Rozwój grupy Bosch w Polsce

, 21 maja 2008, 0:00

Grupa Bosch w Polsce odnotowała w 2007 roku obrót na poziomie 868 milionów euro, co stanowi wzrost o blisko 11 proc. w stosunku do roku 2006. Z tego 593 miliony euro przypadły na dział Techniki Motoryzacyjnej. Obroty działu Techniki Motoryzacyjnej wzrosły o 5,5 proc.

Wysoki przyrost, głównie dzięki nowym nawigacjom mobilnym, osiągnął dział Car Multimedia – Blaupunkt. Korzystnie kształtowała się też sprzedaż części samochodowych na rynek wtórny.

Polska kadra doceniona
Łącznie grupa Bosch zatrudnia w Polsce blisko 1600 pracowników. Dział Techniki Motoryzacyjnej zatrudnia 500 osób.
Do roku 2010 w Boschu w Warszawie ma być zatrudnionych ponad 130 informatyków. Zostanie tu utworzone „Centrum Kompetencyjne IT”, jeden z trzech ośrodków odpowiedzialnych za rozwój i obsługę platformy SAP oraz wsparcie systemów CAD/CAM dla całego koncernu Bosch. Najważniejszym zadaniem nowego zespołu będzie całkowite przejęcie opieki informatycznej nad systemem księgowo-finansowym. W tym celu powstanie zespół konsultantów i programistów w całości rekrutowany z polskiej kadry. Proces kształtowania się nowej organizacji jest przewidziany na dwa lata.

Nowa fabryka filtrów
Nakłady na inwestycje w środki trwałe grupy Bosch w Polsce wyniosły w minionym roku 21 milionów euro. W latach 2005 i 2006 na cele te firma przeznaczyła 30 milionów euro, zaś na rok 2008 planowany jest wzrost wydatków na cele inwestycyjne do ponad 30 milionów euro.

Ważną inwestycją jest budowa nowego zakładu, w którym od 2009 roku będą produkowane filtry cząstek stałych do pojazdów z silnikami Diesla. Fabryka ta należy do utworzonej w lipcu ubiegłego roku spółki joint venture Boscha i Denso, która przyjęła nazwę „Advanced Diesel Particulate Filters Sp. z o.o.” (w skrócie: ADIF). Udział Boscha w tym przedsięwzięciu wynosi 50 proc.

Inwestycja zostanie wybudowana w Mirkowie koło Wrocławia, obok istniejącego już zakładu układów hamulcowych Boscha. W marcu tego roku rozpoczęła się rekrutacja pracowników – obecnie poszukiwani są kandydaci na stanowiska inżynierskie.

Budowa nowej siedziby spółki Robert Bosch w Warszawie
Znaczące inwestycje będą też poczynione przez warszawską spółkę handlową Boscha, a będą związane z budową nowej siedziby. W ubiegłym roku nastąpił wybór i zakup ziemi, na której powstanie nowy biurowiec, a w maju rozpoczną się prace budowlane, które potrwają do końca 2009 roku. Budynek powstanie przy ul. Jutrzenki, gdzie znajdują się już siedziby spółek Buderus i Bosch-Rexroth.

Na powierzchni około 9 tys. m2 będą się mieściły pomieszczenia biurowe i szkoleniowe. Przeprowadzka do nowej siedziby umożliwi skupienie wszystkich działów spółki w jednym miejscu, co usprawni procedury i przyspieszy proces komunikacji. Nowy budynek będzie też stanowił dogodne zaplecze lokalowe do dalszego, dynamicznego rozwoju firmy. Dodatkowo, bliskość siedziby Rexrotha i Buderusa pozwoli na jeszcze lepsze wykorzystanie efektu synergii pomiędzy polskimi oddziałami Boscha. Wartość inwestycji wyniesie 13 milionów euro.

ISO w warsztatach Bosch-Service
Uzupełnieniem oferty Boscha w zakresie sprzedaży produktów i serwisu posprzedażnego jest też sieć niezależnych warsztatów samochodowych Bosch-Service. Aby świadczyć usługi jak najwyższej jakości, w placówkach tych Bosch wdraża normę ISO 9001:2000. System zarządzania jakością wprowadziło do końca minionego roku blisko 80 warsztatów. Na całym świecie sieć Bosch-Service liczy ponad 13 tysięcy warsztatów, z czego w Polsce znajduje się ich ok. 300.

Polska ważnym krajem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej
Regiony Azji i Pacyfiku, jak również Europy Środkowo-Wschodniej mają odnotowywać w nadchodzących latach najwyższe wzrosty. Obrót Boscha w Europie Środkowo-Wschodniej wyniósł w 2007 roku 3,7 miliarda euro, co stanowiło 8,1 proc. całkowitego obrotu przedsiębiorstwa. Na ten rok firma planuje wzrost obrotu w Europie Środkowo-Wschodniej do 4 miliardów euro. Obrót polskich spółek Boscha stanowi 23 proc. całego wschodnioeuropejskiego obrotu. Utrzymująca się dobra koniunktura w polskiej gospodarce, zwłaszcza w branżach, w których działa Bosch, pozwala nam mieć nadzieję, na dwucyfrowy wzrost obrotów firmy w Polsce także w 2008 roku. 

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!