Od lat na głównych panewkach stosowano liczne rodzaje rowków. Producenci panewek często otrzymują pytania o ich znaczenie w łożyskach ślizgowych. Kluczowe jest zrozumienie, że działanie panewek zależy od filmu olejowego dzielącego łożysko ślizgowe i powierzchnię wału.
Film ten tworzy się wskutek obrotów wału. Kiedy wał obraca się, wpycha olej do najbardziej obciążonych stref panewki, i dzięki temu ruch czopa w łożysku przypomina oponę na mokrej nawierzchni podczas wystąpienia zjawiska aquaplaningu.
Podobnie jak rowek bieżnika w oponie odprowadza wodę, tak rowek w panewce rozdziela film olejowy. Jest tylko jedna różnica: w przypadku opon rozerwanie filmu jest potrzebne dla uzyskania maksymalnej przyczepności, w przypadku panewek głównych przyczepność nie jest pożądana.
Podstawowym powodem stosowania rowków jest natomiast konieczność dostarczenia oleju również do korbowodów. Gdyby nie było takiej potrzeby zwykła dziurka doprowadzająca olej do panewki byłaby wystarczająca do smarowania panewek głównych.
W wielu wczesnych silnikach wykorzystywano w pełni rowkowane panewki a w niektórych tych rowków było nawet kilka. Wybór konstrukcji był oparty na tamtejszej wiedzy inżynierów. Wraz z rozwojem technologii związanych z panewkami, odkryto jednak negatywne skutki stosowania rowków w panewkach i dlatego zrezygnowano z rowków w dolnej panewce głównej. W efekcie uzyskano grubszy film olejowy.
Zastosowanie takich panewek zapewnia większy margines bezpieczeństwa i dłuższe życie łożyska ślizgowego. Górne panewki nie są tak obciążone jak dolne i w związku z tym nie oddziałują tak mocno na film olejowy, w ich konstrukcji zachowano więc charakterystyczne rowki po to, by zapewnić smarowanie korbowodom.
Podczas wielu prób mających na celu stworzenie możliwie najlepszej konstrukcji panewek ślizgowych dla silników o wysokich osiągach, producenci zbadali wpływ rowków panewek głównych na wydajność łożyskowania. Wykres 1 ukazuje, że standardowy rowek na całości (180 stopni) górnej półpanewki jest nadal ogólnie najlepszą dostępną konstrukcją.
Nieco krótszy rowek (140 stopni) daje minimalne korzyści, większość z nich dotyczy skuteczności górnych półpanewek głównych, które właściwie nie wymagają dalszej poprawy. Z drugiej strony przedłużenie rowka w panewce do dolnej połówki nawet o 20stopni z każdej strony podziału panewek (czyli rowek zajmuje 220 stopni z obrysu całej panewki) pogarsza działanie górnej półpanewki i nie poprawia już działania dolnej półpanewki. Należy odnotować że ze wzrostem długości rowka spada moc oraz szczytowe ciśnienie filmu olejowego który przekazywany jest na panewkę.
Uwaga: Wciąż można spotkać w pełni rowkowane panewki. Dotyczy to wielu zestawów dla starszych silników, dla których popyt jest mały i ponoszenie kosztów dostosowania ich do obecnych standardów jest nieuzasadnione. Generalnie panewki odzwierciedlają technologie czasów, w których silnik został skonstruowany).
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.
Anonim, 30 grudnia 2011, 23:54 0 0
W silniku K4J by Renault (16V z ok 2000r) tylko panewki w łożyskach 2 i 4 maja rowki smarowe, panewki w pokrywach łożysk 1, 3 i 5 są gładkie. Mogę prosić o wyjaśnienie tego faktu, tzn czy jest to rozwiązanie świadczące o zaawansowaniu konstrukcji czy wręcz przeciwnie? W artykule nie odniesiono się do panewek wogóle nie posiadających takich rowków.
Odpowiedz