Minerał czy syntetyk?

, 2 grudnia 2020, 23:16

Temat wyboru baz olejowych, od lat rozgrzewa dyskusję na forach internetowych. A nie powinno tu być miejsca na dowolną interpretację faktów, ponieważ to właśnie baza, w dużym stopniu, determinuje właściwości oleju. To od niej zależą parametry smarne i szybkość starzenia oleju.

Oleje mineralne dobre, ale tylko przez chwilę

Wbrew obiegowym opiniom, oleje mineralne mają doskonałe właściwości smarne i doskonale przylegają do metalu, dzięki czemu niechętnie spływają do miski olejowej po wyłączeniu silnika. Niestety w wysokiej temperaturze bardzo szybko ulegają utlenieniu i tracą swoje parametry. Co gorsza, olej mineralny szybko ulega zakwaszeniu i wręcz sprzyja rozwoju korozji. W związku z tym faktem, oleje mineralne mogą być stosowane w starszych silnikach, gdzie koszt wymiany oleju i jego dolewek nie może być wysoki.

Oleje syntetyczne – najlepsze do sportu

Prawdziwe syntetyki oparte są o tzw. bazę PAO, czyli polialfaolefiny. Taka baza tworzona jest z benzyny lub gazu, a nie z samej ropy naftowej. Oleje oparte o tę technologię są najbardziej odporne na starzenie i utlenianie i mają najlepsze właściwości smarne. Oczywiście mają i wady. Jedną jest słaba zdolność mieszania z dodatkami, drugą wysoka cena, a trzecia to słaba przyczepność. Taka technologia jest bardzo droga, a na rynku jest bardzo mało olejów w pełni syntetycznych. Polskie prawo zezwala na nadinterpretację i nazywanie olejów z grupy III, a więc produktów wytworzonych przez proces hydrokrakingu, olejami syntetycznymi. Pełne syntetyki najlepiej stosować w sporcie i w samochodach po modyfikacjach mechanicznych. Firma Liqui Moly jako jedna z niewielu ma takie oleje w swojej ofercie (sprawdź na: www.liqui-moly.pl).

Uniwersalna baza, czyli mieszanina PAO i bazy HC

Oprócz tradycyjnego podziału należy wyróżnić oleje oparte o technologię hydrokrakingu. Tworzenie takich baz polega na oddziaływaniu wysoką temperaturą i wodorem pod dużym ciśnieniem na oleje powstałe w wyniku rafinacji ropy naftowej. Właściwości tych baz są bardzo dobre i często dorównują olejom syntetycznym. Taka baza wymieszana z bazą PAO tworzy olej niemal idealny. Oleje HC z dużą zawartością bazy PAO łączą dobre cechy baz HC z odpornością PAO. Takie bazy mają dobre właściwości smarne lepszą mieszalność z dodatkami i doskonałą przyczepność do metalowych elementów. Tych olejów warto używać na co dzień i z reguły to właśnie one mają najnowsze aprobaty.

Na koniec warto dodać, że nie ma jednej doskonałej recepty na olej. Najważniejsze jest, aby wybierać produkty stworzone z dobrych receptur i właściwych surowców. Kluczowe jest jednak to, aby producent zapewniał jakość i powtarzalność produkcji .

Dlatego, jeżeli chcesz kupić DOBRY olej, wejdź tu:

www.liqui-moly.pl

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Konsultant, 4 grudnia 2020, 17:15 1 0

PAO to już za mało dla olejowych zboczeńców. Teraz muszą być estry i ceramika.

Odpowiedz

Fredi, 13 grudnia 2020, 8:07 1 0

A kto to jest olejowy zboczeniec ...... ??

Odpowiedz