Zmierzono rzeczywiste spalanie samochodów – większe od deklaracji o nawet o 50%

, 7 lipca 2016, 15:48

Grupa PSA opublikowała dane dotyczące spalania paliwa w rzeczywistym ruchu dla niemal 30 modeli produkowanych przez siebie samochodów. Testy przeprowadzono we współpracy z organizacjami pozarządowymi a całość nadzorował audytor. Podobne testy wkrótce będą obowiązkowe dla całej branży motoryzacyjnej.

Pomiary wykonano na publicznych drogach. 25 km prowadziło w ruchu miejskim, 39 kilometrów poza obszarem zabudowanym i 31 km po autostradach. W samochodach znajdowali się pasażerowie, w kufrach bagaże, a urządzenia klimatyzacyjne w samochodach były włączone. Wszystko po to, by uzyskać realne wyniki spalania. Wyniki pomarów pokazują wzrost spalania od 1,2 do 2,7 l/100 km.

Do końca bieżącego roku wszystkie marki wchodzące w skład Grupy PSA, czyli Peugeot, Citroën i DS, zamieszczą na swoich stronach internetowych kalkulatory pozwalające na szacunkowe obliczenie spalania poszczególnych modeli w oparciu o styl jazdy, dominujące środowisko jazdy, obciążenie pojazdu itp. Jednocześnie mają zostać opublikowane wskazówki pomagające kierowcom w osiągnięciu optymalnych wyników spalania.

PSA jest pierwszym koncernem samochodowy na świecie, który zdecydował się na ujawnienie rzeczywistych wyników spalania samochodów. Francuski producent zapowiedział to działanie po ujawnieniu tzw. afery Volkswagena, gdy okazało się, że w samochodach marek Audi, Skoda, SEAT i Volkswagen stosowane były silniki diesla niespełniające norm obowiązujących w naszym kraju, emitujące nawet 40 razy więcej niebezpiecznych substancji niż jest to dozwolone. W lipcu do sądu ma trafić zbiorowy pozew polskich klientów przeciwko Volkswagenowi, przygotowywany przez Stowarzyszenie StopVW.pl.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

batman511, 14 lipca 2016, 8:39 0 0

Odkrycie.... przecież wszyscy użytkownicy samochodów wiedzą to od zawsze, że spalanie podawane przez producenta ma się kompletnie nijak do rzeczywistości. Mój samochód ma w karcie 4,6 a średnio 7,2. Mieści się w ramach odchyłki :)

Odpowiedz

VwUser, 14 lipca 2016, 10:37 0 0

No i chwała PSA za to, bo te testy laboratoryjne to kpina. Mój 1.9TDI 101 w G IV nie schodzi poniżej 7.3 w mieście (wawa) przy w miarę spokojnej i płynnej jeździe.

Odpowiedz

kulas, 18 lipca 2016, 13:26 0 0

mój superb na trasie do włoch spalił 4,5 litra załadowany po dach i 3 osoby na pokładzie srednia 100 km /h momentami i 160 było
super auto i kto mówi ze VW na złe silniki

Odpowiedz