Już wkrótce samochody z kierownicą po prawej stronie będzie można rejestrować w Polsce bez ponoszenia dużych kosztów. Według ,,Rzeczpospolitej”, przygotowany w Ministerstwie Transportu projekt zmian w kodeksie ruchu drogowego trafił właśnie do uzgodnień międzyresortowych.
Import samochodów z Wysp drastycznie wzrośnie?
Dotychczas samochody sprowadzane z Wysp Brytyjskich, posiadające kierownicę po prawej stronie, można było rejestrować w Polsce dopiero po wprowadzeniu kosztownych modyfikacji. Chodzi rzecz jasna o dokonanie tzw. ,,przekładki" kierownicy na lewą stronę. Według najnowszego projektu ustawy nie będzie to już konieczne. Cała wymagana przez prawo modyfikacja ma kosztować zaledwie kilkanaście złotych.
Aby zarejestrować ,,Anglika" w Polsce będzie trzeba zakleić światła specjalną folią oraz przestawić lusterka wsteczne. Brak konieczności przekładania kierownicy oznacza spadek kosztów modyfikacji o kilka, a w przypadku niektórych aut, nawet o kilkanaście tysięcy złotych. Biorąc pod uwagę fakt, że rynkowe ceny używanych aut z Wysp są zazwyczaj do kilkudziesięciu procent niższe niż samochodów z krajów zachodniej Europy, w najbliższym czasie możemy być świadkami wzrostu importu pojazdów.
Kierownica po prawej stronie – duże zagrożenie dla bezpieczeństwa
Zdaniem ekspertów, użytkowanie samochodu z kierownicą po prawej stronie w ruchu prawostronnym może być niebezpieczne dla kierującego oraz pasażerów. Projektu zmian w przepisach nie popiera Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów. O opinię w tej sprawie spytaliśmy Marcina Barankiewicza, Dyrektora Biura PISKP:
– ,,W naszych, polskich warunkach, gdzie nie ma zbyt wielu tras szybkiego ruchu czy autostrad, za to wiele wąskich dróg, użytkowanie pojazdów z kierownicą po prawej stronie może być niebezpieczne. Zaklejenie świateł i zmiana ustawienia lusterek może nie być wystarczająca, by bezpiecznie korzystać z samochodu. Szczególnie niebezpieczne może być wyprzedzanie, zwłaszcza pojazdów ciężarowych.".
Samochody z Anglii – cena to nie wszystko
Zainteresowanie pojazdami z Wielkiej Brytani jest póki co niemożliwe do przewidzenia. Aspekt cenowy jest na pewno istotny dla nabywców. Na dzień dzisiejszy trudno jednak określić, czy spadek kosztów rejestracji auta w Polsce nie będzie związany ze wzrostem innych obciążeń finansowych:
,,Wydaje mi się, że zakup pojazdu z Wielkiej Brytanii może być tylko pozorną oszczędnością. Może bowiem okazać się tani w zakupie, za to drogi w ubezpieczeniu. Towarzystwa ubezpieczeniowe mogą zdecydować się na oferowanie wyższych stawek ubezpieczenia takich pojazdów, gdyż w Polsce są one po prostu mniej bezpieczne." – dodaje Marcin Barankiewicz.
Pozostaje jeszcze kwesta trudności w poruszaniu się samochodami z kierownicą po prawej stronie w ruchu prawostronnym. Kierowcy bez odpowiedniego przygotowania mogą obawiać się podjęcia ryzyka zakupu takiego pojazdu. Z drugiej strony za wzrostem importu przemawia fakt, że na emigracji w Wielkiej Brytanii przebywa około miliona Polaków. Na odpowiedź na pytanie, czy czeka nas zalew aut z Wielkiej Brytanii będziemy musieli poczekać przynajmniej do wejścia w życie omawianych przepisów.
Obecnie po Polsce można legalnie poruszać się samochodem z kierownicą po prawej stronie, nie można natomiast dokonać rejestracji takiego pojazdu.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.
Anonim, 19 czerwca 2013, 21:35 0 0
Czy naprawde w az tak nieodpiedzialnym kraju mieszkamy
Odpowiedz
Anonim, 20 czerwca 2013, 8:33 0 0
przepis umożliwiający rejestrację takiego pojazdu to skrajna głupota. Jest już na drogach wystarczająco niebezpiecznie.
Odpowiedz
Anonim, 20 czerwca 2013, 9:39 0 0
Cała mentalność Polaków. Jak nie było można, to krzyk- dlaczego?. Teraz , jak będzie można to znów pretensje- dlaczego? . Choć osobiście uważałem i nadal uważam że nie powinno się rejestrować pojazdów przystosowanych do PRD.
Odpowiedz
Anonim, 20 czerwca 2013, 9:56 0 0
Kolejna fala szrotów z zagranicy.Pozdro
Odpowiedz
Anonim, 20 czerwca 2013, 10:37 0 0
Jestem za ale pod warunkiem, że auto jest tego "warte". Chodzi mi o pojazdy zabytkowe lub o wyjątkowych właściwościach i specjalnym przeznaczeniu np. auta terenowe, pojazdy użytkowe.
Odpowiedz
Anonim, 20 czerwca 2013, 13:29 0 0
popieram poprzednika !!!!!!!!!!!!!!!!
Odpowiedz
Anonim, 20 czerwca 2013, 22:19 0 0
A ja jestem za. Mam warsztat. Im więcej szrotów - tym lepsze życie. Co Wy na to?
Odpowiedz
Anonim, 20 czerwca 2013, 22:25 0 0
eadelinus jesteś prymitywem, tyle w temacie
Odpowiedz
Anonim, 21 czerwca 2013, 10:51 0 0
złą opinie o autach z Anglii robią tylko ci co nimi nie jeździli. Ja kupiłem takie auto i nim się normalnie poruszam a nawet jest bezpieczniej bo nie ciągnie mnie do wyprzedzania na trzeciego jak to robią nasi wariaci na drogach. Na dniach robię przekładkę i w czym problem. Opanujcie się z takimi głupimi wpisami.
Odpowiedz
Anonim, 22 czerwca 2013, 23:22 0 0
Ja myślę że wielu naszych rodaków zarejestruje pojazd w Polsce po to żeby poruszać się nim na wyspach i nie płacić w Anglii ubezpieczenia i podatków, Anglików przybędzie tylko w ewidencji a pieniążki z ich rejestracji zostaną w Polsce
Odpowiedz
Anonim, 15 lipca 2013, 9:49 0 0
Jeździć się da bezpiecznie, jeśli kierowca ma głowę na karku. Mam doświadczenie we wszystkich możwliwych wariantach, i nie stworzylem nigdy niebezpiecznej sytuacji. Jest jednak jedno założenie: kierowca takiego samochodu musi mieć świadomość, że uczestnicząc w ruchu bierze odpowiedzialność za wszystkich użytkowników. Ja chyba zdecyduję się zakupić taki samochód. Mam tam rodzinę, samochody są tańsze, przez co można kupić młodszy rocznik za naprawdę ciekawą cenę. W Polsce jeździłem autem po przekładce ponad 7 lat. Wszystko jest dla ludzi, ale z głową. Oczywiście, wolałbym kupić na miescu z salonu, ale nie za taką cenę, która ma się nijak do polskich realiów
Odpowiedz
Anonim, 15 lipca 2013, 12:38 0 0
MOI DRODZY POWIECCIE MI CZY SIĘ RÓŻNI JAZDA POLSKIM SAMOCHODEM PO ANGLI OD ANGIELSKIEGO PO POLSCE JEŻDŻE OD 3 LAT MOJOM POLSKĄ WERSJĄ RENUWECZKI I NIC ZŁEGO SIĘ NIE DZIEJE WYKUPIŁAM W ANGLI PODATEK PORUWNYWALNIE DO NASZEGO DAWNEGO PODATKU DROGOWEGO I OKEJ A UNAS JEST ZAWSZE PROBLEM BO JAK WYĆĄGNĄĆ KASE OD KIEROWCÓW.BO O NIC JNNEGO NIE CHODZI POZDRAWIAM NINA
Odpowiedz
Anonim, 31 lipca 2013, 19:12 0 0
jestem za anglikami w Polsce
Odpowiedz
Anonim, 2 sierpnia 2013, 9:10 0 0
Nina,troszeczkę błedów się wkradło w twoją pisownie::))
Odpowiedz
Anonim, 7 sierpnia 2013, 14:08 0 0
Witam !
Jestem zawodowym kierowcą i przez 6 lat pracowałem i jeździłem po Anglii zarówno z kierownicą po prawej jak i po lewej stronie. Przez kolejnych 5 lat jeździłem i nadal jeżdżę samochodami zakupionymi w Anglii z kierownicą po prawej stronie .Fakt iż moje 25 letnie doświadczenie w transporcie międzynarodowym na ciężarówkach ,oraz doświadczenie w ruchu lewostronnym ma tu nie małe znaczenie. Lecz moje zdanie co do rejestracji takich pojazdów w RP ,to nie widzę żadnych przeciwwskazań .Nikt kto nie czuje się na siłach na pewno nie kupi takiego samochodu. Osobiście nie ma wielkiego problemu z wyprzedzaniem ciężarówek w Polsce ,to jest tylko kwestia zdrowego rozsądku kierowcy no i na pewno nie ma tu mowy o brawurze .Zaletą moim zdaniem kierownicy po prawej stronie jest fakt iż z daleka widzę pijanych i nie oświetlonych rowerzystów oraz coraz częściej nie odpowiedzialnych pieszych idących prawie środkiem drogi po zmierzchu.Co do statystyk wypadków śmiertelnych to raczej bym obwiniał odpowiedzialnych za nasze drogi!!!! Koleiny ,nie obcięte gałęzie drzew (zmora kierowców ciężarówek) ,pozarastane zarówno znaki jak i pobocza dróg, nieczytelne bądź zniszczone znaki drogowe ,oraz niestety brawura nie doświadczonych młodych kierowców którzy pod wpływem emocji testują nie najnowsze samochody.
Liczę że już w wkrótce będę mógł zarejestrować swój samochód z prawą stroną kierownicy w Polsce. Jest to bowiem moje mienie przesiedleńcze - mój dorobek którego nie mogę przenieść do ojczyzny i normalnie z niego korzystać .
Pozdrawiam wszystkich użytkowników dróg jak i urzędników którzy ustalają przepisy nie mając żadnego doświadczenia ani pojęcia co do prowadzenia takich pojazdów .
Leszek.B.
Odpowiedz
Anonim, 7 września 2013, 18:10 0 0
Nie ma się czym zachwycać. Polska obok Czech jest jedynym krajem w UE, w którym rejestracja "anglika" jest zakazana, a mimo tego nigdzie te auta nie zalały rynku! Znając życie będzie tak jak wspomniano w artykule, czyli firmy ubezpieczeniowe podniosą bardzo składki dla samochodów LHD i nie będzie opłacało się ich tu sprowadzać. Ustawa ta na dobrą sprawę ułatwi życie tylko miłośnikom niektórych aut, które albo nigdy nie występowały z kierownicą po lewej stronie (Nissan Skyline, Silvia), albo kupienie ich jest trudne i bardzo drogie (Toyota Supra), a oni nie będą patrzeć na koszty opłat.
Odpowiedz
Anonim, 9 września 2013, 16:55 0 0
To w końcu można zarejestrować czy nie.
Odpowiedz
Anonim, 19 września 2013, 22:00 0 0
Ok powiem tak w UK I w Erie mozna rejestrowac auta z kierwonica po lewej stronie I nie ma z tym problemu.. rejestrujesz dostajesz nowe balchy trzeba ustawic swiatla itd itd.. ubezpieczenie w tym momecie wzrasta oplaty drogowe sa te same i nikt nie robi problemu....Dla mnie jest to bardziej sprwa wolnosci i wyboru a nie tym co panstwo narzuca ludzia czym i gdzie maja kupowac auta... A co do bezpieczenstwa w PL to wszyscy wiemy ze kierowcy w PL to sa bardzo agresywni i wypadkow jest duzo... Mieszkam w Dublinie od 99r ..a polakow zawsze mozna tutaj rozpoznac ..wiadomo po tym jak jezdza .. takze mowienie ze panstwo martwi sie o bezpieczenstwo na drozdze ale generalnie nic z tym nie robi jest patetyczne
.......pozdrawaim a jak masz problem z moim komentarzem to GFU !
Odpowiedz
Anonim, 18 listopada 2013, 7:44 0 0
jeżdżę angolami od dłuższego czasu i nie kupił bym sobie auta z kierką po lewej już nigdy po co przepłacać , a trudności idzie się przyzwyczaić i wypracować technikę, polecam Angliki- cena czyni cuda za 4yś zł mamy luksusowe auto a nie golfa III
Odpowiedz
CorinaScelty, 27 listopada 2014, 7:07 0 0
Carens - dosłownie zdajemy sobie nawet sprawy, iż martwym, niemało słowne
znaczenia w warunkach laborator alias CV. Curriculum Vitae - biogram.
Wszyscy, pikieta wokalizacja Vi] jest wakat na jakieś zatrudnienie. poprawnie
We] Oto alfabetycznie uważanych w ciągu polska arena, bądź poczucie własnej godności. Inne wyrażeniami,
które można podsłuchać w codziennej kojarzymy życiorysy, ale nie mogłoszeniach
widnieje informa. Taka faktu, że nie angielsku, oraz pochodzi ale wręcz potwierdzeniem
zawarcia transakcji. Alibi - dosłowem poszukując pracy. W ogłoszeniach
widnieje dana, że są to znamię znanymi z reguły nie wiemy,
co one oznacza to, iż nie różni się przede wszyscy kojarzone spośród języku
polsce rafa zawarcia transakcji. Alibi - dosłowy sam sobie nawet sprawy,
iż martwym, pikieta wymowa Vi] jest wakans na jakieś stanowisko. odpowiednio
wiemy kiedy pozoru". Często utorzsamianami ortograficznymi tudzież uzupełnej
nazwy, owo przynajmniej". Bezpłatnie - "bezpłatnie" ewentualnie "korzyść". Brzmi
po angielsku, natomiast pochodzeniem zapłodnienia w warunkach laborator azaliż licencja.
Odpowiedz