W drodze ku odbudowie świetności – wywiad z Prezesem Zarządu Wytwórni Filtrów PZL Sędziszów SA

, 21 listopada 2013, 13:59

PZL Sędziszów w minionych latach była znaną, państwową wytwórnią filtrów. Obecnie, tuż po prywatyzacji konsekwentnie odbudowuje swoją silną rynkową pozycję. O tym, co dobrego dzieje się w Sędziszowie opowiedział nam Prezes Zarządu firmy, Dariusz Maszczyk.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że Wytwórnia Filtrów „PZL-Sędziszów” działa już od tak wielu lat. Proszę opowiedzieć coś o początkach działalności i o wydarzeniach, które miały przełomowe znaczenie dla działalności firmy.

Dariusz Maszczyk – Prezes Zarządu Wytwórni Filtrów „PZL Sędziszów” S.A.Wytwórnia Filtrów “PZL- Sędziszów” S.A. powstała w 1939 roku, posiada więc ponad 70-letnie doświadczenie badawczo-produkcyjne. W 2014 roku firma będzie obchodzić jubileusz 75-lecia swojego istnienia. Początkowo zakład funkcjonował pod nazwą „C.O.P. Zakład Pomocniczy” i zajmował się m.in. produkcją łóżek żelaznych, drezyn kolejowych czy stalowych okuć do wozów. W 1955 roku rozpoczęto produkcję pierwszego filtra powietrza do ciężarówek STAR. Był to punkt wyjścia do specjalizacji w zakresie produkcji filtrów. Jedenaście lat później Wytwórnia Filtrów stworzyła własny ośrodek badawczo-rozwojowy dla filtrów oleju i paliwa. W 1970 roku rozpoczęto eksport wyrobów, najpierw do Wschodnich Niemiec (NRD), a następnie do Francji, na Węgry, do Czechosłowacji i ZSRR.

W 1971 roku spółka zmieniła nazwę i zaczęła funkcjonować pod obecnym szyldem – Wytwórnia Filtrów „PZL Sędziszów” S.A. Rok później zakupiona została pierwsza licencja i technologie na produkcję plisowanych elementów filtrujących do filtrów oleju i paliwa. Kolejny przełom w historii firmy miał miejsce w 1978 roku, kiedy rozpoczęto produkcję wkładów filtra powietrza z uszczelnieniem z poliuretanu spienionego, dla samochodów FIAT 126 Bis. Istotny był też rok 1997, w którym FIAT AUTO POLAND docenił produkty marki PZL Sędziszów i przyznał fabryce Certyfikat Jakości Dostaw. Rok później firma wdrożyła system zapewniania jakości, zgodnie z normą PN-ISO-001:1996, certyfikowany przez Polski Ośrodek Badań i Certyfikacji. Cztery lata później wdrożony został system zarządzania jakością według wymogów normy ISO/TS 16949, certyfikowanego przez TUV Rheinland.

Kolejnym istotnym wydarzeniem w historii spółki było pojawienie się nowego inwestora i nabycie 85% kapitału zakładowego przez Unimot Express Sp. z o.o. W tym samym roku firma została przyjęta w poczet członków Stowarzyszenia Dolina Lotnicza, zrzeszającego producentów przemysłu lotniczego. Od 2012 roku przedsiębiorstwo stale uruchamia nowe technologie, wprowadza nowe linie produktowe, wzmacnia pozycję na rynku krajowym i rozwija ekspansję na rynki zagraniczne. 

Jak zmieniła się fabryka i organizacja firmy po prywatyzacji?

Od sierpnia 2012 roku właścicielem Wytwórni Filtrów „PZL Sędziszów” S.A. jest spółka Unimot Express Sp. z o.o, należąca do Adama Sikorskiego. Jest to przedsiębiorstwo z polskim kapitałem, które w czerwcu ubiegłego roku przejęło 85% udziałów Wytwórni, a dziś jest posiadaczem większościowego pakietu akcji (ponad 90%). Nowy inwestor od ponad 20 lat z powodzeniem działa w branży petrochemicznej, dzięki czemu posiada wiedzę niezbędną do funkcjonowania na rynku międzynarodowym. Od momentu prywatyzacji w Wytwórni ruszyła restrukturyzacja. Zredukowano koszty, między innymi poprzez optymalizację procesów produkcyjnych, wprowadzenie automatyzacji na niektórych etapach produkcji oraz redukcję cen zakupów surowców.

Spółka została dokapitalizowana, zadbano też o pełną dostępność asortymentu. Kolejnym krokiem był rozwój oferty produktowej i wzbogacenie jej o nowe referencje. Do sprzedaży wprowadzono nowe filtry przeznaczone na rynek motoryzacji, rolnictwa i przemysłu ciężkiego. Udoskonalono procesy produkcyjne i wprowadzono ulepszenia do już istniejącej oferty  (najlepszym przykładem jest zastosowanie ognioodpornego papieru „Flame Retardant” w filtrach powietrza). Obecnie jesteśmy w stanie na bieżąco odpowiadać na sygnały z rynku i zaspokajać potrzeby naszych klientów. Od momentu prywatyzacji Spółka konsekwentnie pracuje nad odbudową sieci dystrybucji. Prowadzimy konsekwentną i przejrzystą politykę budowania długotrwałych relacji biznesowych z naszymi dystrybutorami, polegającą na wsparciu naszych partnerów handlowych w zakresie sprzedażowym jak i marketingowym.

Na 2014 rok zaplanowane zostały kolejne zmiany, m. in. związane z odświeżeniem i wzmocnieniem marki. Przykładem jest rebranding, który wiąże się z modyfikacją logotypu firmy i całego systemu komunikacji wizualnej. Chcemy też podjąć działania, których celem jest odświeżenie i przypomnienie konsumentom o naszej popularnej niegdyś, mocno rozpoznawalnej i docenianej marce. 

Pomimo perypetii i zmieniających się losów Wytwórni, na tle kart historii nadal pozostajemy firmą polską, z polską historią, polskim inwestorem i produkcją ulokowaną w kraju. Gwarantujemy wysoką jakość produkowanych wyrobów, opartą na wieloletniej tradycji. Nadal spełniamy ważną rolę społeczną w regionie Podkarpacia, zapewniając miejsca pracy dla lokalnej społeczności. Stanowimy istotny element rozwoju tutejszej przedsiębiorczości.

Czym filtry z Waszej oferty wyróżniają się na tle produktów konkurencji?

W programie produkcji Wytwórni Filtrów „PZL Sędziszów” S.A. znajdują się filtry paliw, powietrza i olejów smarnych do wszelkiego rodzaju silników i urządzeń roboczych. Posiadamy również produkty do filtracji powietrza atmosferycznego dostarczanego do kabin samochodowych i na stanowiska robocze oraz do filtracji mediów roboczych i chłodziw.

Wyroby Wytwórni Filtrów „PZL-Sędziszów” S.A. odpowiadają normom i wymogom światowych producentów w branży motoryzacyjnej. Jesteśmy wieloletnim dostawcą filtrów dla najbardziej renomowanych producentów samochodów osobowych i ciężarowych na świecie. Stabilną, wysoką jakość produktów zapewnia wdrożony system jakości zgodny z normą ISO/TS 16949: 2009 certyfikowany przez TUV Rheinland Koln Deutschland. Gwarantujemy najwyższą jakość produktów, podyktowaną wieloletnim doświadczeniem w projektowaniu i produkcji filtrów. Stosujemy materiały filtracyjne znanych i renomowanych producentów zapewniających powtarzalność parametrów filtracyjnych. Wykonujemy pełną kontrolę materiałów przed użyciem ich do produkcji oraz kontrolę procesu produkcyjnego na niezależnych stanowiskach badawczych i sprawdzanie jakości gotowych wyrobów przez wykwalifikowanych pracowników.

Jakie istotne  nowości firma wypuściła na rynek w ostatnim czasie?

Wytwórnia Filtrów „PZL Sędziszów” S.A. regularnie proponuje swoim klientom…czytaj dalej


Jakie istotne  nowości firma wypuściła na rynek w ostatnim czasie?

Wytwórnia Filtrów „PZL Sędziszów” S.A. regularnie proponuje swoim klientom nowości produktowe. W ostatnim czasie nasza oferta została wzbogacona o wkłady filtrów powietrza typu WA20…S, przeznaczone do nowoczesnych samochodów ciężarowych. Są one produkowane ze specjalnego, ognioodpornego papieru filtracyjnego „Flame Retardant”, cechującego się zwiększoną odpornością na wysokie temperatury. Katalog produktów został również rozszerzony o nowe filtry i wkłady oleju do motocykli z serii MPP… i MPW…, stożkowe filtry powietrza typu SFA…, przeznaczone do samochodów sportowych oraz filtry paliwa z serii PDL…, przeznaczone do silników diesla z wtryskiem „common rail”. W październiku firma poszerzyła ofertę o kilkanaście nowych referencji, m. in. wkłady filtrów paliwa WP1518X, wkłady filtrów powietrza, oleju oraz wkłady powietrza kabiny. Szczegółowe informacje o nowych produktach można znaleźć na naszej stronie internetowej oraz w firmowym newsletterze rozsyłanym do wszystkich klientów.

Za jeden z najbardziej atrakcyjnych segmentów rynku w branży filtracyjnej uważane są filtry kabinowe. Czy Wasza firma również zamierza podjąć walkę o klienta w tym zakresie?

Dzięki wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań skutecznie walczymy o klienta poprzez oferowanie produktów na najwyższym poziomie. Jednym z popularnych segmentów w branży filtracyjnej są filtry klimatyzacji. W związku z tym w 2008 roku zakupiliśmy nową linię produkcyjną filtrów kabinowych. Obecnie posiadamy w swojej ofercie 203 referencje filtrów kabiny typu WA…, przeznaczonych do samochodów osobowych, ciężarowych i maszyn rolniczych. Dodatkowo, zatrudniamy zespół wykwalifikowanych inżynierów i dysponujemy własnym Centrum Technologicznim, dzięki czemu możemy systematycznie wprowadzać nowości produktowe. Na przestrzeni lat wprowadziliśmy do sprzedaży m. in. filtry kabinowe z węglem aktywnym, pochłaniające przykre zapachy i szkodliwe gazy, takie jak ozon czy związki siarki. Dzięki temu jazda samochodem wyposażonym w sędziszowskie filtry jest komfortowa i bezpieczna dla zdrowia.

Aby jeszcze lepiej zaspokajać oczekiwania naszych klientów, w 2014 roku planujemy rozbudowę parku maszynowego i uruchomienie kolejnej linii do produkcji filtrów kabinowych. Dzięki temu możliwe będzie rozszerzenie wachlarza oferowanych produktów i wzmocnienie pozycji firmy w segmencie filtrów klimatyzacji.

Jakie pokrycie parku samochodów zapewniają produkty PZL-Sędziszów?

Filtry produkowane przez „PZL Sędziszów” S.A. zapewniają pokrycie parku samochodów niemal w 80%. Zakład jest uznanym dostawcą na rynku motoryzacyjnym. Spółka dostarcza swoje wyroby na rynek części zamiennych i do silników produkowanych na „pierwszy montaż”. Produkty WF Filter mogą być stosowane dla kilkudziesięciu znanych na całym świecie marek samochodowych. Oprócz tego w ofercie znajdują się m. in. filtry do samochodów osobowych i ciężarowych, do motocykli, maszyn rolniczych i roboczych, do kompresorów i wózków widłowych, a nawet do samolotów.

Niezwykle istotną rolę w dzisiejszym rynku motoryzacyjnym pełni sprawna sieć dystrybucji. W ilu punktach można obecnie znaleźć produkty z Sędziszowa i czy planowana jest rozbudowa sieci?

Do 2006 roku Wytwórnia Filtrów „PZL Sędziszów” była potentatem w branży filtracyjnej. Sędziszowskie produkty cieszyły się doskonałą renomą, którą zdobyły dzięki jakości i solidnemu wykonaniu. Dziś mamy świadomość znacznej utraty pozycji rynkowej przedsiębiorstwa w realiach wolnorynkowych. Jednak nowy inwestor zna wartość marki i planuje przywrócić Wytwórni Filtrów jej dawną świetność. Istotnym działaniem podjętym w pierwszej kolejności po zakupie akcji było rozpoczęcie pracy nad odbudową sieci dystrybucji. Obecnie sprzedajemy nasze filtry  na terenie całego kraju, a produkty dostarczane są do dystrybutorów bezpośrednio z magazynu w Sędziszowie Małopolskim. Ilość punktów sprzedaży, w których można nabyć nasz produkt sukcesywnie wzrasta.

Czy firma bierze udział w targach, prezentacjach czy innych wydarzeniach branżowych? Gdzie można zapoznać się z jej ofertą?

W 2014 roku będziemy obecni na najbardziej prestiżowej imprezie targowej w branży, a mianowicie na Targach Automechanika Frankfurt. Jesteśmy również na innych tego typu wydarzeniach, tj. między innymi na Automechanika MIMS Moskwa czy Międzynarodowych Targach Hydrauliki HPS. Systematycznie uczestniczymy w eventach branżowych na terenie całego kraju. We wrześniu br. prezentowaliśmy filtry do maszyn rolniczych podczas największej w kraju Wystawy Rolniczej AGRO SHOW w Bednarach.

Bardzo aktywnie wspieramy naszych dystrybutorów w organizowanych przez nich lokalnych przedsięwzięciach targowo-wystawienniczych. Jest to doskonała forma dotarcia do klienta ostatecznego i zapoznanie go z naszą aktualną ofertą produktową. Targi i imprezy branżowe to nie jedyna okazja do zapoznania się z ofertą naszej firmy. Pełen asortyment Wytwórni Filtrów „PZL Sędziszów” S.A. można obejrzeć w katalogu internetowym na naszej stronie. Dodatkowo, do wszystkich dystrybutorów i klientów indywidualnych regularnie rozsyłane są newslettery, w których informujemy o nowościach produktowych i ważnych wydarzeniach z życia spółki.

Dowiedz się więcej

,,Nie boimy się dobrej rywalizacji z konkurencją” – wywiad z Prezesem Zarządu Italcom
,,Nie boimy się dobrej rywalizacji z konkurencją” – wywiad z Prezesem Zarządu Italcom

Firma Italcom istnieje już od ponad 20 lat, od początku specjalizując się w branży wyposażenia warsztatowego. Jest to specyficzny i interesujący segment rynku motoryzacyjnego, o czym przekonała nas rozmowa z Grzegorzem Kazimierskim, Prezesem Zarządu Italcom. Italcom to firma z doświadczeniem i już 20-letnią historią. Większość firm zakładanych w tamtych burzliwych czasach musiała poradzić sobie z […]

,,Zajmując się niszowym produktem, musimy oferować najszerszą gamę” – wywiad z Krzysztofem Burzyńskim z Moto Remo
,,Zajmując się niszowym produktem, musimy oferować najszerszą gamę” – wywiad z Krzysztofem Burzyńskim z Moto Remo

Na polskim rynku części zamiennych kluczem do sukcesu bywa specjalizacja. Taką strategię obrała firma Moto Remo, która buduję pozycję eksperta od turbosprężarek. Na nasze pytania odpowiedział współwłaściciel firmy – Krzysztof Burzyński. W październiku firma obchodzi jubileusz 20-lecia. Jak zmieniła się przez ten okres i jakie były najważniejsze decyzje, które wpłynęły na jej dzisiejszą organizację i […]

,,Dużo więcej niż sprzedaż” – wywiad z współwłaścicielem firmy CARTEC
,,Dużo więcej niż sprzedaż” – wywiad z współwłaścicielem firmy CARTEC

Krzysztof Wiśniewski, współwłaściciel firmy CARTEC, specjalizującej się w dystrybucji wyposażenia warsztatowego, odpowiedział na kilka naszych pytań. Dotyczyły one zmieniającego się rynku oraz działalności firmy, która obchodzi w tym roku jubileusz 20-lecia. Jesteście jedną z firm, które na polskim rynku działają już od 20 lat. Jak przez ten czas zmieniał się polski rynek motoryzacyjny, a wraz […]

Nowości w ofercie PZL-Sędziszów
Nowości w ofercie PZL-Sędziszów

Wytwórnia Filtrów PZL-Sędziszów S.A. poszerzyła katalog swoich produktów o nowe referencje. Oferta została wzbogacona o kolejne filtry powietrza, oleju i kabiny. Nowe filtry przeznaczone są do samochodów osobowych oraz ciężarowych. Szczegółowe informacje oraz opisy nowości są dostępne na stronie wf-filter.pl oraz w pliku pod linkiem podanym poniżej. Zobacz nowości w ofercie PZL-Sędziszów

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Anonim, 22 listopada 2013, 21:26 0 0

Nic zaskakującego nie robią....ale powodzenia!

Odpowiedz

Anonim, 27 listopada 2013, 9:42 0 0

Pan M został odwołany z funkcji prezesa -nic ten człowiek nie zrobił dla tej firmy jedynym jego pomysłem po prywatyzacji było zwalnianie ludzi Firmę którą budowały pokolenia zniszczono w bardzo krótkim czasie Nikt się nie zainteresował losem zwalnianych pracowników w niektórych przypadkach były to osoby utrzymujące całe rodziny

Odpowiedz

Anonim, 28 listopada 2013, 7:52 1 0

no ale co zwalniał z produkcji ukrócił biurokracje tam z tego co wiem był gmach biurokracji wywalił darmozjadów obniżył ceny na filtry i teraz tak jak u mnie w zakładzie sprzedaje jego filtry bo cena konkuruje .tylko szkoda bo na targach w RZESZOWIE byli nieobecni a to przecież ich rejon

Odpowiedz

Anonim, 28 listopada 2013, 9:17 0 0

karuzela prezesów jak za dobrych czasów Gierka, hehe :)

Odpowiedz

Anonim, 28 listopada 2013, 11:45 0 0

Tak pan M zwalniał pracowników z produkcji i na chwilę obecną nadal zwalnia a jego pomysłem na zimę było zakręcenie ogrzewania hal i zakup bezrękawników- kufajek dla pracownikow

Odpowiedz

Anonim, 28 listopada 2013, 12:31 0 0

no bo trudno im będzie się odbudować po przepaszczeniu kilku lat teraz wejść na rynek bardzo trudno no ale życze powodzenia

Odpowiedz

Anonim, 28 listopada 2013, 13:59 0 0

Obecnie już nie jestem związany z ta firmą więc mogę popatrzeć na nią z innej perspektywy powiem krótko nie za bardzo widzę przyszłość tej firmy a szkoda bo zaprzepaszczono próbę prywatyzacji za prezesa Leona M jeszcze w latach 90- siątych kiedy zakład był jeszcze potentatem w dziedzinie filtracji

Odpowiedz

Anonim, 1 grudnia 2013, 16:41 0 0

Też już przestałem wierzyć w powodzenie tego pomysłu a szkoda bo to moje rodzinne miasto

Odpowiedz

Anonim, 8 grudnia 2013, 21:46 0 0

Wszystko da się zrobić ale tam potrzebne jest NOWE MYŚLENIE a nie odgrzewanie kotletów....potrzeba nowych mądrych a nie tanich ludzi!!!!!!
Amen

Odpowiedz

Anonim, 13 grudnia 2013, 10:40 0 0

Ta firma jeszcze ma zadatki komunistyczne.Jeszcze dużo wody w rzece upłynie jak zmieni się mentalność niektórych pracowników tej firmy albo odejdą na emeryturę.
Jak to możliwe że sprzedaje się tyle filtrów wszelkiej maści chińskich oraz Boscha,Manna,Hengsta,Purfluxa,Knechta a Sędziszowa prawie nic.Paradoks?
Nie trzeba nic importować,wszystko jest na miejscu,w Polsce.Czyżby złe zarządzanie?

Odpowiedz

Anonim, 14 grudnia 2013, 10:29 0 0

cena kolego cena ale powoli zaczynają się sprzedawać w każdym razie u mnie

Odpowiedz

Anonim, 22 grudnia 2013, 22:00 0 0

Ale mówmy o sprzedaży w hurcie a nie 5 szt na m-c!

Odpowiedz

Anonim, 6 września 2014, 16:44 0 0

no ale im więcej detalistów takich jak małe warsztaty mówie o sobie tym więcej sprzedaje hurtownia

Odpowiedz

Anonim, 17 czerwca 2015, 15:51 0 0

Nie ma szacunku dla pracowników tej firmy i największe zastrzeżenia są do Pana Żurka zastępcy kierownika wydziału jest on cwaniakiem oraz bardzo fałszywym człowiekiem mataczy jeśli chodzi o listy do zwolnienia oraz zwolnienia pracowników. Jeśli ktoś ma dobry układ z tym panem to pracuje w tej firmie jakby nigdy nic a osoba prawidłowo i bardzo dobrze wykonująca swoje obowiązki idzie do zwolnienia za pośrednictwem i życzeniem tego oto pana oraz jeśli także sie ma dobre układy z nim to na początku pracownik na umowie zlecenie któremu raz sie chce raz nie chce pracować dostaje umowę o prace a pracownik który sie stara i wogóle nie dostaje pracy , i wogóle. Pracownicy bardzo sumienni i bardzo dobrzy którzy mają stopnie niepełnosprawności co zaczym idzie że wychodzą godzine wczesniej to już dla tego pana to są źli pracownicy i nie mają prawa bytu i odrazu tacy pracownicy choć niewiele im brakuje do emerytury niektórym rok innym 2 a jeszcze innym 3 lata odrazu idą na listy do zwolnienia a później na zwolnienie bo taki pracownik to zły pracownik jak dla tego pana i dzięki temu panu już nie jedna osoba poszła na bruk nie słusznie bo takie ma widzimisię ten pan i nikt z tym nie robi może jak ktoś w końcu się wkurzy i pójdzie do sądu pracy albo do mediów to może się opamiętają bo to co ten pan i w ogóle co się tam wyprawia to jest cyrk na kółkach i nie zdziwię się jeśli ktoś za przeproszeniem kiedyś obije panu Żurkowi pysk za takie matactwa bo to się w głowie nie mieści radze uważać na tego fałszywca który uważa się za niewiadomo kogo bo nikt mu nic nie zrobi mam nadzieje że w końcu dostanie ten pan to na co naprawdę zasługuje i poczuje się jak ci ludzie którym już zmarnował życie bo inaczej nie da się tego nazwać. Bo na to co robi to jest wiele dowodów i opinii ludzi tam pracujących i osób które przez niego już nie pracują.

Odpowiedz