Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny wraz z firmą Czysta Polska opracowują innowacyjne rozwiązanie dla elektromobilności: stację ładowania w formie wysuwanego słupka, zaszytego pod ziemią.
Nowy pomysł na podziemne ładowarki
W Polsce rośnie liczba samochodów elektrycznych, przekraczając 132 tysiące aut osobowych. Jednocześnie dostępność punktów ładowania pozostaje ograniczona, stanowiąc barierę dla rozwoju elektromobilności.
Nowa ładowarka ma rozwiązać ten problem, integrując się z otoczeniem miejskim. Na poziomie chodnika znajdować się będzie jedynie oznakowana klapka, pod którą ukryty będzie słupek z kablem do ładowania. Kierowca będzie mógł w prosty sposób otworzyć klapkę, podłączyć kabel do auta i uruchomić ładowanie za pomocą aplikacji w telefonie.
Oprogramowanie AI
Punktami ładowania zarządzać będzie oprogramowanie oparte na sztucznej inteligencji, umieszczone w chmurze. Aplikacja będzie dobierać optymalny tryb ładowania, analizując dane pojazdu (pojemność baterii, stan naładowania), dane z sieci energetycznej (dostępność i koszt energii) oraz preferencje użytkownika (czas, koszt, oszczędzanie baterii).
Jakie mogą być korzyści z nowego rozwiązania?
- Estetyka: stacja nie zaburza estetyki otoczenia i nie stanowi przeszkody dla pieszych.
- Ochrona przed warunkami atmosferycznymi: stacja jest bezpieczna i odporna na uszkodzenia.
- Optymalizacja ładowania: system dobiera najlepszy tryb ładowania, uwzględniając potrzeby użytkownika i sieci energetycznej.
- Elastyczność: kierowca może określić godzinę i poziom naładowania oraz priorytety (czas, koszt, bateria).
Testy nowej stacji rozpoczną się na początku przyszłego roku.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.
Anonim, 27 listopada 2024, 15:00 2 0
problemem nie jest to czy jest słupek, czy gniazdko na poziomie chodnika. Problemem jest doprowadzenie prądu do danego miejsca i problemem jest otrzymanie dostatecznej ilości prądu w danym miejscu. Kto próbował, ten wie o czym mowa
Odpowiedz