Trybunał Sprawiedliwości UE może nakazać Polsce dopuszczenie do rejestracji aut z kierownicą po prawej stronie. W uzasadnieniu wyroku czytamy, że polskie przepisy naruszają zasadę swobodnego przepływu towarów pomiędzy państwami członkowskimi UE.
Rejestracja anglików w Polsce jednak możliwa?
Jesienią rzecznik generalny Trybunału zarekomendował nakazanie Polsce i Litwie dopuszczenia do rejestracji samochodów z kierownicą po prawej stronie. W trakcie uzgodnień międzyresortowych, w Polsce projekt napotkał jednak zdecydowany opór polityków i został zastopowany. Teraz sprawa ponownie może nabrać rozpędu.
Dopuszczenie do ruchu na polskich drogach aut z układem kierowniczym po prawej stronie wzbudza sporo kontrowersji. Polski rząd, obawiając się o bezpieczeństwo kierowców i pasażerów, jest przeciwny zmianom. Na zliberalizowanie przepisów naciska jednak Komisja Europejska. Zdaniem rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, przed którym toczy się postępowanie w tej sprawie, kwestie bezpieczeństwa nie są wystarczającym powodem, by ograniczać obowiązującą w Unii zasadę swobodnego przepływu towarów i usług. Wiele wskazuje na to, że Polska niebawem będzie musiała dopuścić do ruchu pojazdy z kierownicą po prawej stronie.
Inspektor Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes uspokaja, że wprowadzenie nowych przepisów nie powinno znacząco wpłynąć na poziom bezpieczeństwa na drogach:
– „Polacy poruszają się po drogach Anglii, Szkocji, Irlandii czy Walii samochodami z kierownicą po lewej stronie, zarejestrowanymi w Polsce, i nie powodują tam większej liczby wypadków. W Polsce gościmy kierowców z Wysp Brytyjskich, którzy podróżują swoimi samochodami i tu wypadków również nie ma. Moim zdaniem, wprowadzenie zmian w przepisach nie będzie oznaczać, że wzrośnie gwałtownie liczba zdarzeń na drogach."
Odmiennego zdania jest Marcin Barankiewicz, Dyrektor Biura Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów, który w rozmowie z nami powiedział:
– „W naszych, polskich warunkach, gdzie nie ma zbyt wielu tras szybkiego ruchu czy autostrad, za to wiele wąskich dróg, użytkowanie pojazdów z kierownicą po prawej stronie może być niebezpieczne. Zaklejenie świateł i zmiana ustawienia lusterek może nie być wystarczająca, by bezpiecznie korzystać z samochodu. Szczególnie niebezpieczne może być wyprzedzanie, zwłaszcza pojazdów ciężarowych.".
Inspektor Konkolewski również zauważa, że poruszanie się w Polsce samochodem z kierownicą po prawej stronie jest trudniejsze i wymaga zwiększonej uwagi.
– „Kierowca ma w takim przypadku mocno ograniczoną widoczność. Szybki manewr wyprzedzania, parkowanie prostopadłe czy wyjazd z ciasnego miejsca postojowego mogą sprawiać problemy. Niejednokrotnie trzeba prosić o pomoc pasażera lub przechodnia, którzy upewnią się, że mamy wolną drogę. Problem ten nie dotyczy poruszania się po autostradach i drogach dwujezdniowych, gdzie pasy ruchu są rozdzielone. W takim przypadku położenie kierownicy w samochodzie nie ma większego znaczenia. Znakomita większość polskich dróg to jednak drogi powiatowe, gminne i jednojezdniowe dwukierunkowe, na których wykonanie manewru wyprzedzania wymaga wjechania na pas ruchu w kierunku przeciwnym."
Ze względu na wyżej wymienione problemy, sprowadzane z Wysp Brytyjskich samochody powinny i tak zostać zmodyfikowane poprzez przeniesienie układu kierowniczego na lewą stronę. Pojazdy w Wielkiej Brytanii są średnio o 30 proc. tańsze od modeli dostępnych w Polsce. Koszty przeniesienia kierownicy mogą jednak stawiać opłacalność importu tych pojazdów pod znakiem zapytania.
Obecnie po Polsce można legalnie poruszać się samochodem z kierownicą po prawej stronie, nie można natomiast dokonać rejestracji takiego pojazdu.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.
Anonim, 21 marca 2014, 18:49 0 0
jak dojdzie do masowej rejestracji anglików w naszym kraju to strach będzie wyjechać na ulicę
Odpowiedz
Anonim, 27 marca 2014, 10:10 0 0
A dlaczego nie można zmusić Anglików, żeby jeździli, jak wszyscy normalni ludzie, PRAWĄ stroną?!
Odpowiedz
Anonim, 30 kwietnia 2014, 7:02 0 0
Chcialem tylko zaznaczyc ze ruch LEWOSTRONNY byl pierwszy i nadal stosowany w wielu miejscach na swiecie
Odpowiedz