Castrol partnerem technicznym PRz Racing Team

, 29 października 2015, 16:14

PRz Racing Team – grupa młodych konstruktorów z Politechniki Rzeszowskiej, o których nie raz pisaliśmy na łamach naszego portalu, znalazła poważnego partnera technicznego. Przyszłych inżynierów startujących w najtrudniejszych na świecie zawodach inżynierskich dla studentów – Formula Student – wesprze Castrol.

Rzeszowski team wyścigowy to grupa studentów kierunków technicznych, których połączyła wspólna pasja do motoryzacji oraz chęć stawienia czoła nowym wyzwaniom.

– „Bardzo się cieszymy, że Castrol – synonim motorsportu na najwyższym poziomie – będzie wspierać ten projekt. Realizacja naszego ambitnego celu wymaga poświęcenia i ciągłego doskonalenia umiejętności – zarówno teoretycznych, jak i praktycznych. Dzięki zaangażowaniu firmy Castrol zespół otrzyma nie tylko pomoc techniczną, lecz także będzie mógł korzystać z wieloletniego doświadczenia producenta środków smarnych w motorsporcie" – podkreślił Bartosz Zborowski, prezes Studenckiego Koła Naukowego Formuła Student Politechniki Rzeszowskiej.

Formula Student to organizowane od kilkunastu lat zawody kierowane do studentów uczelni technicznych z całego świata. Na różnych torach, nieraz tych samych, na których odbywają się wyścigi Formuły 1, studenci z najlepszych szkół wyższych prezentują zaprojektowane i skonstruowane przez siebie bolidy. Maszyny zostają poddane serii testów statycznych i dynamicznych, a inżynierowie największych firm technicznych oceniają innowacyjność, trwałość oraz funkcjonalność zaproponowanych rozwiązań. Pod uwagę brane są także umiejętności prezentacji i tworzenia biznesplanu, przygotowanie projektu bolidu, jego kosztorysu oraz uzasadnienie zastosowanych technologii i rozwiązań. W lipcu studenci z Politechniki Rzeszowskiej startowali na zawodach na torze Silverstone w Wielkiej Brytanii, gdzie sędziowie docenili estetykę wykonania i dbałość o najmniejsze szczegóły. Podkreślono też wykorzystanie już w pierwszym sezonie pakietu aerodynamicznego, podczas gdy niewiele zespołów w ogóle decyduje się na takie rozwiązania.

Wyścigowy bolid, skonstruowany przez studentów z Politechniki Rzeszowskiej, zbudowano na konstrukcji ramowej z poszyciem z włókna szklanego. Ważący 346 kg pojazd jest napędzany motocyklowym silnikiem Honda CBR 600 RR, który z regulaminową 20 mm zwężką na dolocie, jeszcze przed implementacją turbosprężarki, rozwija 72 KM. Docelowo turbodoładowany bolid ma dysponować mocą 100-110 KM, co jest wystarczające na wąski i kręty tor, typowy dla zawodów Formula Student. Pojazd jest doskonałą bazą do dalszych badań i rozwoju. Ponieważ, zgodnie z regulaminem konkursu, jedną konstrukcją można startować dwa lata, już wkrótce rozpoczną się prace nad nową maszyną.

Poza startami w cyklu zawodów Formula Student, członkowie PRz Racing Team biorą też udział w konkursach naukowych i technologicznych mając na koncie liczne osiągnięcia, m.in. zwycięstwo w ogólnopolskiej rywalizacji Creators Academy czy tytuł Studenckiego Projektu Roku 2015 w kategorii Nauka i Technika.

Dowiedz się więcej

Debiut PRz Racing Team w zawodach Formuły Student
Debiut PRz Racing Team w zawodach Formuły Student

Zespół PRz Racing Team z Politechniki Rzeszowskiej dołączył do elitarnego grona uczestników Formuły Student, debiutując na zawodach na torze Silverstone w Wielkiej Brytanii. – „Start w Grand Prix Formula Student to dla całego zespołu ogromne osiągnięcie. Dzięki zespołowej pracy, stworzyliśmy konkurencyjny prototyp, który jest znakomitą bazą do dalszych badań i rozwoju." – mówi mgr inż. […]

,,Tworzymy coś, na co innym brakuje odwagi” – wywiad z Bartoszem Zborowskim z SKN Formuła Student
,,Tworzymy coś, na co innym brakuje odwagi” – wywiad z Bartoszem Zborowskim z SKN Formuła Student

Zawody Formuła Student to elitarna platforma zmagań dla studentów kierunków technicznych z całego świata. Aby móc przystąpić do wyścigu, trzeba samemu zaprojektować i wykonać profesjonalny bolid sportowy. Tego, wydawać by się mogło, niemożliwego do wykonania w polskich warunkach zadania, podjęła się grupa studentów Politechniki Rzeszowskiej. Rozmawiamy z Bartoszem Zborowskim, Liderem Sekcji Marketingu Studenckiego Koła Naukowego […]

Studenci do teamu wyścigowego pilnie poszukiwani
Studenci do teamu wyścigowego pilnie poszukiwani

Do 10 międzynarodowych TEAMów wyścigowego pucharu Reiter Young Stars poszukiwani są studenci – dwaj zdolni mechanicy oraz marketingowiec. Pomysłodawcą i organizatorem zawodów jest Hans Reiter, właściciel stajni GT Reiter Engineering w Kirchanschoering, w Bawarii, który w partnerstwie z KTM Sportscar GmbH oraz Stephane Ratel z SRO Motorsport Group stworzył “REITER YOUNG STARS” – zawody, których […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!