auto stale dymi na biało albo na siwo.
Biały, śmierdzący dym z rury wydechowej (można go określić, jako lekko kwaśny) najczęściej oznacza spalanie płynu chłodzącego, który trafia do komór spalania.
Zazwyczaj w takim przypadku dodatkowy objaw awarii to stałe obniżanie się poziomu płynu chłodniczego.
W jaki sposób płyn chłodniczy może trafiać do komór spalania? Poprzez uszkodzoną uszczelkę pod głowicą auta, poprzez uszkodzoną chłodniczkę oleju silnikowego (jeśli jest chłodzona przez płyn chłodniczy), poprzez skorodowaną chłodnicę zaworu EGR, a także uszkodzoną głowicę silnika.
Szary dym z rury wydechowej
Szary dym z rury wydechowej (bardziej siwy niż biały, w przypadku utraty płynu chłodzącego) może być spowodowany także pracą silnika na zbyt bogatej mieszance.
Co może być tego powodem? Na przykład awaria któregoś z czujników, odpowiedzialnych za dobór mieszanki paliwowo powietrznej. Najczęściej źródłem problemu jest sonda lambda w silnikach benzynowych. Dodatkowy objaw to skokowy wzrost zużycia paliwa. Powodem może być też uszkodzony czujnik temperatury silnika. W tym przypadku dodatkowy objaw to gaśnięcie silnika.
Intensywne dymienie z rury wydechowej z wyraźnym zabarwieniem to oznaka awarii
…albo poważnego zużycia silnika. W takim wypadku powinno się skierować auto do warsztatu, aby przeprowadzić dokładną diagnostykę i określić w 100 procentach przyczynę problemu.
Komentarze