10 przykazań eksploatacji turbosprężarki

, 6 listopada 2008, 0:00

Pomimo, że turbosprężarka jest urządzeniem bardzo precyzyjnym, jej mechanizm jest względnie prosty, wytrzymały i skuteczny. Przy właściwej obsłudze turbosprężarka jest zdolna do niezawodnej pracy przez długie lata, mimo że jej prędkość obrotowa dochodzi czasami do 200 000 obr/min. Turbosprężarka nie wymaga specjalnej obsługi. Zazwyczaj wystarczy okresowa kontrola jej mocowania do silnika, co zapewnia jej prawidłowe działanie.

1. Traktuj turbosprężarkę, jako integralną część Twojego silnika.
Twoja turbosprężarka została tak zaprojektowana, aby stosować ją do silnika, do którego jest przeznaczona. Silnik i turbosprężarka są od siebie nawzajem zależne w taki sposób, aby uzyskać optymalną sprawność tych urządzeń. Turbosprężarka nie jest urządzeniem dodatkowym, które może być zdemontowane w razie zużycia lub awarii. Urządzenie to wymaga takiej samej dbałości jak silnik, w szczególności okresowego sprawdzania jego mocowania.

2. Nie dopatruj się zbyt pochopnie awarii w turbo-sprężarce, jeżeli zauważysz niedomagania w pracy silnika.
Bardzo często turbosprężarka w doskonałym stanie jest demontowana i wymieniana na nową
z powodu pozornie złego działania, które w rzeczywistości pochodzi od innych zespołów silnika, jego regulacji lub elementów jego wyposażenia, a nie od samej turbosprężarki. Zauważyłeś niebieskie spaliny? Przed wymontowaniem sprawdź, czy wkład filtra powietrza nie jest zanieczyszczony. Sprawdź również, czy przyczyna nadmiernego zużycia oleju nie znajduje się w samym silniku (jego zużycie, wycieki). Turbosprężarka hałasuje? Zdarza się po prostu, że połączenia śrubowe są poluzowane. Czarne spaliny? Spadek mocy silnika? Jeszcze raz sprawdź przede wszystkim sam silnik.

3. Pamiętaj o trzech wrogach Twojej turbosprężarki:
O niedostatecznej ilości oleju, niedostateczna ilość oleju objawia się przede wszystkim uszkodzeniem łożysk, ocieraniem kół wirnika, utratą szczelności, a nawet pęknięciem wałka;

O obcych ciałach w zasysanym powietrzu, przedostanie się ciała obcego powoduje uszkodzenie łopatek, koła, co prowadzi do nie wyważenia układu wirującego i w konsekwencji do uszkodzenia pierścieni uszczelniających oraz poważnej awarii całego urządzenia;
O zanieczyszczeniach w oleju, zanieczyszczenia w oleju mogą uszkodzić łożyska i czopy wałka, utrudnić przepływ oleju i funkcjonowanie pierścieni uszczelniających – mogą to być cząstki metalu, nagaru.
Można wyeliminować lub zmniejszyć to ryzyko dbając szczególnie o stan układu zasysania oleju i filtra oleju. Zalecane jest stosowanie olejów o lepkości minimum 15W/40 (w miarę możliwości syntetycznych), przeznaczonych do silników turbodoładowanych.

4. Nie próbuj samodzielnie naprawiać turbosprężarki.
Twoja turbosprężarka jest właściwie prostym mechanizmem, ale jest wykonana z tolerancjami rzędu mikrometrów. Tylko producent turbosprężarki lub autoryzowane przez niego przedsiębiorstwo ma narzędzia i personel wyspecjalizowany w naprawach tych urządzeń. Zaoszczędzisz czas i pieniądze, ponieważ tylko oni znają doskonale Twój silnik i jego wyposażenie.

5. Próbuj przewidywać awarie.
Jeżeli zauważysz wycieki oleju, nienormalne drgania albo hałas pochodzący z turbosprężarki, zatrzymaj silnik. Awaria może być szybko usunięta w tym momencie. Jeżeli tego nie uczynisz, będziesz zmuszony dokonać naprawy dużo droższej. Turbosprężarka wiruje z ogromną prędkością. Najmniejsza anomalia może błyskawicznie spowodować poważną awarię (wystarczy tylko kilka sekund, aby z powodu niedostatecznej ilości oleju zniszczyć łożyska).

6. Nie montuj Twojej turbosprężarki do innego silnika.
Każda turbosprężarka jest konstruowana do określonego typu silnika i specyficznych warunków jego użytkowania. Różne parametry takie jak pojemność silnika, jego moc, sposób eksploatacji (szosa lub teren), obciążenie pojazdu, wysokość n.p.m. to tylko niektóre z czynników, które uwzględnia konstruktor projektując turbosprężarkę. Jednak pomimo tego tylko autoryzowany warsztat może zaproponować zmianę oryginalnej turbosprężarki na inną bez obawy zmiany parametrów silnika, ale od tego są specjaliści!

7. Pamiętaj o tym, dlaczego Twój silnik jest doładowany.
Silniki różnych pojazdów i urządzeń wyposaża się w turbosprężarki z różnych powodów:
­ zwiększenie mocy i momentu obrotowego,
­ skompensowanie spadku ciśnienia atmosferycznego na większych wysokościach,
­ zmniejszenie zużycia paliwa i ilości zanieczyszczeń w wydalanych spalinach.

Bez względu na wszystko nie próbuj podnosić stopnia doładowania Twojej turbosprężarki,
a w szczególności nie zmieniaj nastawy regulatora ciśnienia doładowania. Jest ono tak dobrane, aby otrzymać optymalną sprawność silnika. Zbyt duże ciśnienie doładowania może spowodować wzrost temperatury silnika i uszkodzenie tłoków albo zużycie powierzchni panewek.

8. Pamiętaj o przeszkoleniu kierowcy (operatora).
Najlepsze urządzenie nie wykaże swoich możliwości, jeżeli użytkownik nie jest przygotowany do jego obsługi. Silniki doładowane wymagają szczególnej przezorności:
­ aby wyeliminować zbyt szybkie zużycie się łożysk turbosprężarki nie zatrzymuj silnika, jeżeli pracuje na wysokich obrotach, ponieważ wtedy turbosprężarka wiruje nadal z ogromną prędkością, podczas, gdy ciśnienie oleju spada do zera,
­ uruchamiając silnik poczekaj, co najmniej 30 sekund na wypełnienie przewodów olejowych, dopiero potem możesz zwiększyć obroty,

­ zaleca się pozostawienie silnika po pracy na czas 2-3 minut na biegu jałowym (czas potrzebny do ostudzenia turbosprężarki).

9. Powierz obsługę Twojej turbosprężarki autoryzowanej firmie.
Wszystkie turbosprężarki powinny być rozmontowywane, naprawiane i wymieniane w autoryzowanej firmie. Samodzielna naprawa, zamiana części oryginalnych może doprowadzić do skutku odwrotnego od zamierzonego, spowodować awarię i utratę gwarancji. Autoryzowany warsztat dysponuje zapasem nowych turbosprężarek i częściami zamiennymi. Zawsze jest zapewniona szybka obsługa i naprawa.

10. Bądź świadomym użytkownikiem Twojej turbosprężarki.
Bądź w kontakcie z autoryzowanym warsztatem naprawczym a zapewnisz Twojej turbosprężarce długą żywotność. Jej regeneracja jest rozwiązaniem ekonomicznym. Będąc przewidującym zachowasz Twoją turbosprężarkę w dobrym stanie przez długie lata, w czasie, których będzie ona wydajnie pracować.

Więcej informacji w oddziałach firmy Moto-Remo:
Chorzów, ul. Łagiewnicka 3, tel. 032 / 20-40-261
Warszawa, ul. Głębocka 98a, tel. 022 / 75-15-503
Iława, ul. Biskupska 7, tel. 089 / 64-86-776

Dowiedz się więcej

Noworoczne postanowienia mechanika
Noworoczne postanowienia mechanika

Nowy Rok zawsze staje się okazją do czynienia planów i postanowień. Zwykle nic z nich nie wynika, choć tuż po sylwestrowej zabawie wydają się całkiem możliwe do zrealizowania. Postanowiliśmy podpowiedzieć mechanikom, którzy jeszcze nie poczynili własnych postanowień… Nasze zestawienie ma charakter humorystyczny, co nie oznacza, że z którejś podpowiedzi nie można skorzystać… 🙂 Zapraszamy również […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!