Aplikacja w smartfonie komunikująca się z pojazdem poprzez OBD

15 października 2014, 14:20

Za pomocą smartfona można zbadać ile samochód zużywa paliwa, jakie jest obciążenie silnika czy nawet położenie przepustnicy. Wszystko za sprawą aplikacji komunikującej się z pojazdem za pośrednictwem modułu OBD2.

Aplikacja Izzy Drive

Wyzwaniu postanowili sprostać twórcy aplikacji Izzy Drive, która zmienia smartfona z systemem Android w komputer pokładowy. Komunikuje się z samochodem poprzez Bluetooth za pośrednictwem modułu OBD2, który trzeba wpiąć w gniazdo diagnostyczne. Izzy Drive nie tylko pokazuje rzeczywistą prędkość, którą zegary na desce rozdzielczej często przekłamują, ale także obroty, oraz chwilowe i średnie spalanie. Prezentuje również parametry, które nie są eksponowane, np. obciążenie silnika czy położenie przepustnicy.

Izzy Drive współpracuje z większością aut wyprodukowanych po 2001 roku, jeśli mają silniki benzynowe oraz wyprodukowanymi po 2002 roku – jeśli pod ich maskami pracują jednostki Diesla. Na odczytywaniu danych samochodu nie kończą się jednak możliwości Izzy Drive. Aplikacja dodatkowo ostrzega przed fotoradarami i kamerami na skrzyżowaniach w całej Europie oraz pozwala na zgłaszanie zdarzeń drogowych takich jak wypadki, kontrole policji, korki czy złe warunki atmosferyczne. Ponadto za jej pomocą da się zlokalizować zaparkowany samochód (na wypadek, gdyby kierowca zgubił się np. na dużym parkingu pod hipermarketem) oraz przekształcić telefon w wideorejestrator. Umożliwia bowiem nagrywanie filmu w pętli nie zajmując przy tym całej dostępnej pamięci telefonu plikami wideo. Czas nagrania ustalany jest w ramach konfiguracji – domyślnie są to 3 minuty. Ciekawą funkcja są filmy alarmowe. W dowolnym momencie ostatnie 10 sekund filmu można wysłać na serwer gdzie jest dostępny w ramach usługi Izzy Drive WWW.

Kasowanie błędów przez smartfona

Istnieje także możliwość wykonania diagnostyki samochodu i kasowania błędów związanych z pracą jego układów. Bardziej wymagającym Izzy Drive oferuje możliwość analizowania stylu jazdy w internecie na mapie i wykresach z wyliczeniem m.in. kosztów paliwa za wybrany okres. Właściciele samochodów firmowych docenią z kolei możliwość łatwego generowania tzw. kilometrówek.

Izzy Drive w wersji bezpłatnej pozwala na korzystanie z podstawowych funkcjonalności np. wideorejestratora, ostrzegania przed fotoradarami oraz kamerami na skrzyżowaniach, a także zgłaszania zdarzeń drogowych. Korzystanie z aplikacji w pełnej wersji, z danymi dotyczącymi samochodu, to wydatek 2,99 zł. Dodatkowo należy dokupić moduł OBD2 w cenie 79 zł (dostępny na www.izzydrive.eu/shop). Roczna opłata za korzystanie z Izzy Drive WWW (pozwala przechowywać filmy oraz przejechane trasy i dane pojazdu czy tworzyć wspomniane kilometrówki) wynosi z kolei 49 zł.

Dowiedz się więcej

Nowa aplikacja mobilna rozpozna usterkę i skieruje do ASO
Nowa aplikacja mobilna rozpozna usterkę i skieruje do ASO

Aplikacja mobilna wrocławskiej firmy Hicron w krótkim czasie może stać się narzędziem do przekonywania kierowców do korzystania z autoryzowanych stacji obsługi. Na podstawie informacji diagnostycznych pochodzących bezpośrednio z pojazdów, system będzie w stanie przewidywać prawdopodobne problemy w samochodach klientów i reagować – kierując do najbliższego ASO. Wyróżniona aplikacja polskiej firmy problemem dla Aftermarketu? Importerzy i […]

Aplikacja mobilna dla klientów Breck
Aplikacja mobilna dla klientów Breck

Marka Breck wprowadziła pierwszą w Polsce aplikację mobilną, dedykowaną dla rynku B2B, wspierająca sprzedaż z wykorzystaniem QR kodów. Program pozwala na szybkie wyszukiwanie i zamawianie produktów polskiego producenta klocków hamulcowych. Aplikacja Breck pozwala w szybki i intuicyjny sposób zamówić klocki hamulcowe do samochodów osobowych. Wybierać można spośród ponad 300 rodzajów klocków, przeznaczonych dla 24 najpopularniejszych […]

Aplikacja na smartfona konkurencją dla warsztatów?
Aplikacja na smartfona konkurencją dla warsztatów?

Zaświecenie się kontrolki „check engine” na desce rozdzielczej samochodu zwykle jest dla kierowcy sygnałem do udania się do warsztatu naprawczego w celu zdiagnozowania usterki. Wkrótce może się to zmienić – wstępną diagnozę stanu pojazdu już teraz można wykonać za pomocą smartfona. Komputer pojazdu – ECU (Engine Control Unit), w razie awarii podejmuje odpowiednie działania, sygnalizując […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!