Pompy wody Metelli

, 28 sierpnia 2008, 0:00

Pompa wody to element, od którego w ogromnym stopniu zależy niezawodność pojazdu. Jej awaria może doprowadzić do poważnego i kosztownego w skutkach uszkodzenia silnika.

Coraz bardziej wysilone jednostki napędowe, ograniczona przestrzeń w komorze silnika oraz agresywne chemicznie środowisko to czynniki, które stawiają przed producentami tych części wysokie wymagania. Firma Metelli oferuje 800 typów pomp wody, pokrywając zapotrzebowanie niemal całego rynku samochodów europejskich i azjatyckich. W gamie pomp wody firmy Metelli znajdują się również części przeznaczone do samochodów dostawczych, a także silników stosowanych w rozmaitych maszynach.

Ważny jest każdy element
Pompa wody składa się z obudowy, łożyska (specjalnie do tego celu zaprojektowanego), uszczelniaczy, piasty z kołem pasowym i wreszcie wirnika. Poszczególne modele mogą różnić się zarówno kształtami, jak i zastosowanymi do ich produkcji materiałami.
Obudowy pomp wody firmy Metelli produkowane są ze stopu aluminium i krzemu. Należy podkreślić, że materiał ten, dzięki nowoczesnej technologii wytwarzania, spełnia najwyższe międzynarodowe standardy jakościowe i jest przyjazny środowisku.
Firma produkuje również pompy żeliwne, choć stop ten stosowany jest zwykle do produkcji elementów przeznaczonych do samochodów użytkowych.
Obudowy wytłaczane są przez specjalne prasy, lecz w niektórych przypadkach wykonuje się je przez odlewanie stopu aluminium i krzemu. Technologia ta stosowana jest w produkcji pomp o szczególnie skomplikowanych kształtach. Jednym z istotnych elementów pompy jest również uszczelniacz. Firma Metelli korzysta z komponentów dostarczanych przez czołowych światowych producentów. Trwałość uszczelniacza zależy nie tylko od zastosowanego materiału, ale również od płynu chłodzącego. Wyeksploatowany lub złej jakości płyn może znacząco przyspieszyć zużycie tego elementu. Firma Metelli bierze ten fakt pod uwagę. Z tego też powodu, jej pompy często przewyższają jakością standardy wyposażenia fabrycznego, ponieważ muszą być przystosowane do pracy w trudniejszych warunkach. Jakość płynu chłodzącego w starszych autach jest z reguły znacznie niższa niż w samochodach, które niedawno wyjechały z fabryki.

Kolejnym elementem, który wymaga od konstruktorów szczególnej uwagi jest wirnik. Musi on zagwarantować pompie odpowiednią wydajność oraz niezawodne działanie. Wirniki wykonywane są z różnych materiałów, charakteryzujących się specyficznymi właściwościami. Solidne i niedrogie elementy wykonuje się z żeliwa. Do produkcji wykorzystuje się również mosiądz. Materiał ten daje się doskonale odlewać, dzięki czemu wirniki mogą mieć najróżniejsze kształty przy jednocześnie zredukowanej grubości. Mosiądz jest również bardzo odporny na korozję i kawitację. Mankamentem mosiężnych wirników jest natomiast wysoki koszt produkcji, związany z koniecznością częstej wymiany szybko zużywających się form, w których odlewane są wirniki. Mosiądz charakteryzuje się bowiem wysoką temperaturą topnienia.
Najnowszym rozwiązaniem są wirniki z tworzywa sztucznego. I choć niektórym mogłoby się wydawać, że “plastikowe” elementy muszą odznaczać się niską trwałością, to jest zupełnie inaczej. Firma Metelli korzysta z najwyższej jakości technopolimerów, takich samych, z jakich wykonuje się wirniki stosowane w pompach wody przeznaczonych do pierwszego montażu. Cechą tego materiału jest odporność na wysoką temperaturę i korozję oraz brak podatności na odkształcenia. Wadą wirników wykonanych z tworzyw sztucznych jest jednak ich kruchość.

Do produkcji wirników wykorzystuje się również blachę stalową (galwanizowaną lub ze stali nierdzewnej). Elementy wykonane z tego materiału odznaczają się dobrą wydajnością i niezawodnością. Technologia ta pozwala jednak na produkcję elementów o stosunkowo prostych kształtach. O jakości pompy wody świadczą również pozostałe jej komponenty. Firma Metelli wykorzystuje do produkcji najwyższej jakości łożyska pochodzące od renomowanych producentów. Stosowane w pompach piasty, podobnie jak koła pasowe, wytwarzane są z wysokogatunkowej stali, dzięki czemu są bardzo trwałe.

Jakość kontrolowana
Wszystkie wymienione elementy są starannie dopracowane przez inżynierów Metelli. Przed wdrożeniem ich do produkcji, prototypy są poddane drobiazgowym testom, które mają na celu znalezienie i wyeliminowanie słabych punktów. Wyprodukowane pompy przechodzą również szczegółową kontrolę jakościową. Jednym z jej etapów jest rygorystyczny test szczelności. Każda pompa, która przeszła ten egzamin pomyślnie, opatrywana jest stosowną nalepką, gwarantującą 100-proc. szczelność elementu. Następnie części są ręcznie pakowane. Pudełka z pompami zawierają ponadto uszczelki, śruby i wszystkie inne elementy potrzebne do ich montażu. Produkty firmy Metelli kierowane na rynek wtórny sygnowane są trzema markami: Graf, KWP oraz Metelli. Firma jest jednym z czołowych producentów pomp wodnych, a także dostawcą wyposażenia fabrycznego dla grupy Fiat-Iveco. Włoski koncern jest obecny na naszym rynku od 12 lat. Obsługą partnerów handlowych i wsparciem technicznym zajmuje się polskie biuro handlowe firmy, którym kieruje Tomasz Latosi.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!