Menu
Informacje Części Technika Po godzinach
15.01 Wypełnij ankietę i weź udział w tworzeniu raportu na temat warsztatów 15.01 Dokąd zmierza świat motoryzacji? Spostrzeżenia, wnioski i rekomendacje. 14.01 Polski dystrybutor części zamiennych wygrywa proces z Audi! Przełomowy wyrok sądu. 14.01 NEXUS Automotive International ogłasza N! Business Forum 2025 14.01 O ile wzrośnie opłata za przegląd pojazdu? Są pierwsze przecieki…

Części silnikowe

Owalne koło zmiennych faz [FILM]

Silniki 1.0 EcoBoost wykorzystują trójowalne przestawiacze faz rozrządu. Film przygotowany przez firmę Schaeffler opisuje zalety tego rozwiązania.

TEDGUM wprowadza do swojej oferty wiele części do samochodów marki BMW i nie tylko

W październiku firma TEDGUM wprowadziła do oferty sporą dawkę elementów do samochodów marki BMW oraz innych popularnych marek. Poniżej prezentujemy listę nowych części.

Wprowadzenie do systemu Bosch K/KE-Jetronic

Z niedawnego artykułu na temat sterowania silnikiem dowiedzieliście się, że zarządzanie pracą silnika jest procesem niezwykle złożonym i pełnym niuansów. Przejście od gaźnika do sterowników elektronicznych także nie było gładkim procesem, choć rewolucję ułatwiło kilka rozwiązań technicznych, w tamtym czasie uważanych za innowacyjne. Chodzi mianowicie o układy wtryskowe K- oraz KE-Jetronic, oba opracowane przez firmę […]

MotoFocus TV: najczęściej zadawane pytania o wymianę paska rozrządu

Czy warto sugerować się interwałami wymiany układu rozrządu, wyznaczanymi przez producentów samochodów? Dlaczego wciąż stosuje się paski a nie łańcuchy? Odpowiedzi na te i inne, najczęściej zadawane pytania o układy rozrządu, udziela Roman Boluk, specjalista techniczny firmy Continental.

Poprawny montaż napinacza w grupie VW – Jak uniknąć problemów z napięciem paska? [FILM]

Podczas wymiany paska rozrządu w niektórych autach z grupy VW należy zastosować się do szczególnych wymagań z instrukcji montażu napinacza paska. Firma Schaeffler przedstawia prawidłowy proces montażu napinacza, który pozwoli uzyskać prawidłową siłę napięcia paska.

Pompa oleju w silniku spalinowym – serce układu smarowania

Prawidłowe smarowanie jest niezbędne dla ekonomicznej i bezpiecznej pracy każdego układu napędowego niezależnie od jego rodzaju, gdyż w jego wnętrzu dochodzi do mechanicznego kontaktu między komponentami. Dostarczenie właściwego środka smarnego do miejsca przeznaczenia samo w sobie nie jest zadaniem prostym. Do tego dochodzi jeszcze różnorodność konstrukcyjna silników i potrzeba odpowiedniego dostosowania rozwiązań technicznych. W tym […]

Sterowanie pracą silników spalinowych

Mamy tendencję do postrzegania parametrów pracy silnika w naszych samochodach jako stałych liczbowych, które nie zmieniają się wraz z warunkami pracy. Nic bardziej mylnego. Silniki spalinowe mogą dostosować się do skrajnie różnych warunków pracy, przy czym większość z tych warunków odbiega od wymarzonego ideału. Niemniej jednak źródło zasilania silnika i układ jego sterowania muszą być […]

Układy wtrysku paliwa – omówienie głównych typów

W długiej historii silników spalinowych badacze nie ustawali w wysiłkach, aby wynaleźć sposób jak najbardziej efektywnego mieszania benzyny i powietrza, który zapewni możliwie najwyższą moc wyjściową i całkowite spalanie.

Samochód osobowy napędzany parą

Silniki parowe przywodzą na myśl dawne lokomotywy i parowce częściej niż samochody osobowe. Technologia parowa nie znalazła szerszego zastosowania w mniejszych pojazdach ze względów praktycznych, ale to nie oznacza, że nie próbowano jej tam wprowadzić. W poniższym artykule przedstawiamy podstawowe właściwości silnika parowego, możliwości dostosowania go do samochodu oraz kilka rzeczywistych przykładów zastosowania technologii parowej […]

Bez względu na to, czy mówimy o samochodzie spalinowym czy elektrycznym, silnik jest jego najważniejszym podzespołem, umożliwiającym poruszanie się i funkcjonowanie układów współpracujących. Części silnikowe takie jak cylindry, tłoki, zawory, pierścienie czy uszczelnienia to niezwykle często poszukiwane podzespoły na wtórnym rynku motoryzacyjnym. Na szczęście oferta części silnikowych jest szeroka, gdyż są one dostarczane przez wielu producentów. Dobór odpowiednich elementów oraz zapoznanie się z ich ofertą i jakością ułatwią powyższe artykuły. Można wśród nich znaleźć także porady techniczne, dotyczące napraw.