Prezes AS-PL jedną z najbardziej przedsiębiorczych kobiet w Polsce

, 19 grudnia 2017, 9:26

Danuta Kaszubowska – Prezes Zarządu AS-PL znalazła się kolejny raz w gronie 100 najbardziej przedsiębiorczych kobiet w Polsce w kategorii firm o przychodach ze sprzedaży powyżej 50 mln złotych.

– Od kilku lat obserwuję wzrost zatrudnienia kobiet w branży motoryzacyjnej. Coraz częściej kobiety obejmują stanowiska zarządcze, co cieszy. Okazuje się, że podejmowanie trudnych decyzji nie sprawia nam trudności. Potrafimy twardo negocjować. Z powodzeniem łączymy kobiecą wrażliwość ze stanowczością, obalając stereotypy. Gratuluję wszystkim Paniom, które zostały docenione i znalazły się w rankingu. Życzę pomyślności w realizacji przyjętych strategii – mówi Danuta Kaszubowska.

Siódma edycja rankingu
Wywiadownia gospodarcza Bisnode Polska oraz redakcja dziennika „Puls Biznesu” po raz siódmy przeprowadziły ranking „100 Kobiet Biznesu”. W rankingu udział wzięło 3,5 mln podmiotów gospodarczych. Laureatki wybierane były wieloetapowo. Pierwszy etap zakładał wyłonienie pań, które nieprzerwanie przez dwa lata zajmowały stanowisko prezesa zarządu lub były właścicielkami firmy. W drugim etapie wzięto pod uwagę „know-how” oraz dostępne w Krajowym Rejestrze Sądowym lub posiadane przez Bisnode Polska sprawozdania finansowe w latach 2016-15. Jak zaznaczają organizatorzy, jednym z podstawowych kryteriów była dodatnia dynamika wartości sprzedaży i zysku, dodatni wynik finansowy, terminowe wywiązywanie się z obowiązku publikacji danych finansowych. Ważnym czynnikiem była także nieposzlakowana opinia. Dyplomy dla Laureatek rankingu wręczone zostały podczas gali „100 Kobiet Biznesu 2017” w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. W imieniu Prezes Danuty Kaszubowskiej dyplom odebrała Ewa Kozłowska – ekspert ds. bankowości i finansów w AS-PL Sp. z o.o.

– Kobiety doskonale sprawdzają się w biznesie motoryzacyjnym i zajmują wysokie stanowiska, mimo że mówi się, iż jest to branża zdominowana przez mężczyzn. Pracują w fabrykach przy produkcji pojazdów, projektują nowe samochody, świadczą usługi w warsztatach mechanicznych, są też kierowcami w transporcie krajowym i międzynarodowym. Znajdują się wśród pracowników branży, co prawda wciąż w mniejszości, ale w ostatnich latach następują spore zmiany. Z roku na rok wzrasta ich liczba. Jeszcze sześć lat temu płeć żeńska w Polsce stanowiła niecałe 30 proc. pracowników branży motoryzacyjnej, dziś to już prawie 35 proc. w Unii Europejskiej od lat udział kobiet pozostaje na niemal niezmiennym poziomie. Według „Pulsu Biznesu” na podstawie danych Eurostatu w 2015 r. w tym sektorze pracowało ponad 3,2 mln osób, z czego 25 proc. stanowiły kobiety. W tym samym roku w naszym kraju w motoryzacji zatrudnionych było 255 tysięcy pracowników, z czego prawie 90 tys. to kobiety. To o 10 proc. więcej, niż wynosi średnia w UE. W Polsce co trzecia osoba zatrudniona w motobranży to kobieta, a w UE — co czwarta. Coraz więcej kobiet aplikuje na stanowiska, ale jest to zjawisko charakterystyczne głównie dla Polski – informuje dr Henryka Bochniarz członek rady nadzorczej FCA Poland. 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!