Menu
Informacje Części Technika Po godzinach
26.11 Samoobsługowe złomowiska – potencjał recyklingu niewykorzystany w Europie 26.11 Konkurs Hella: wyniki 26.11 MotoFocus TV: Czy diesel to przeszłość? Polski producent ma inne zdanie. 26.11 Szkolenie online: “MAHLE – warsztat przyszłości” 25.11 Europa jako technologiczny, suwerenny lider w branży motoryzacyjnej. Czy to możliwe?

Części silnikowe

Na czym polega proces recyrkulacji spalin silnikowych?

W historii silników spalinowych był okres, w którym nie zwracano uwagi na zanieczyszczenia związane z eksploatacją pojazdów. W późniejszych czasach inżynierowie starali się je zredukować, aby spełnić ustalone przez władze limity maksymalnej emisji. Wraz z pojawieniem się norm Euro, ilość emitowanych substancji szkodliwych została zmniejszona o połowę, a w rezultacie producenci zostali zmuszeni do zwiększenia […]

Parametry geometryczne silników spalinowych

Nie tylko wśród inżynierów i konstruktorów, ale także wśród użytkowników, często poruszanym tematem jest to, jakie główne wymiary powinien mieć silnik, aby być najbardziej wydajną, sprawną i żywotną jednostką napędową w danej kategorii. W tym artykule przedstawimy podstawowe kwestie konstrukcyjne, w oparciu o które określa się stosunek średnicy cylindra do skoku tłoka, liczbę cylindrów, czy […]

Układ chłodzenia – nieszczelność – gdzie cieknie?

Wycieki płynu chłodzącego są skrajnie niebezpieczne. Mogą doprowadzić do przegrzania, a nawet do całkowitego zatarcia silnika. W zdecydowanej większości przypadków za ubywanie płynu odpowiedzialne są nieszczelności w układzie chłodzenia. Jak znaleźć nieszczelność? Jak sprawdzić, gdzie cieknie z układu chłodzenia w samochodzie?

Odgłosy przy rozruchu, uszkodzenie dolnej prowadnicy, brak uszczelki do napinacza… [FILM]

Po wymianie łańcucha rozrządu w silnikach 1.6 CDTi może wystąpić głośna praca przy rozruchu jednostki. Winna jest utrata ciśnienia w napinaczu łańcucha, która prowadzi do uszkodzenia dolnej prowadnicy. Firma Schaeffler prezentuje w swoim filmie dodatkową podkładkę do zamontowania wraz z napinaczem przy wymianie łańcucha rozrządu, która pozwoli uniknąć opisanych objawów.

Praktyczne ograniczenia doładowania w silnikach spalinowych.

Doładowane wersje silników tłokowych były szeroko stosowane w transporcie pasażerskim w ostatnich dziesięcioleciach. Nowych technologii wykrzesania większej mocy z silnika poszukiwano już w latach 80. ubiegłego stulecia, jak również we wcześniejszych dekadach. Rzadko dyskutuje się o tym, jak daleko można lub jak daleko warto posunąć zwiększanie wydajności oraz o tym, jakie fizyczne przeszkody można napotkać […]

Dodatek do pojazdów z LPG – nowość od Liqui Moly

Samochody eksploatowane na gazie LPG bardzo często mają problemy z fabrycznym wtryskiem benzyny. Wszystko przez to, że silnik z instalacją sekwencyjną LPG, spala bardzo małe ilości benzyny i z czasem wtryskiwacze zaklejają się lakami i żywicami powstałymi z odparowanego paliwa. Firma Liqui Moly opracowała specjalny dodatek, który niweluje ten problem.

Rozwiązania Blueprint: Problem z wirnikiem pompy wody

Materiał, z którego powstał wirnik pompy wody, może wpływać na pracę układu chłodzenia. Przykładowo, pompy wody montowane fabrycznie w różnych modelach wielu marek samochodów wykorzystują wirnik wykonany z tworzywa sztucznego, który okazuje się zawodny. Jakie są skutki awarii wirnika w fabrycznych podzespołach i w jaki sposób pompa wody Blue Print z poprawionym wirnikiem rozwiązuje ten […]

Grafik szkoleń BETiS – Grudzień 2023

Przedstawiamy grafik ze szkoleniami firmy BETiS zaplanowanymi na grudzień. Większość szkoleń odbędzie się stacjonarnie, ale są także wydarzenia przeprowadzane on-line. Wszystkie szczegóły są dostępne w poniższej tabeli.

Wolnoobrotowe silniki wysokoprężne. Jakie są rodzaje i ich różnice?

Sprawność energetyczna stała się istotnym tematem na przestrzeni ostatnich 10-20 lat, przede wszystkim w kontekście paliw samochodowych. Silniki spalinowe nie są w stanie przekształcić znacznej części energii zawartej w paliwie w ruch. Niewiele osób jednak wie, że to właśnie najbardziej sprawne pod względem energetycznym silniki spalinowe są spotykane najrzadziej na drogach.

Kontrola szczelności układu klimatyzacji z wykorzystaniem środka kontrastowego

Jeśli układ klimatyzacji nie działa i nie ma w nim czynnika chłodniczego lub jest go zdecydowanie za mało, zwykle przyczyną problemów jest wyciek. Przed ponownym napełnieniem układu należy usunąć nieszczelność.

Bez względu na to, czy mówimy o samochodzie spalinowym czy elektrycznym, silnik jest jego najważniejszym podzespołem, umożliwiającym poruszanie się i funkcjonowanie układów współpracujących. Części silnikowe takie jak cylindry, tłoki, zawory, pierścienie czy uszczelnienia to niezwykle często poszukiwane podzespoły na wtórnym rynku motoryzacyjnym. Na szczęście oferta części silnikowych jest szeroka, gdyż są one dostarczane przez wielu producentów. Dobór odpowiednich elementów oraz zapoznanie się z ich ofertą i jakością ułatwią powyższe artykuły. Można wśród nich znaleźć także porady techniczne, dotyczące napraw.