Gumowe nowości tego roku

31 października 2017, 21:14

Być może pierwsza dekada listopada to zbyt wczesny moment na podsumowanie roku według powszechnych standardów. Jednak ponieważ niniejszy tekst będzie traktował o produktach niszowych, w głębokim poważaniu mamy wszelkie, mainstreamowe schematy i już teraz opiszemy, jakie niszowe nowości pojawiły się w tym roku w branży oponiarskiej.

 

 

 

Rok 2017 zaowocował szeregiem nowości na rynku opon. Kilka z nich – naszym zupełnie subiektywnym zdaniem – zasługuje na wzmiankę na łamach MotoFocus. Obok gumowego dorobku uznanych producentów opon, cieszących się estymą i długimi tradycjami, w roku 2017 zadebiutowało tez kilka produktów wytwórców nieco mniej mainstreeamowych.

Tajwan
Chronologicznie pierwsza pojawiła się w tym roku nowość sygnowana przez PRESA – markę opon osobowych. Sprzedaż ogumienia tej firmy ruszyła w kwietniu tego roku, debiutując na polskim rynku całoroczną oponą PWA. Gumowy produkt wytwarzany w Tajlandii oraz na Tajwanie, zdobył już uznanie na rynku Wuja Sama oraz w Australii, a także w niektórych krajach Europy i Azji.

Opona marki Presa (produkcja: Tajwan i Tajlandia)

Marka należy do tajwańskiego koncernu Maxxis – jednego z 10 największych producentów opon na świecie. Jej wchodzący na polski rynek produkt spełnia wszelkie normy dla ogumienia całorocznego i zimowego, czym zasłużył sobie na alpejski symbol – 3PMSF.

Odpowiednią przyczepność na śniegu zapewniają oponie PRESA PWA lamele 3D oraz budowa bieżnika, dzięki której balans między przyczepnością a niskimi oporami toczenia został zachowany. Do tego dochodzi bezzłączeniowa powłoka nylonowa, podwójne stalowe opasanie oraz wzmocniona konstrukcja osnowy. Wszystko to zapewnia stabilność i precyzję jazdy, również przy dużych prędkościach i w szybkich łukach. Opona dostępna jest u nas w rozmiarach od 155/80 R13 83T do 255/45 R17 94V XL.

Niemcy
Należąca do niemieckiego koncernu Continental marka General Tire, dołożyła do swojego portfolio oponiarskiego, kilka pozycji dedykowanych do osobówek, SUV-ów oraz vanów i lekkich ciężarówek.

Na zimę firma proponuje trzy pozycje: Altimax Winter 3, Snow Grabber Plus i Eurovan Winter 2. Jako niemieckie produkty, oczywiście wszystkie propozycje spełniają rygorystyczne normy obowiązujące u naszych zachodnich sąsiadów.

Pierwsza z propozycji dedykowana jest do kompaktów, aut segmentu średniego, sportowych, a także vanów. Odpowiednie ułożenie krawędzi klocków oraz gęstość lameli ma zapewnić liczne punkty chwytne we wszystkich płaszczyznach oraz pomagać wgryzać się w śnieg. Altimax Winter dostępna jest w 41 rozmiarach, tj. od 13 do 18 cali, wszystkie o aprobacie do 240 km/h.

Snow Grabber Plus natomiast opracowano z myślą o SUV-ach i autach z napędem 4×4. Charakterystyczne dla tej opony jest, że łączy w sobie wytrzymałość na uszkodzenia i długie przebiegi z komfortem jazdy. Producent przygotował 25 rozmiarów – od 15 do 18 cali. Wszystkie o dopuszczalnych prędkościach do 240 km/h.

Nieco przewrotnie nazwany model – Eurovan Winter 2 – dedykowany jest oczywiście od vanów i lekkich pojazdów ciężarowych. Dzięki licznym lamelom oraz krawędziom tworzącym „efekt wycieraczki”, opona charakteryzuje się dobrymi właściwościami jezdnymi na śniegu. Szczególnie w kategoriach trakcji oraz prowadzenia. Szerokie kanaliki natomiast, szybko i skutecznie odprowadzają wodę i błoto pośniegowe.

Rozmiary opony opiewają na wartości od 14 do 16 cali. Niektóre z rozmiarów mają aprobaty dochodzące do 190 km/h.

Francja
Marka STRIAL wprowadziła w tym roku na nasz rynek nowy model opony zimowej, przeznaczonej do SUV-ów oraz pojazdów z napędem 4×4.

Oponę ma wyróżniać nowoczesny design bieżnika oraz nacięcia w rowkach. Te ostatnie według producenta zwiększają zdolność opony do odprowadzania wody i błota pośniegowego spod kół pojazdu. Natomiast optymalna liczba rowków i ich agresywny układ chroni przed poślizgiem, zapewniając bezpieczne prowadzanie przy dużej prędkości. 

Rozmiary opony STRIAL SUV Winter do 16 – 19 cali i wysokości profilu 55 – 70 oraz indeksami prędkości H 9 V.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!